Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

2018 rok minął pod znakiem wielu optymalizacji i ulepszeń, natomiast z perspektywy czasu, trudno wskazać jakąś niezwykłą technologię, patent czy urządzenie, które wśród użytkowników wywołało jakieś wielkie emocje. W wielu obszarach można mówić o pewnej standaryzacji na kilku płaszczyznach – telefony różnych producentów stały się do siebie bardzo podobne, a granie na różnych platformach nie budzi już wielkich sporów i emocji, bo w większości przypadków mamy te same gry. Raczej trudno spodziewać się w najbliższym czasie jakieś wielkiej rewolucji, jak kiedyś zamiana telefonów na smartfony czy kaset VHS na płyty DVD. Nic takiego się nie zapowiada, co nie znaczy że nadchodzący rok będzie nudny. Wiele ciekawych koncepcji będzie stale rozwijanych i udoskonalanych, co sprawi, że urządzenia będą jeszcze bardziej pomocne niż kiedyś i bardziej kompatybilne ze sobą, tworząc spójny ekosystem. Na jakie technologie warto spoglądać z zaciekawieniem? Przedstawiamy listę najciekawszych trendów, które powinny się rozwijać.

Coraz lepsze smartfony

Przegląd technologicznych zapowiedzi najlepiej zacząć od świata telefonii komórkowej. Smartfon to dziś urządzenie, bez którego wielu osobom trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Za pomocą telefonów można zamówić jedzenie, zrobić zakupy przez internet, wyznaczyć trasę przejazdu, umówić się na randkę czy wezwać taksówkę. Bardzo dynamicznie rozwinęła się także bankowość mobilna i mobilne płatności. Lista funkcji, jakie pełni smartfon, pewnie będzie się stale wydłużać, jednak zasadnicze pytanie nie brzmi, jakie jeszcze zadania przejmie osobisty telefon, tylko w jaki sposób będzie je wykonywał. Wiele wskazuje na to, że dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji aplikacje będą coraz lepiej rozpoznawać potrzeby i preferencje użytkowników i podsuwać od razu satysfakcjonujące rozwiązania. Uczenie się zachowań ludzi i dopasowywanie do nich proponowanych opcji przez urządzenia elektroniczne to nie science fiction – to za chwilę będzie codzienność, która przestanie dziwić. Jako wsparcie najnowsze smartfony dostaną także nowy standard łączności 5G.

Czy można spodziewać się zmiany w wyglądzie i funkcjach smartfonów? To raczej mało prawdopodobne. Czeka nas kolejny rok bezbramkowych cienkich telefonów z dużymi ekranami. Z pewnością zobaczymy też liczne aparaty (4 albo nawet 5) oraz dobrej jakości głośniki i słuchawki. Być może uda się jeszcze bardziej spłaszczyć telefony i zamknąć je w jeszcze bardziej minimalistycznej formie. Po tym, jak udało się zrezygnować z fizycznego przycisku Home oraz gniazda Jack, jest jeszcze jeden pomysł na optymalizację portów występujących w obudowie. Może się okazać, że zbędny będzie czytnik kart micro SIM, ponieważ ta fizyczna zostanie zastąpiona przez wbudowany eSIM, do którego nie będzie potrzebny dostęp. Wiele wskazuje na to, że w ramach standaryzacji, większość producentów zdecyduje się na jednolite miejsce na czytnik linii papilarnych. Po eksperymentach polegających na umieszczaniu czytnika z przodu i z tyłu ekranu, jasne stało się, że raczej nie tędy droga. Najlepsza opcja to obecność czytnika pod ekranem, a dzięki udoskonaleniu tej technologii, powinna stać się powszechniejsza – zwłaszcza we flagowcach, bo modele ze średniej półki wciąż mogą korzystać z innych opcji.

Największe technologiczne wyzwanie dotyczące telefonów komórkowych nie zmienia się od lat. Wciąż priorytetem wydaje się odnalezienie sposobu na utrzymanie telefonów dłużej przy życiu, ponieważ oferowane w standardzie akumulatory są po prostu zbyt słabe, aby intensywnie używany smartfon pracował dłużej niż dobę. Czy będzie jakieś rewolucyjne rozwiązanie? Raczej nie, ale należy spodziewać się dalszego rozwoju ładowania indukcyjnego, w tym także ładowania na odległość. Poza tym, należy wspomnieć, że trwają prace nad nowym rodzajem baterii jako alternatywą dla baterii litowo-jonowych, jednak wiąż jeszcze daleko do tego, aby eksperymenty przełożyły się na konkrety na rynku konsumenckim.

Nowe trendy w świecie gier

Wciąż nie słychać o konsoli nowszej niż Playstation 4 albo Xbox One. Konstrukcje z 2013 roku, udoskonalone w roku 2016 i 2017, powinny pracować jeszcze długo. Tego stanu nie zmieniła specjalnie premiera Nintendo Switch, które, chociaż jest bardzo ciekawym produktem, kierowane jest raczej do innej grupy odbiorców. Stale będzie rosła liczba gier wykorzystujących potencjał HDR i 4K, niemniej motorem rozwoju nie będzie raczej stałe zwiększanie mocy obliczeniowej czy ulepszanie oprawy audiowizualnej. Jeśli na rynku gier pojawią się istotne przemiany i zauważalne trendy raczej nie będą dotyczyć wyglądu, fabuły czy mechaniki gier, a raczej formy rozgrywki. Wielki potencjał do rozwoju ma cały segment VR, który powinien rosnąć i wciągać do gry wszystkich, bez względu na preferowaną platformę. W końcu gry w wirtualnej rzeczywistości dostępne są i dla posiadaczy konsol, i dla pecetowców, a nawet dla użytkowników smartfonów, którzy zainwestują w odpowiednie gogle. Okulary VR powinny być z czasem coraz lepsze i przede wszystkim wygodniejsze, a wybór gier coraz większy. Szybki rozwój powinien także dotyczyć rozszerzonej rzeczywistości. Trudno powiedzieć, czy pojawi się hit na miarę Pokemon Go, ale na pewno wielu producentów będzie pracować nad tym, aby osiągnąć sukces w porównywalnej skali.

Dobry rok czeka wszystkich, którzy lubią przede wszystkim granie online. Ostatnie premiery pokazują, że to tryby multiplayer będą stale rozbudowywane, natomiast kampanie dla solowych graczy, chociaż nie przestaną istnieć, nie będą raczej wysoko na liście priorytetów. Widać to doskonale po strzelankach i grach sportowych, jak chociażby FIFA19. Wiele wskazuje na to, że zyskiwać na popularności będą inne formy zaopatrywania się w gry niż wizyta w sklepie. Zakup cyfrowych wersji gier przez internet oraz otrzymywanie nowych tytułów w ramach usługi opartej na abonamencie, jak Xbox Live Gold.

Dla starszych graczy dobrą informacją będzie powracająca moda na granie w stylu retro. Trend wyczuło przede wszystkim Sony, decydując się na wydanie klasycznej konsoli wzorowanej na Playstation 1. Bardzo dobrze wypadł też powrót po latach klasycznych gier, jak Crash Bandicoot, Spyro czy Resident Evil 2. Można spodziewać się, że takich smaczków da geeków będzie w najbliższej przyszłości znacznie więcej!

Sprzęt AGD nowej generacji

Na koniec warto wspomnieć o szeroko pojętym segmencie sprzętów gospodarstwa domowego. Te pewnie same w sobie nie zmienią się znacząco, natomiast w nowych modelach powinna wzrosnąć kompatybilność z siecią Wi-Fi i smartfonami. Po tym jak telefony udało się zintegrować ze smart TV, robotem sprzątającym czy systemami Smart Home, pora na kolejne słabo zagospodarowane obszary.

Jak łączność ze smartfonem może dać bardzo konkretne korzyści, pokazuje chociażby innowacyjny Samsung w lodówkach Family Hub. Wbudowana kamera, która umożliwia zobaczenie zawartości lodówki w smartfonie, gdy jesteśmy daleko od domu, to fantastyczny pomysł. Podobnie jak udostępnienie na ekranie umieszczonym na lodówce listy zakupów, wyszukiwanie przepisów ze składnikami znajdującymi się w danym momencie w chłodziarce, czy uruchomienie ulubionego radia czy Spotify bez wychodzenia z kuchni. Internet of Things to trend, który będzie się dynamicznie rozwijał, więc już za chwilę niemal każdy domowy sprzęt będzie miał dedykowaną aplikację i związane z tym benefity dla użytkownika.

Wszystko wskazuje na to, że dostępne już dziś technologie w kolejnym roku będą dynamicznie się rozwijać. Nie oznacza to jednak, że natychmiast czekają poważne zmiany w naszym życiu. W końcu to, że na rynku pojawia się nowy sprzęt, nie znaczy, że natychmiast będzie naszą własnością. Wszak wiele urządzeń wymieniamy znacznie rzadziej niż raz na rok. Warto jednak być na bieżąco z różnymi nowinkami, bo wiedza o ciekawych rozwiązaniach z pewnością się przyda.

