Jakie żelazko do prasowania do domu? Poradnik

Żelazko jest sprzętem niezbędnym w każdym domu. Wybierając konkretny model, należy kierować się funkcjonalnością oraz poszczególnymi parametrami. Producenci oferują żelazka o zróżnicowanej mocy i ciśnieniu pary oraz odmiennym materiale, z  jakiego jest wykonana stopa urządzenia. Jeżeli szukasz żelazka, które będzie służyło ci przez lata, przeczytaj poniższy poradnik i wybierz model na miarę swoich potrzeb.

W sklepach, dostępne są żelazka przewodowe i bezprzewodowe. Żelazko podłączone do gniazdka elektrycznego za pomocą przewodu, może ograniczać ruchy w trakcie prasowania. Dlatego, jeżeli zdecydujesz się na żelazko przewodowe, zwróć uwagę na długość przewodu oraz tzw. system kulkowy, dzięki któremu kabel obraca się o 360 stopni. Żelazka bezprzewodowe umożliwiają prasowanie przy odłączonym kablu zasilania. Stopa takiego urządzenia nagrzewa się poprzez odkładanie go na tzw. stację. Każde z urządzeń, zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, jest wyposażone w kontrolną lampkę, która gaśnie w momencie, gdy stopa jest rozgrzana do odpowiedniej temperatury. Żelazka nagrzewają się zazwyczaj do około 200 stopni Celsjusza.


Żelazka - rodzaje


Ze względu na sposób działania, żelazka dzieli się na kilka podstawowych grup:

  • tradycyjne - Są to modele najstarsze. Ze względu na brak funkcji wytwarzania pary, czy skrapiania ubrań wodą, nazywane także żelazkami "suchymi". Długo się nagrzewają oraz stygną;


  • parowe - przeciwieństwo tradycyjnego.  Żelazko parowe wytwarza parę z wody, którą uzupełnia się zbiornik w żelazku. Para wydostaje się przez otwory, które są umieszczone w stopie żelazka. Ta z kolei, umożliwia efektywniejsze prasowanie. Wśród żelazek dostępnych na rynku są także modele wyposażone w system pary ciągłej, które wytwarzają więcej pary niż żelazka parowe. Występują zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej;


  • turystyczne - niewielkich rozmiarów i wadze ok. 1 kg. Przydatne podczas wyjazdów,  łatwo zmieścić je w każdym bagażu;


  • systemowe - posiadają zewnętrzną wytwornicę pary. Ich stacja posiada stosunkowo duży zbiornik z boilerem, w którym można zmieścić nawet do 2,5 litra wody. Wytworzona para transportowana jest przewodem do żelazka. Używając żelazka systemowego, wystarczające jest prasowanie ubrań tylko po jednej stronie.


Rodzaje stóp grzewczych


Najistotniejszym elementem każdego żelazka jest stopa. Od materiału, z jakiego jest wykonana zależy, czy będzie odporna na ewentualne zarysowania oraz, czy wydobywana z niej para odpowiednio rozłoży się na prasowanej tkaninie. Najbardziej poręczna jest stopa ze zwężanym przodem, dzięki której da się wyprasować nawet słabo dostępne miejsca. Producenci oferują także tzw. stopy kierunkowe (w kształcie łzy), które umożliwiają swobodne prasowanie we wszystkich kierunkach.

Materiał, z jakiego jest wykonana stopa grzewcza, w znacznym stopniu wpływa na prowadzenie urządzenia oraz jakość prasowania. Stopy są wykonywane najczęściej z metalu, który dodatkowo pokrywa się różnymi materiałami, takimi jak: ceramika, teflon, aluminium, stal, emalia i szafir. Obecnie, niektórzy producenci oferują żelazka, których stopy zrobione są z połączenia dwóch materiałów, np. ceramiki i tytanu.

Wśród najbardziej popularnych materiałów wymienić można:


  • Stal - jedna z najtańszych stóp. Charakteryzuje ją przeciętny poślizg, trudno się ją czyści;
  • Teflon i aluminium - zapewniają dobry poślizg, jednak nie są wytrzymałe i łatwo je porysować;
  • Ceramika - gwarantuje bardzo dobry poślizg, wytrzymała na zarysowania, trudna do czyszczenia;
  • Emalia - oferują świetny poślizg, jednak jej wadą jest słaba wytrzymałość;
  • Szafir - najtrwalsza stopa. Zapewnia dobry poślizg i łatwo się ją czyści.
  • Szkliwiona - pokryta szklaną warstwą, niezwykle wytrzymałą na temperaturę i zarysowania.Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Przy wyborze żelazka należy kierować się zastosowanym rodzajem regulacji temperatury, którą można regulować za pomocą pokrętła lub wyświetlacza LCD. Kolejną ważną cechą jest ilość wytwarzanej pary, która ma bezpośredni wpływ na efektywność prasowania. Ważnym parametrem jest także moc żelazka (od 350 do 3000 W). To od niej zależy prędkość nagrzewania się stopy. Pamiętaj jednak, że im wyższa moc urządzenia, tym większe zużycie prądu.

