Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jakie żelazko do prasowania do domu? Poradnik

Żelazko jest sprzętem niezbędnym w każdym domu. Wybierając konkretny model, należy kierować się funkcjonalnością oraz poszczególnymi parametrami. Producenci oferują żelazka o zróżnicowanej mocy i ciśnieniu pary oraz odmiennym materiale, z  jakiego jest wykonana stopa urządzenia. Jeżeli szukasz żelazka, które będzie służyło ci przez lata, przeczytaj poniższy poradnik i wybierz model na miarę swoich potrzeb.

W sklepach, dostępne są żelazka przewodowe i bezprzewodowe. Żelazko podłączone do gniazdka elektrycznego za pomocą przewodu, może ograniczać ruchy w trakcie prasowania. Dlatego, jeżeli zdecydujesz się na żelazko przewodowe, zwróć uwagę na długość przewodu oraz tzw. system kulkowy, dzięki któremu kabel obraca się o 360 stopni. Żelazka bezprzewodowe umożliwiają prasowanie przy odłączonym kablu zasilania. Stopa takiego urządzenia nagrzewa się poprzez odkładanie go na tzw. stację. Każde z urządzeń, zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, jest wyposażone w kontrolną lampkę, która gaśnie w momencie, gdy stopa jest rozgrzana do odpowiedniej temperatury. Żelazka nagrzewają się zazwyczaj do około 200 stopni Celsjusza.


Żelazka - rodzaje


Ze względu na sposób działania, żelazka dzieli się na kilka podstawowych grup:

- tradycyjne - Są to modele najstarsze. Ze względu na brak funkcji wytwarzania pary, czy skrapiania ubrań wodą, nazywane także żelazkami "suchymi". Długo się nagrzewają oraz stygną;
- parowe - przeciwieństwo tradycyjnego.  Żelazko parowe wytwarza parę z wody, którą uzupełnia się zbiornik w żelazku. Para wydostaje się przez otwory, które są umieszczone w stopie żelazka. Ta z kolei, umożliwia efektywniejsze prasowanie. Wśród żelazek dostępnych na rynku są także modele wyposażone w system pary ciągłej, które wytwarzają więcej pary niż żelazka parowe. Występują zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej;
- turystyczne - niewielkich rozmiarów i wadze ok. 1 kg. Przydatne podczas wyjazdów,  łatwo zmieścić je w każdym bagażu;
- systemowe - posiadają zewnętrzną wytwornicę pary. Ich stacja posiada stosunkowo duży zbiornik z boilerem, w którym można zmieścić nawet do 2,5 litra wody. Wytworzona para transportowana jest przewodem do żelazka. Używając żelazka systemowego, wystarczające jest prasowanie ubrań tylko po jednej stronie.


Rodzaje stóp grzewczych


Najistotniejszym elementem każdego żelazka jest stopa. Od materiału, z jakiego jest wykonana zależy, czy będzie odporna na ewentualne zarysowania oraz, czy wydobywana z niej para odpowiednio rozłoży się na prasowanej tkaninie. Najbardziej poręczna jest stopa ze zwężanym przodem, dzięki której da się wyprasować nawet słabo dostępne miejsca. Producenci oferują także tzw. stopy kierunkowe (w kształcie łzy), które umożliwiają swobodne prasowanie we wszystkich kierunkach.

Materiał, z jakiego jest wykonana stopa grzewcza, w znacznym stopniu wpływa na prowadzenie urządzenia oraz jakość prasowania. Stopy są wykonywane najczęściej z metalu, który dodatkowo pokrywa się różnymi materiałami, takimi jak: ceramika, teflon, aluminium, stal, emalia i szafir. Obecnie, niektórzy producenci oferują żelazka, których stopy zrobione są z połączenia dwóch materiałów, np. ceramiki i tytanu.

Wśród najbardziej popularnych materiałów wymienić można:

Stal - jedna z najtańszych stóp. Charakteryzuje ją przeciętny poślizg, trudno się ją czyści;
Teflon i aluminium - zapewniają dobry poślizg, jednak nie są wytrzymałe i łatwo je porysować;
Ceramika - gwarantuje bardzo dobry poślizg, wytrzymała na zarysowania, trudna do czyszczenia;
Emalia - oferują świetny poślizg, jednak jej wadą jest słaba wytrzymałość;
Szafir - najtrwalsza stopa. Zapewnia dobry poślizg i łatwo się ją czyści.


Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Przy wyborze żelazka należy kierować się zastosowanym rodzajem regulacji temperatury, którą można regulować za pomocą pokrętła lub wyświetlacza LCD. Kolejną ważną cechą jest ilość wytwarzanej pary, która ma bezpośredni wpływ na efektywność prasowania. Ważnym parametrem jest także moc żelazka (od 350 do 3000 W). To od niej zależy prędkość nagrzewania się stopy. Pamiętaj jednak, że im wyższa moc urządzenia, tym większe zużycie prądu.

Podczas prasowania, łatwo się zirytować, kiedy pojemnik na wodę wymaga nieustannego uzupełniania. Dlatego przy wyborze żelazka, zwróć uwagę na pojemność zbiornika. Nie bez znaczenia jest rodzaj wody, jaki można do niego wlewać. Wodą z kranu można uzupełniać jedynie żelazka z systemem antywapiennym, który zapobiega odkładaniu się kamienia. Producenci większości żelazek zalecają używanie wody destylowanej.

Miejsce połączenia przewodu z żelazkiem jest newralgiczne. W trakcie prasowania,  żelazko porusza się we wszystkie strony, co może powodować uszkodzenia kabla. Dlatego miejsce styku kabla elektrycznego z urządzeniem, powinno być solidnie wzmocnione. Najbezpieczniejsze i najtrwalsze są tzw. przewody kulki, które na długo zachowują trwałość.


Dodatkowe funkcje


Żelazka z „wyższej półki” są wyposażone w funkcje dodatkowe, takie jak samoczyszczenie, automatyczne wyłączanie się żelazka, regulację strumienia pary, funkcję uderzeń pary (także w pionie), prasowanie na mokro i sucho, czy funkcję zimnej stopy - która polega na prasowaniu parą wodną. Żelazko może być dodatkowo wyposażone w spryskiwacz wody, czy uchwyty antypoślizgowe.

Jeżeli chcesz, aby żelazko służyło ci jak najdłużej, korzystaj z opcji Self-clean, raz na miesiąc lub dwa. Funkcja Auto-shut off, czyli tzw. strażak, jest z kolei świetnym udogodnieniem dla zapominalskich. Żelazko, z którego się nie korzysta, wyłącza się automatycznie po kilkudziesięciu sekundach w pozycji leżącej lub po kilku minutach w pozycji stojącej. Aby żelazko ponownie się uruchomiło, wystarczy nim energicznie potrząsnąć.

Decydując się na zakup żelazka, należy skoncentrować się na jego mocy, rodzaju stopy oraz ilości i ciśnieniu produkowanej pary. Rzadko dla kogo prasowanie jest czynnością przyjemną. Jednak jeśli zaopatrzysz się w żelazko odpowiedniej klasy, może okazać się, że żmudna walka z zagnieceniami stanie się efektywna i przyjemna.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane do 31.12.2019r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]