Jakie kable głośnikowe wybrać? Jaką powinny mieć grubość?

Co warto wiedzieć, gdy kupujemy kabel głośnikowy? Jaka grubość będzie odpowiednia? Warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat, aby uniknąć rozczarowania. Oprócz samego sprzętu grającego na jakość dźwięku wpływają również kable. Ważne jest zatem, aby były dobrane we właściwy sposób.


Jakie kable głośnikowe będą odpowiednie?


Chociaż w sklepach pojawia się coraz więcej rozwiązań bezprzewodowych, wciąż popularne są zestawy audio połączone kablami. Jednak aby wszystko działało prawidłowo, powinniśmy wiedzieć, jaki kabel głośnikowy kupić.


Jakie parametry są istotne? Przede wszystkim powinniśmy patrzeć na:


  • długość przewodu,
  • grubość,
  • materiał, z jakiego został wykonany.


Kabel głośnikowy – jaki wybrać?


Jaka długość kabla głośnikowego?


Zacznijmy od długości. Tutaj raczej nie mają zastosowania te same zasady co przy zakupie kabla USB albo HDMI. Często kupując takie przewody, kierujemy się zasadą – im dłuższy, tym lepiej. W przypadku dźwięku jest odwrotnie. Kupowanie bardzo długich przewodów „na zapas” zupełnie mija się z celem i nie przynosi żadnych korzyści. Poskręcany, zapętlony kabel może przyczynić się do niekorzystnej rezystencji. Warto zatem kupić tyle kabla, ile faktycznie potrzeba. Można to wymierzyć, ponieważ i tak na etapie doboru kolumn musimy dokładnie określić, gdzie będą się znajdować. Nadwyżka w postaci kilkunastu centymetrów całkowicie wystarczy. Dodatkowe kilka metrów kabla to niepotrzebny problem, który może źle wpływać na przestrzenne brzmienie.


Kabel głośnikowy – jaką grubość wybrać?


Przechodzimy do drugiego kluczowego parametru, jaki opisuje dobry kabel głośnikowy. Jaka grubość będzie odpowiednia?


W sklepach można znaleźć kable o średnicy:


  • 0,75 mm2,
  • 1,5 mm2,
  • 2,5 mm2,
  • 4 mm2,
  • 6 mm2.


Im kabel jest grubszy, tym mniejsza jest jego oporność i większa wytrzymałość prądowa. To, jakie kable do kolumn wybrać, zależy zatem od ich mocy. Im większa moc zestawu głośników, tym grubszym kablem powinniśmy dysponować. W przypadku większości urządzeń o niedużej mocy powinny nas usatysfakcjonować kable o średnicy 1,5mm2. Dopiero w przypadku kolumn przekraczających moc 70W preferowanym rozwiązaniem powinny być kable głośnikowe mierzące 2,5mm2 lub więcej.Jaki materiał kabla głośnikowego?


A co warto wiedzieć na temat materiału, z jakiego wykonany jest przewód? We wszystkich kablach głównym materiałem jest miedź, jako materiał dobrze przewodzący prąd. Kable miedziane mogą jednak znacząco różnić się właściwościami. Najlepszej jakości będą przewody z tak zwanej miedzi beztlenowej lub miedzi z domieszką srebra. Na drugim biegunie należy umieścić tanie przewody aluminiowe, które są jedynie pokryte warstwą miedzi.


Ile kosztują kable głośnikowe?


Różnice w cenie kabli najlepiej pokazać na konkretnych przykładach. Kabel HAMA głośnikowy 2x0.75mm 10m kosztuje ok. 30 zł. Niewiele więcej, czyli ok. 40 zł, zapłacimy za grubszy kabel HAMA głośnikowy 2x1,5mm 10m. Wyraźna różnica w cenie pojawi się dopiero, gdy zdecydujemy się na kabel głośnikowy 2x2.5mm – w tym przypadku 10 metrów to już wydatek ok. 140 zł.


Jaką kwotę zatem powinniśmy przeznaczyć na przewody? To zależy, jak dobrym zestawem kina domowego dysponujemy. Na pewno nie ma sensu wydawać na kable tyle samo co na głośniki! Można zatem doradzić, aby kierować się zdrowym rozsądkiem, a najgrubsze kable stosować wyłącznie w przypadku zestawów o dużej mocy i dużych możliwościach. W przypadku taniego zestawu głośników nawet najlepsze kable nie sprawią, że poczujemy istotną różnicę w jakości dźwięku.


Oprócz samego kabla należy zwrócić uwagę także na jakość izolacji. Gruba warstwa chroni przez zakłóceniami elektromagnetycznymi, ułatwia zginanie i dodatkowo zabezpiecza przed wszelkimi uszkodzeniami. Dlatego lepiej unikać tanich przewodów z cienką izolacją – to tylko pozorna oszczędność.


Teraz już wiesz, jaki kabel do głośników będzie odpowiedni. Dobrze jest tę wiedzę wykorzystać w praktyce i podejść rozsądnie do wyboru przewodu, a nie decydować się zawsze na najtańszy.


Zobacz więcej

Filmy na wieczór – 9 nietypowych pomysłów Filmy na wieczór – 9 nietypowych pomysłów

Wydaje ci się, że wszystkie fajne filmy na wieczór już za tobą? Zapraszamy do szybkiego przeglądu dobrych filmów na wieczór!

Więcej

Jakie kable głośnikowe wybrać? Jaką powinny mieć grubość? Jakie kable głośnikowe wybrać? Jaką powinny mieć grubość?

Co warto wiedzieć, gdy kupujemy kabel głośnikowy? Jaka grubość będzie odpowiednia? Warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat, aby uniknąć rozczarowania.

Więcej

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać? TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.

Więcej

Jaki telewizor dla gracza wybrać? Najlepsze TV gamingowe 2021 Jaki telewizor dla gracza wybrać? Najlepsze TV gamingowe 2021

Jeśli zdecydowaliśmy się na konsolę zamiast gamingowego komputera z monitorem lub laptopa, będzie nam potrzeby także dobry telewizor dla gracza. Jaki jednak wybrać?

Więcej

Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora? Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać możliwość sparowania smartfona z telewizorem i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie. 

Więcej

Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Czym jest właściwie technologia 8K i jakie oferuje możliwości? Czy warto już teraz kupić taki telewizor? 

Więcej

Soundbary dedykowane do QLED TV Samsung Soundbary dedykowane do QLED TV Samsung

Jakie modele soundbarów polecamy do nowoczesnych telewizorów Samsung? Prezentujemy tutaj najciekawsze propozycje.

Więcej

Telewizor na raty w MediaMarkt - poznaj szczegóły Telewizor na raty w MediaMarkt - poznaj szczegóły

Jak kupić telewizor na raty bez wychodzenia z domu? Podpowiadamy!

Więcej

Recenzja telewizora PHILIPS 55PUS7334/12 Recenzja telewizora PHILIPS 55PUS7334/12

Telewizor w salonie do centrum rozrywki dla całej rodziny, dlatego warto wybrać model, który będzie odpowiadał wszystkim członkom. Sprawdź recenzję telewizora PHILIPS 55PUS7334/12.

Więcej

powrót