Jakie gadżety elektroniczne zabrać na narty?

Ferie zimowe to dla wielu osób czas wyjazdów na narty lub snowboard. Jeśli na sporty zimowe przeznaczamy nie więcej niż 2 tygodnie w roku, warto ten czas wykorzystać maksymalnie efektywnie i jak najlepiej przygotować się na wyjazd. Oprócz starannie dobranych butów czy gogli, warto także zadbać o elektroniczne gadżety, które sprawią, że zabawa na stoku będzie jeszcze przyjemniejsza. Nie od dziś wiadomo, jak aplikacje i gadżety odmieniły sposób uprawiania sportu przez biegaczy. Narciarze przecież też mogą używać nowinek technologicznych podczas jazdy. Co się może przydać? Zobacz nasz poradnik, zanim zaczniesz kompletować sprzęt na zimowy wyjazd w góry!


Pogoda zawsze pod kontrolą


Pogoda potrafi płatać prawdziwe figle i dynamicznie się zmieniać. W polskich górach jest zagadką, ale za granicą też bywa różnie. A w związku z tym - pojawia się problem, jak się ubrać – zwłaszcza jeśli mowa nie o wyprawie na stok, a wyjściu w miasto. Aby mieć pewne informacje o tym, co się dzieje za oknem oraz w pomieszczeniu, najlepiej jest zainwestować w stację pogodową. Podstawowy model, taki, jak stacja pogody EMOS E0114 pokazuje informacje o temperaturze i wilgotności, a także posiada funkcje kalendarza i budzika. Koszt takiego urządzenia to ok. 50 zł. Jeśli chcemy na stację pogody przeznaczyć większy budżet, można rozglądać się także za bardziej zaawansowanymi modelami, które potrafią nie tylko pokazywać różne wskaźniki, ale także prognozować pogodę na kolejne dni. Dzięki temu, będziemy mieli zawsze aktualne informacje bez konieczności dostępu do telewizji czy aplikacji internetowych.


Jakie sprzęty wziąć na narty?


Jak nie zmarznąć podczas zimy?


A co, gdy będzie faktycznie zimno? Gorąca czekolada albo herbata nie zawsze załatwi sprawę, a wiadomo, że nikt nie chce zmarznąć i w wyniku przeziębienia spędzić urlopu w łóżku, zamiast na stoku. W zimie, gdy temperatura gwałtowanie spada, warto pomyśleć o dodatkowym ogrzewaniu się podczas snu. Bardzo dobrym rozwiązaniem może się okazać ogrzewacz stóp AEG FW-5645 albo koc elektryczny SENCOR SUB 181BE.


Kamera sportowa dla narciarza


Wspomnienia w formie zdjęć czy opowiadanych historii ze stoku mają oczywiście ogromną wartość, jednak warto mieć świadomość, że żyjemy w epoce video i to nagrania z kamery są najbardziej interesujące dla niejednego odbiorcy. Na szczęście, dobry film coraz łatwiej nagrać. Wszystkie akrobacje i dynamiczne przejazdy można nagrać, mając odpowiednią kamerę sportową. Jakie cechy powinna spełniać, aby nagrać naprawdę wartościowy materiał?

  • Rozdzielczość – dziś króluje 4K, więc mając możliwość nagrywania w tym formacie, grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Warto natomiast, oprócz samej możliwości nagrywania 4K, zwrócić uwagę także na płynność – idealnie, jeśli jest to 60 klatek na sekundę. 


  • Stabilizacja obrazu i redukcja szumów – czyli wszystko to, co pozwoli zachować obraz  i dźwięk dokładnie tak, jak wygląda, bez żadnych zakłóceń. W przypadku naprawdę dynamicznych scen, będzie mieć to kluczowe znaczenia dla jakości nagranego filmu.


  • Rozmiary i montaż – im mniejsza kamerka, tym lepiej. Dobrze też, jeśli można ją wygodnie zamocować. To z jednej strony bezpieczeństwo, z drugiej - możliwość zdobycia niesamowitych nagrań, chociażby z kamery umieszczonej na kasku.  


W oparciu o te kryteria, warto postawić na kamerę sportową GOPRO HERO8 Black HolidayTo model ze sterowaniem głosowym, możliwością nagrywania niesamowitych scen w slow motion oraz przesyłania obrazu na żywo. Opcjonalne akcesorium Media Mod pozwala rozbudować kamerę o dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak oświetlenie, mikrofon zewnętrzny czy dodatkowy ekran.Jaki smartwatch dla narciarza?


