Jakie garnki do kuchni indukcyjnej są najlepsze?

Płyty indukcyjne zużywają mniej energii niż płyty gazowe i płyty ceramiczne. Są bezpieczne, funkcjonalne i nowoczesne. Z ich zalet mogą korzystać właściciele zarówno dużych, jak i małych kuchni. Każda płyta indukcyjna wymaga jednak specjalnych garnków na indukcję. Jakie garnki do kuchni indukcyjnej wybrać? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Poniżej znajdziemy niezbędne wskazówki, które pomogą wybrać najlepsze garnki na indukcję.


Jak działa płyta indukcyjna, zalety i wady płyt indukcyjnych


Płyta indukcyjna korzysta z indukcji elektromagnetycznej (tj. zmiennego pola elektromagnetycznego). Pole elektromagnetyczne bardzo szybko się zmienia. W efekcie na dnie naczynia zaczynają powstawać prądy wirowe. To one rozgrzewają garnek i to, co się w nim znajduje. Właśnie dlatego w przypadku płyty indukcyjnej ważne jest, jakie garnki wybierzemy. Poza nimi przydadzą się oczywiście również rondelki i patelnie do kuchni indukcyjnej. Przypomnijmy sobie jakie są pozostałe zalety i wady płyt indukcyjnych.


Najlepsze garnki na indukcję Tefal


Płyty indukcyjne
Zalety
Wady
 • Mniejsze zużycie energii (w porównaniu do płyt gazowych i ceramicznych)
 • Bezpieczeństwo
 • Szybkie gotowanie i smażenie
 • Łatwe czyszczenie
 • Mnogość dodatkowych funkcji
 • Nowoczesny design
 • Wysoka cena
 • Większe oszczędności tylko przy regularnym użytkowaniu
 • Konieczność odpowiedniej instalacji elektrycznej
 • Konieczność zakupu specjalnych garnków na indukcję
 • Problemy w przypadku przerw w dostawach energii elektrycznejGarnki do kuchni indukcyjnej vs. zwykłe garnki. Jakie garnki polecamy?


Chyba każdy kojarzy jakie są wady tradycyjnych garnków. Z czasem się brudzą, osmalają i przypalają. Nieestetyczny wygląd to najmniejszy związany z tym problem. Jeżeli te zanieczyszczenia znajdują się pod spodem garnka, to gotowanie trwa dużo dłużej. Efekt: tracimy energie cieplną i wydajemy na nią więcej pieniędzy.

Garnki do kuchni indukcyjnej nie przysparzają takich kłopotów. Możemy mieć pewność, że się nie przypalą, ani nie pobrudzą. Są trwałe i wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem. Warto przypomnieć, że gotowanie w nich na płycie indukcyjnej jest bezpieczne i oszczędne. W trakcie gotowania płyta przez cały czas pozostaje zimna, a sama indukcja pomaga w zatrzymaniu w portfelu niemałych oszczędności dzięki jej energooszczędności. Ciekawostka: niektóre garnki indukcyjne są wielofunkcyjne. Oznacza to, że możemy w nich gotować także np. na kuchni gazowej.


Garnki do kuchni indukcyjnej i ich zasada działania


Garnki do kuchni indukcyjnej działają na prostej zasadzie. Mają płaskie dno, które zawsze jest wykonane z ferromagnetyku. Jest to metal, który łatwo ulega namagnesowaniu. Dzięki temu pole grzewcze płyty indukcyjnej może wykryć dno garnka. Następnie zostaje uruchomione pole magnetyczne. Już po chwili zawartość garnka do indukcji jest stopniowo rozgrzewana. Zwyczajny garnek nie zostałby wykryty przez pole grzewcze i uniemożliwiłoby to gotowanie.


Jakie garnki do kuchni indukcyjnej wybrać?


Zanim wybierzemy najlepsze garnki na indukcję należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:


 • Dobre garnki indukcyjne muszą mieć dno wykonane z dobrej jakości ferromagnetyku. To on umożliwia połączenie między garnkiem i płytą.


 • Dno z dobrej jakości ferromagnetyku to nie wszystko. Musi być ono płaskie. Nie może być na nim żadnych zdobień ani logo firmy. Jeżeli dno garnka nie będzie płaskie, to ciepło nie będzie się mogło równomiernie rozchodzić.


 • Garnki do kuchni indukcyjnej muszą mieć średnicę dopasowaną do średnicy pól grzewczych. Garnek nie może wystawać poza pole grzewcze. Garnki o średnicy mniejszej niż ich górna część to również zły wybór. Istnieje ryzyko, że nie zostaną one wykryte przez pola grzewcze. To samo dotyczy dużych garnków indukcyjnych.


Jakie garnki do indukcji wybrać?


 • Garnki indukcyjne nie mogą być wykonane z ceramiki, aluminium, miedzi i szkła. Dostępne są jednak ceramiczne garnki indukcyjne z dnem wykrywalnym przez płytę. Aby mieć pewność, że garnek będzie współpracował z kuchnią indukcyjną, należy sprawdzić oznaczenie garnków do indukcji. Można to też sprawdzić samodzielnie. Wystarczy przyłożyć magnes do dna. Jeżeli spód garnka przyciągnie magnes, to z pewnością garnek zostanie wykryty przez pole grzewcze.

 • Najlepsze garnki do kuchni indukcyjnej powinny mieć rączki i przykrywki, które nie przewodzą ciepła. Dodatkowo przykrywka musi posiadać otwór, dzięki któremu będzie możliwe usuwanie pary.

 • Wszyscy, którzy lubią jeść zdrowo powinni wybrać garnki indukcyjne do gotowania na parze. Takie garnki mają dwa dna. Pierwsze jest standardowo wykonane z ferromagnetyku. Nad nim znajduje się dodatkowo drugie dno, na którym układa się żywność.

Jakie garnki do indukcji wybrać? Polecane modele


Garnki do kuchni indukcyjnej
Zalety
Zestaw Tefal E823SC74 Emotion
 • 10-elementowy zestaw garnków wykonanych z wysokiej jakości polerowanej stali nierdzewnej 18/10
 • Bakelitowe uchwyty
 • Grube 3 warstwowe dno
 • Technologia High Impact Bonding zapewnia bardzo dobrą dystrybucję ciepła
 • Przystosowany do wszystkich rodzajów kuchenek w tym indukcyjnych
Zestaw Tefal Duetto A75SC84
 • 10-elementowy zestaw garnków ze specjalnymi otworami ułatwiającymi odlewanie oraz odprowadzającymi parę
 • Garnki wykonane są ze stali nierdzewnej, z grubym spodem
 • Przystosowane do płyt gazowych, elektrycznych, ceramicznych, indukcyjnych oraz pieczenia w piekarniku do 260⁰C
Zestaw Ambition Magnat Ilag Premium 34066
 • Garnki wykonane z odkuwanego aluminium
 • Doskonale akumulują ciepło
 • Grube wielowarstwowe dno indukcyjne odporne na odkształcenia
 • Wnętrze pokryte oryginalną szwajcarską powłoką nieprzywierającą ILAG Non-Stick Premium

Indukcja i garnki do kuchni indukcyjnej – najlepsze rozwiązanie do Twojej kuchni


Mniejsze zużycie prądu oraz szybkie gotowanieismażenie – to tylko przykładowe korzyści, które odniesiemy, gdy już kupimy kuchnię indukcyjną i garnki do kuchni indukcyjnej. Wystarczy, że wybierzemy dla siebie najlepszy zestaw zgodnie ze znajdującymi się wyżej wskazówkami.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]