Podczas prasowania, łatwo się zirytować, kiedy pojemnik na wodę wymaga nieustannego uzupełniania. Dlatego przy wyborze żelazka, zwróć uwagę na pojemność zbiornika. Nie bez znaczenia jest rodzaj wody, jaki można do niego wlewać. Wodą z kranu można uzupełniać jedynie żelazka z systemem antywapiennym, który zapobiega odkładaniu się kamienia. Producenci większości żelazek zalecają używanie wody destylowanej.

Miejsce połączenia przewodu z żelazkiem jest newralgiczne. W trakcie prasowania, żelazko porusza się we wszystkie strony, co może powodować uszkodzenia kabla. Dlatego miejsce styku kabla elektrycznego z urządzeniem, powinno być solidnie wzmocnione. Najbezpieczniejsze i najtrwalsze są tzw. przewody kulki, które na długo zachowują trwałość.


Dodatkowe funkcje


Żelazka z „wyższej półki” są wyposażone w funkcje dodatkowe, takie jak samoczyszczenie, automatyczne wyłączanie się żelazka, regulację strumienia pary, funkcję uderzeń pary (także w pionie), prasowanie na mokro i sucho, czy funkcję zimnej stopy - która polega na prasowaniu parą wodną. Żelazko może być dodatkowo wyposażone w spryskiwacz wody, czy uchwyty antypoślizgowe.

Jeżeli chcesz, aby żelazko służyło ci jak najdłużej, korzystaj z opcji Self-clean lub inaczej AutoClean, które odpowiadają za samooczyszczenie się stopy z nagromadzonych mikro-włókien, dzięki czemu prasowane tkaniny nie ulegają zabrudzeniu i są nie tylko nieskazitelnie wyprasowane. Czynność należy powtarzać raz na miesiąc. Funkcja Auto-shut off, czyli tzw. strażak, jest z kolei świetnym udogodnieniem dla zapominalskich. Żelazko, z którego się nie korzysta, wyłącza się automatycznie po kilkudziesięciu sekundach w pozycji leżącej lub po kilku minutach w pozycji stojącej. Aby żelazko ponownie się uruchomiło, wystarczy nim energicznie potrząsnąć.

Decydując się na zakup żelazka, należy skoncentrować się na jego mocy, rodzaju stopy oraz ilości i ciśnieniu produkowanej pary. Rzadko dla kogo prasowanie jest czynnością przyjemną. Jednak jeśli zaopatrzysz się w żelazko odpowiedniej klasy, może okazać się, że żmudna walka z zagnieceniami stanie się efektywna i przyjemna.


Zobacz więcej

Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Mopowanie to czynność niezbędna do utrzymania w czystości płaskich powierzchni we własnym domu. Dotyczy to nie tylko kafelków, ale również delikatnych drewnianych podłóg. Jaki mop do paneli najlepiej się sprawdzi? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w artykule. Zobacz najlepsze modele przeznaczone do czyszczenia paneli podłogowych.
Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Osad może przeszkadzać w prawidłowym prasowaniu ubrań, a nawet je brudzić. Czym i jak wyczyścić żelazko? Prezentujemy najskuteczniejsze metody.
Czym różni się parownica od żelazka?

Czym różni się parownica od żelazka?

Czym jest parownica do ubrań? Komu się najbardziej przyda? W jakich sytuacjach niezbędne jest żelazko, a kiedy wystarczy parownica? Rozwiewamy wątpliwości!
Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.
Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.
Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!
Parownica Philips - czy warto?

Parownica Philips - czy warto?

Ręczna parownica do ubrań to idealne rozwiązanie podczas urlopu czy wyjazdów służbowych. Steamer zmieści się w walizce, a w razie potrzeby szybko i bez deski do prasowania odświeży Twoje ubrania, byś zawsze prezentował się nienagannie, także na wyjeździe.
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Co może okazać się trafionym prezentem, który docenią nowożeńcy? Mamy kilka propozycji.
Jak wykorzystać owoce sezonowe? Przegląd urządzeń, które ułatwią przygotowanie pysznych potraw

Jak wykorzystać owoce sezonowe? Przegląd urządzeń, które ułatwią przygotowanie pysznych potraw

Co pysznego można zrobić z owoców sezonowych? Przedstawiamy listę ciekawych pomysłów oraz urządzeń, które będą przdatane.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]