Jeśli jeździsz tylko dla przyjemności lub dopiero się uczysz, być może Cię to nie zainteresuje. Ale dla wszystkich, którzy z nartami mają do czynienia już od kilku sezonów, możliwość pomiaru swoich osiągnięć na pewno jest kusząca. Jazda na nartach albo snowboardzie to przede wszystkim sport, więc można w tej dyscyplinie osiągać bardzo konkretne i mierzalne wyniki. Oczywiście, samo pokonanie trudnej trasy zjazdowej na pewno jest przyjemne, jednak przeanalizowanie swojej prędkości na różnych odcinkach, czasu czy spalonych kalorii, sprawia, że można mieć z tego jeszcze więcej satysfakcji. Korzystanie z urządzeń pomiarowych podczas jazdy na nartach nie jest jeszcze powszechne, ale staje się coraz bardziej popularne. Na pewno myślą o tym osoby, które poza sezonem systematycznie śledzą swoje dokonania z innych dyscyplin - biegów, pływania, jazdy na rowerze. Niemniej jednak, może być to też atrakcyjna opcja dla tych, którzy skupiają się tylko na sportach zimowych, a inne aktywności traktują z mniejszym zaangażowaniem.

Najwygodniejszym sprzętem do mierzenia swoich sportowych dokonań jest naturalnie smartwatch. Aby moc go w pełni wykorzystywać na stoku, wystarczy wybrać taki, który potrafi rozpoznawać i monitorować aktywność na nartach. Dobrym przykładem może być smartwatch GARMIN Vivoactive. To zaawansowany model, posiadający wiele zalet. Oprócz monitorowania aktywności sportowej, analizuje także dokładnie sen, przekazuje powiadomienia o nowych wiadomościach SMS i wiadomościach e-mail, umożliwia zdalne sterowanie muzyką oraz płatności zbliżeniowe.

Warto docenić także bardzo dobre wykonanie, gwarantujące długą żywotność urządzenia, nawet w przypadku intensywnego korzystania. Inteligentny zegarek Garmin łączy elementy ze stali nierdzewnej oraz polimer wzmocniony włóknem szklanym. Dodatkową ochronę stanowi szkło Corning Gorilla Glass 3. Smartwatch jest także całkowicie wodoszczelny.Nie zapomnij o nawigacji!


Jeśli na narty jedziesz autem, dobrze jest mieć całą trasę pod kontrolą. Szkoda czasu na błądzenie i szukanie właściwej drogi, bo gdy szybo dojedziesz na miejsce, będziesz mieć więcej czasu na cieszenie się białym szaleństwem. O czym pamiętać, szukając odpowiedniej aplikacji?

  • Mapy – jeśli nie jedziesz do Zakopanego, a na Słowację, do Austrii, Szwajcarii albo Włoch, pamiętaj o tym, aby mieć aktualne mapy europejskich tras.


  • Czytelny wyświetlacz – tu istotna jest wielkość ekranu, ale również rozdzielczość. Sprawą indywidualną jest czy odbiorcy bardziej odpowiada widok z nawigacji 3D czy tradycyjny – dwuwymiarowy.


  • Dodatkowe funkcje – oprócz samego wskazywania najkrótszej drogi przez GPS, warto zwrócić uwagę na inne ułatwienia, jakie zapewnia nawigacja – komunikaty o ograniczeniu prędkości, informacje o fotoradarach, o natężeniu ruchu, widok skrzyżowań. Bardzo ciekawą opcją jest także zintegrowanie nawigacji z serwisem TripAdvisor. Dzięki temu, na ekranie nawigacji mamy dostęp do zamieszczonych w internecie recenzji atrakcji turystycznych, restauracji i hoteli, co pomoże wybrać odpowiednie miejsce, w którym warto się zatrzymać. Taką funkcję a na przykład nawigacja GARMIN DriveSmart 55 & Live Traffic.

Jak widać, istnieje naprawdę długa lista przedmiotów, o których warto pomyśle pakując się na zimowy wyjazd. Przezorni powinni być gotowi na każdą ewentualność, dlatego warto zastanowić się nad zabraniem wymienionych urządzeń, aby wyjazd był w pełni udany, a miłe wspomnienia z niego towarzyszyły przez długie lata.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]