Jakie garnki wybrać?

Wybór odpowiednich garnków do kuchni jest równie ważny, jak wybór sprzętu AGD. To, jakie garnki wybierzemy, to istotna decyzja i to z wielu powodów. Wpływa to na codzienny komfort w kuchni i łatwość przyrządzania potraw, potrafi skrócić czas przygotowania ulubionego dania, wpływać na jego smak. Bardzo ważna jest także estetyka, zwłaszcza, gdy nie chowamy garnków za każdym razem, tylko pozostają one widoczne – przede wszystkim w aneksach kuchennych. Polecamy nasz poradnik tym, którzy dopiero urządzają swoją kuchnię lub planują stopniowo wymienić stare garnki na nowe.


Jakie rodzaje garnków powinniśmy mieć w kuchni?


Podobnie jak w przypadku patelni, garnków kuchennych również powinniśmy posiadać wiele i używać najbardziej odpowiedniego, w zależności od przeznaczenia. Jako podstawowe wyposażenie kuchni, na pewno powinniśmy wymienić tradycyjny garnek. Duże naczynie o standardowym kształcie przyda się do gotowania ziemniaków, zup, a także różnych potraw jednogarnkowych, jak leczo. Tradycyjny garnek wyposażony jest w dwa uchwyty oraz pokrywkę. Można w nim dużo zmieścić, a także stosunkowo łatwo chwytać z obu stron  - chociażby po to, żeby odlać wodę.


Drugą niezbędną rzeczą jest na pewno rondel lub zestaw kilku rondli. To mniejsze naczynie z jedną, długą rączką, które idealnie sprawdzi się do roztapiania masła, przygotowywania sosów oraz zasmażki.Oprócz rondli i zwykłych garnków w różnych rozmiarach, warto używać także nieco bardziej wyspecjalizowanych naczyń do gotowania. Jeśli lubimy często jeść płatki na mleku albo budyń, na pewno przyda się garnek do gotowania mleka. Taki garnek posiada niewielką średnicę, ale za to jest dosyć wysoki. Z boku posiada dzióbek do nalewania mleka lub specjalny gwizdek. Poza tym, produkowane są specjalne garnki przeznaczone do gotowania na parze. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą odżywiać się zdrowo, a jednak z jakichś powodów nie chcą kupować osobnego urządzenia, jakim jest parowar. Garnki do gotowania na parze, takie, jak PYREX 40437 Flame 2 l są przystosowane do gotowania bezpośrednio na kuchence gazowej, elektrycznej lub halogenowej. Umożliwiają także gotowanie w piekarniku, kuchence mikrofalowej. Poza tym, ciekawym rozwiązaniem są garnki do gotowania szparagów. Są wyraźnie wyższe od standardowych oraz wyposażone specjalne wyjmowane sitko. Wśród innych niszowych rozwiązań, można wymienić również garnki do parzenia szynki, a także do przygotowania konfitur.


Z jakiego materiału powinny być wykonane garnki do kuchni?


Kiedyś używano niemal wyłącznie garnków emaliowanych, jednak obecnie mamy znacznie większy wybór. Wybrany surowiec, z którego zostały wykonane garnki do kuchni wpływa na ich trwałość, walory estetyczne, ale również właściwości grzewcze.W tej chwili najczęściej używa się garnków ze stali nierdzewnej. Są eleganckie, trwałe, jak sama nazwa wskazuje, nie rdzewieją i mogą służyć naprawdę długo, oczywiście pod warunkiem, że ich za bardzo nie przypalamy oraz regularnie czyścimy. Takie garnki jednak nie zawsze będą odpowiednie dla alergików. W ich składzie znajduje się bowiem nikiel, który jest dla wielu osób alergenem. Oprócz samego materiału, gdy wybieramy garnki dobrze jest zwrócić uwagę także na grubość ścianek i dna. Podwójne lub potrójne dno to rozwiązania, które zapobiegają przywieraniu potraw i ułatwiają równomierne nagrzewanie się oraz utrzymywanie ciepła.


Drugą, dość popularną opcją, są garnki aluminiowe. Są one lekkie i cechują się bardzo dobrym przewodnictwem ciepła, dzięki czemu nagrzewają się szybciej od stalowych. Co ważne, nie należy gotować w nich kwaśnych potraw, takich, jak bigos czy kapuśniak. Może to prowadzić do powstania związków szkodliwych dla organizmu! Warto również pamiętać, że nie są odporne na zarysowania tak bardzo, jak garnki stalowe.


Oprócz tego, można zdecydować się także na garnki żeliwne – bardzo ciężkie i długo nagrzewające się, za to trwałe i dobrze utrzymujące ciepło. Kolejne opcje to garnki ceramiczne, a także garnki ze szkła, z miedzi oraz z gliny.

Zestawy – warto kupować


Najbardziej opłaca się kupować garnki w zestawach. Takie rozwiązanie wyjdzie znacznie taniej, niż próba kupowania każdego elementu osobno. A dodatkowo, dobrze dopasowany zestaw po prostu wygląda estetycznie. Cena zestawu uzależniona jest od materiałów, z których wykonano garnki oraz ilości i rodzaju elementów w zestawie.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel