Jakie żelazko do 300 zł? Przegląd najlepszych modeli

Żelazko jest sprzętem, którego używamy bardzo często, a zdarza się, że w ogóle nie przywiązujemy do niego wagi. Potrafimy bardzo długo zastanawiać się chociażby nad wyborem telewizora czy smartfona, a nawet koktajlera albo piekarnika, kwestię prasowania pozostawiając gdzieś na marginesie. A to błąd! Od tego, jakim żelazkiem się posługujemy, zależy wiele rzeczy. Przede wszystkim, jakość wyprasowanych ubrań, ale również zużycie energii, ilość naszego czasu czy bezpieczeństwo.

Warto zwracać uwagę na to, jakim modelem żelazka się posługujemy. I naprawdę opłaca się wymienić sprzęt raz na jakiś czas. Bo chociaż z pozoru podobne do siebie i niezmienne od lat, te urządzenia bardzo różnią się między sobą i są stale udoskonalane.

W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając żelazko i polecimy kilka konkretnych modeli w przystępnej cenie do 300 zł.


Wybieramy żelazko – najważniejsze parametry


Zasada działania każdego żelazka jest identyczna, różnice pojawiają się, gdy przyjrzymy się dokładniej, analizując z czego i jak żelazko jest wykonane, bo to przekłada się na to, na ile skutecznie wykonuje swoje zadanie.

Najważniejszym elementem żelazka jest stopa. Czyli ta nagrzewająca się część, która sunie po naszych ubraniach. O tym, na ile dokładnie udaje się nią prasować, decyduje kilka czynników. Przede wszystkim, materiał z jakiego jest wykonana, ale także kształt oraz umiejscowienie i liczba otworów. Najtańsze żelazka posiadają stopę wykonaną ze stali nierdzewnej. Nie jest to idealne rozwiązanie, bo stal trudno się czyści i nie prowadzi to gładko, jak stopy z innych surowców. Znacznie lepszy poślizg mają stopy aluminiowe albo z teflonu, ale dla odmiany, te materiały nie są zbyt trwałe i łatwo się zarysowują. Znacznie lepsze są żelazka ze stopą ceramiczną i to one zdecydowanie dominują na rynku.Drugim bardzo ważnym parametrem jest moc żelazka. Im wartość jest wyższa, tym szybciej żelazko się nagrzewa. Żelazka o mocy 2400-2600 W, są gotowe do pracy w ciągu kilkunastu sekund. Tymczasem urządzenia z mocą poniżej 2000, nagrzewają się przez minutę albo nawet dłużej.

Istotne znaczenie ma także bezpieczeństwo. Na szczęście, coraz więcej modeli posiada automatyczny wyłącznik, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, czy odłączyliśmy sprzęt z kontaktu. Żelazko samo się wyłącza po kilku minutach bezczynności.

Skoro jesteśmy w temacie odłączania przewodu, warto także wiedzieć, że istnieją żelazka działające bezprzewodowo. To bardzo ciekawe rozwiązania, ale wciąż dość kosztowne. Ich cena to najczęściej 400-500 zł. Nie mieszczą się zatem w przedziale cenowym wybranym na potrzeby tego artykułu.


Żelazka do 300 zł – które najlepsze?


Znając najważniejsze cechy i parametry nowoczesnego żelazka, możemy rozglądać się za konkretnymi modelami. Poniżej lista najciekawszych okazji.