Tagi

Lodówki srebrne Lodówki bez zamrażalnika Lodówki podblatowe Czajniki elektryczne - 1 litr Czajnik elektryczny biały Czajniki z gwizdkiem Czajniki turystyczne Czajniki elektryczne czarne Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe Lampki choinkowe zewnętrzne Lampki choinkowe LED Podstawki pod telefon Wagi łazienkowe bluetooth Czarne tostery Prostownice ceramiczne Prostownice keratynowe Słuchawki ANC - redukcja szumów Żelazka z automatycznym doborem temperatury Telefony z czytnikiem linii papilarnych Lodówki z kostkarką do lodu Odkurzacze myjące Wentylatory stojące z pilotem Drony z kamerą Telefony 5G Liczniki rowerowe iPod Hulajnogi elektryczne Klawiatury przewodowe Podkładki pod nadgarstek do klawiatury Klawiatury niskoprofilowe Klawiatury białe Klawiatury RGB Klawiatury bezprzewodowe podświetlane Klawiatury mechaniczne RGB Klawiatury z touchpadem Klawiatury podświetlane Klawiatury membranowe Klawiatury bluetooth Klawiatury mechaniczne Laptop Pentium matepad t8 Książki wydawnictwa Agora iphone se 2020 Szczoteczki soniczne Klawiatury dla graczy Ładowarki do padów Piekarniki dual cook Srebrne zmywarki Lunch box Piekarniki parowe Tablety 2 GB RAM Blender z bidonem Tablety 9 cali Tablety 10 cali Drukarki monochromatyczne Ekspresy do kawy do 3000 zł Ekspresy do kawy do 2500 zł Ekspresy do kawy do 2000 zł Ekspresy do kawy do 1500 zł Słuchawki bluetooth sony Wąskie lodówki Energooszczędne lodówki Lodówki z dużym zamrażalnikiem Ciche lodówki Czarne lodówki Wysokie lodówki Lodówki no frost Miksery z obrotową misą Drukarki etykiet Asus Republic of gamers Lenovo Legion Lenovo Yoga Laptopy dla studenta Procesor Intel Core i5 Laptopy ze zintegrowaną kartą graficzną Laptopy z dedykowaną kartą graficzną Procesor Intel Core i7 Laptopy z dyskiem SDD Laptopy 1 TB Białe laptopy Laptopy z dobrą baterią Laptopy z dotykowym ekranem Laptopy z podświetlaną klawiaturą Laptopy z matową matrycą Laptopy 16 i 17 cali Laptopy 15 cali Pad PS4 Pad Xbox One Huawei Honor Huawei Mate Samsung Galaxy S Samsung Galaxy A Samsung Galaxy J Małe zamrażarki Pralki 5 i 6 kg Tanie pralki Pralki 7 kg Pralki z silnikiem inwerterowym Pralki z możliwością dołożenia prania Pralki z funkcją pary Małe pralki Pralki 8 kg Pralki Eco Bubble Pralki slim Wąskie pralki Monitory gamingowe do 1000 zł Monitory do 500 zł Monitory ze złączem DVI Monitory z HDMI Monitory z ekranem PLS Monitory Full HD 24 cale Monitory z ekranem IPS Monitory ultrapanoramiczne Monitory UltraWide QHD 21:9 Monitory Pivot Monitory UltraWide Full HD 21:9 Monitory dla grafików Monitory Full HD Monitory 32 i 34 calowe Monitory 27 28 i 29 cali Monitory 22 23 i 24 cale Jednopalnikowe kuchenki elektryczne Kuchenki gazowe turystyczne Krokomierze Lokalizatory Bluetooth Zewnętrzne karty dźwiękowe Kuchenki indukcyjne dwupalnikowe Płyty indukcyjne dwupalnikowe Depilatory laserowe Etykiety samoprzylepne Monitory z zakrzywionym ekranem Radia samochodowe z Bluetooth Jonizatory powietrza Kule dyskotekowe Szczoteczki elektryczne dla dzieci Kolumny głośnikowe Kamery zewnętrzne Suszarki turystyczne Kuchenki jednopalnikowe Głośniki sufitowe Przenośne telewizory Płyty indukcyjne białe Ładowarki do laptopów Asus Kuchnie elektryczne dwupalnikowe Zegary elektroniczne Kierownice do Xbox Uchwyty do monitorów Aparaty wodoszczelne Suszarki kondensacyjne Anteny zewnętrzne Ładowarki do iPhonów Nawilżacze parowe Czajniki ceramiczne Bezprzewodowe odkurzacze Suszarki z dyfuzorem Czajniki z regulacją temperatury Opaski fitness Termometry bezdotykowe Odkurzacze pionowe z funkcją mycia podłóg Małe lodówki Powerbanki do iPhonów Telefony z Androidem Smartfony 6 calowe i większe Smartfony 5,5 cala Smartfony 4 cale Smartfony 5 cali Smartfony z Dual SIM Odporne smartfony Smartfony 64 128 i 256 GB Smartfony 32 GB Smartfony 16 GB Smartfony ze szkłem Gorilla Glass Wodoodporne smartfony i telefony Najlepsze telefony do 1000 Telefony dla dzieci Telefony komórkowe dla seniora Telewizory 22 i 24 cale Telewizory 65 75 i 78 cali Telewizory Sony Bravia Android TV Telewizory Samsung QLED Telewizory z funkcją nagrywania na USB Telewizory z Bluetooth Telewizory-energooszczedne Telewizory LED Telewizory Smart TV Telewizory Full HD Telewizory 32 cale Telewizory 48 49 i 50 cali Telewizory 55 cali Telewizory 40 42 i 43 cale sony pełna klatka Telewizory 4K Ultra HD Zmywarki o szerokości 45 cm Telewizory OLED Sony glosnik imprezowy

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]