Jakie potrawy na Wielkanoc? Lista przydatnych sprzętów

Wielkanoc to nie tylko ważne religijne święto, ale także okazja do spędzenia czasu w rodzinnym gronie, także wśród krewnych, których nie widujemy na co dzień. Dla najmłodszych to także szansa na otrzymanie upominków od zajączka. Jednak aby w pełni korzystać ze wszystkich dobrodziejstw świąt wielkanocnych, nie możemy tracić całego swojego czasu i energii na czasochłonne przygotowania – sprzątanie mieszkania i przyrządzanie potraw. Jak sprawnie uporać się z kulinarnymi wyzwaniami? Polecamy sprzęty, które pomogą przygotować najważniejsze potrawy szybko, sprawnie i bez wysiłku.

Śniadanie wielkanocne

Ze świętami wielkanocnymi kojarzą się przede wszystkim potrawy z jaj. Gotowane na twardo jajka z majonezem stanowią smaczną potrawę same w sobie, ale również dodatek do sałatek czy dekorację. Ciekawą opcją są też jajka faszerowane czy jajka na miękko. Jak ugotować idealne jajko na twardo? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Wszystko zależy od ilości wody, wielkości garnka i tego, na jak dużym ogniu się znajduje. Jeśli chcemy mieć całkowitą pewność, że dobrze ugotujemy jajko na twardo, miękko albo półmiękko, najlepiej kupić jajowar. To urządzenie pozwoli przygotować idealnie potrawy z jajek bez obaw o odpowiednią twardość czy przypalenie garnka. Na przykład jajowar Sencor pozwoli  przygotować do 7 jajek jednocześnie (na twardo lub na miękko), a o skończonej pracy poinformuje sygnałem dźwiękowym.

Lubisz pasztety oraz pieczony schab albo boczek? Jeśli nie chcesz polegać na gotowych wyrobach za sklepu, a samodzielnie przygotować potrawę tak, jak lubisz, czeka Cię dużo pracy. Szczególnie czasochłonne będzie przygotowanie pasztetu. Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na tradycyjną wersję mięsną czy potrawę wegetariańską, większość sprawdzonych przepisów wymaga zmielenia składników przynajmniej trzykrotnie. Dlatego w kuchni koniecznie powinniśmy mieć efektywną i szybką maszynkę do mielenia mięsa. Im większa jest jej moc i wydajność, tym szybciej poradzi sobie z wymagającym zadaniem. Maszynka będzie też dobrą inwestycją na przyszłość – gdy za kilka miesięcy będziemy wyprawiać święta Bożego Narodzenia, doskonale nada się do zmielenia maku do makowca albo kutii. Do pieczenia pasztetu i innych mięs niezbędne będzie także odpowiednio duże naczynie żaroodporne. Ważne, żeby naczynie było zamykane, aby pieczeń nie była zbyt sucha, a jej intensywny zapach i aromat pozostał w środku, a nie rozchodził się po całym piekarniku, zwłaszcza, jeśli za godzinę w tym samym miejscu chcemy upiec ciasto.

Przed świętami należy upewnić się także czy aby na pewno mamy odpowiednią liczbę garnków. Przygotowanie kilku zup, białej kiełbasy, makaronu oraz wszystkich warzyw do sałatek i innych potraw to ambitne wyzwanie, a zmywarka nie może przecież pracować non stop. Jeśli nasz stan posiadania jest skromny, lepiej od razu zaopatrzyć się w nowe garnki. Oprócz tych o dużej pojemności, dobrze jest zadbać także o odpowiednią liczbę rondli do ugotowania mleka, sosu czy zasmażki.

Ciasta i inne desery

Trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne bez pysznych ciast. Ciasta drożdżowe, babki czy mazurki to bez wątpienia symbole świąt i powód, aby w kuchni spędzić długie godziny. Aby mieć pewność, że ciasto będzie pysznym ukoronowaniem rodzinnego czasu, warto sięgać po sprawdzone przepisy oraz dobry sprzęt, który wszystko dobrze wymiesza. Świetnym sprzymierzeńcem każdego, kto często piecze ciasta, będzie na pewno robot kuchenny z misą – idealny do miksowania, ubijania czy mieszania składników. Warto zainwestować także w dokładną wagę kuchenną. Precyzyjne odmierzanie proszku do pieczenia czy cukru to na pewno bezpieczniejsze rozwiązanie niż poleganie na szczyptach, łyżkach czy łóżeczkach. Jeśli korzystamy z zagranicznych przepisów z innymi jednostkami miar, przyda się także opcja przeliczania na przykład z gramów na funty.