Żelazko BEKO SPM7128P 


To urządzenie dysponujące bardzo dużą mocą – aż 2800 W! Ceramiczna płyta błyskawicznie się nagrzewa i pewnie sunie po każdym materiale, radząc sobie ze wszystkimi zagnieceniami. Posiada automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed odkładaniem się kamienia. Bardzo dobrze radzi sobie także z wszelkimi funkcjami związanymi z wytwarzaniem pary. Potrafi na przykład wyrzucać parę pionowo, dzięki czemu będziemy mogli wyprasować także ubranie wiszące na wieszaku, bez potrzeby rozkładania deski do prasowania!Żelazko TEFAL FV5546 Aqua Speed Precision


Następne żelazko z dużą mocą – 2600 W. Posiada funkcję auto off, sprawiającą, że samoistnie wyłącza się po 8 minutach bezczynności. Z trudniejszymi zagnieceniami radzi sobie dzięki funkcji uderzenia pary i strumienia pary – także w pozycji pionowej. Mamy tutaj także system antywapienny, który zapobiega powstawaniu osadu oraz blokadę kapania, która chroni przed powstawaniem brzydkich plam podczas prasowania, gdy woda nie nagrzeje się jeszcze do odpowiedniej temperatury.


Żelazko BOSCH TDA 102411C


To urządzenie z automatycznym wyłącznikiem bezpieczeństwa, blokadą kapania w niskich temperaturach i specjalną stopą Palladium Glissee, o doskonałych właściwościach ślizgowych i dużej trwałości. Komfort użytkowania zapewnia także pojemny i łatwo dostępny zbiornik na wodę z pokrywą. Ten model różni się od innych także długością przewodu. Kabel ma aż 3 metry, co oznacza, że deskę do prasowania rozstawimy praktycznie wszędzie i zawsze uda nam się znaleźć w pobliżu jakiś kontakt, do którego dociągniemy przewód.Żelazko PHILIPS GC4516/40 Azur Performer Plus


To bardzo efektywne i skuteczne urządzenie o opracowanej ergonomii.

Specjalnie zaprojektowany, wbudowany pojemnik na kamień, zbiera jego cząsteczki podczas prasowania, a proces Self Clean powoduje wypłukiwanie kamienia z żelazka w celu zachowania stałej wydajności prasowania każdego dnia.

Bardzo dobrze prezentuje się także stopa. Prasowanie stożkowatą konstrukcją jest łatwe i przyjemne z kilku powodów. Na pewno pomaga fakt, że model ma spiczastą końcówkę, rowek do prasowania wokół guzików, oraz gładki kształt. Końcówka Triple Precision pozwala dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc.Wybór żelazka powinien być świadomy i przemyślany. Im więcej prasujemy, tym rozsądniej należy wybierać odpowiedni sprzęt. Odpowiedni wybór to nie tylko oszczędność energii (szybsze nagrzewanie), ale również oszczędność naszego bezcennego czasu. Jeśli prasowanie daje dobry efekt już po jednym przejechaniu żelazkiem, to prasując dużo, być może zaoszczędzimy nawet dodatkową godzinę albo dwie w tygodniu!


Zobacz więcej

Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia Ci się przyda? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, znajdź najlepszą maszynę do szycia w korzystnej cenie.
Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.
Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Coraz więcej osób docenia zalety, jakie mają myjki parowe. Ranking produktów pozwoli pokazać ich różnorodność, żeby łatwiej było wybrać odpowiedni model do swojego domu.
Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Które urządzenie najlepiej poradzi sobie z brudną szybą? Jeśli szukasz skutecznego sprzętu do szybkich i dokładnych porządków zobacz koniecznie nasz ranking. Poznaj najlepsze myjki parowe do okien.
Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu?

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu?

Warto wiedzieć, jaki pochłaniacz wilgoci się sprawdzi, jeśli chcemy uniknąć kłopotów z nadmiarem wody w swoim otoczeniu.
Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Mopowanie to czynność niezbędna do utrzymania w czystości płaskich powierzchni we własnym domu. Dotyczy to nie tylko kafelków, ale również delikatnych drewnianych podłóg. Jaki mop do paneli najlepiej się sprawdzi? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w artykule. Zobacz najlepsze modele przeznaczone do czyszczenia paneli podłogowych.
Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Osad może przeszkadzać w prawidłowym prasowaniu ubrań, a nawet je brudzić. Czym i jak wyczyścić żelazko? Prezentujemy najskuteczniejsze metody.
Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.
Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.
Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!

powrót