MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jakiego drona kupić dla dziecka?

Bezzałogowe urządzenia do zadań specjalnych błyskawicznie przeszły drogę od technologii wyłącznie na potrzeby wojska do roli produktu dostępnego dla wszystkich. Na rynku mamy coraz większy wybór dronów i coraz większe zróżnicowanie. W sklepach znajdziemy zarówno modele będące niewinną zabawką, jak również profesjonalne urządzenia przeznaczone głównie dla fotografów czy filmowców, którzy traktują je jak narzędzie pracy. Co zatem wybrać, jeśli szukamy prezentu dla dziecka? W krótkim poradniku wyjaśnimy czym się kierować i jakich modeli szukać, żeby wybór był właściwy, dziecko zadowolone, a domowy budżet nie był do końca zrujnowany.


Rodzaje dronów


Chociaż te urządzenie kojarzą się przede wszystkim z lataniem, w tej kategorii znajdziemy także pojazdy, które z powodzeniem radzą sobie na wodzie i na lądzie. Ciekawostką są na przykład mini drony poruszające się na kołach i wykonujące efektowne skoki, jak Dron PARROT Jumping Night Diesel oraz pływające maszyny - takie, jak PARROT Hydrofoil New Z.

Kolejne naturalne skojarzenie to filmowanie. Rzecz w tym, że wbrew pozorom, nie każdy dron jest wyposażony w taką możliwość, bo i nie każdy użytkownik takiej możliwości potrzebuje. Patrząc pod tym kątem, możemy podzielić wszystkie urządzenia na zabawki przeznaczone wyłącznie do wykonywania podniebnych akrobacji, drony z wbudowaną własną kamerą oraz drony wyposażone w uchwyt do przymocowania własnego aparatu.
Idąc dalej, możemy podzielić drony ze względu na sposób kontrolowania maszyny. Mamy drony sterowane za pomocą specjalnego kontrolera, drony sterowane poprzez aplikację w urządzeniu mobilnym – smartfonie lub tablecie – oraz takie, które łączą oba te sposoby.
Maszyny różnią się od siebie także konstrukcją, co w dużej mierze przekłada się na łatwość w posługiwaniu się urządzeniem. Najłatwiejsze w obsłudze, i co za tym idzie - dedykowane dla początkujących są wyposażone w cztery śmigła quadrocoptery. Jeśli chcemy kontrolować trójśmigłowego drona, przyda się znacznie więcej doświadczenia i umiejętności – z tego powodu takie modele poleca się zaawansowanym miłośnikom latania. Urządzenia posiadające sześć lub osiem śmigieł należą do najcięższych i najbardziej stabilnych. Mocna, dobrze wyważona konstrukcja, czyni je odpornymi na podmuchy wiatru, więc radzą sobie z transportowaniem ładunków także w niesprzyjających warunkach.
Znając te podstawy, można zastanawiać się, co z bogatej oferty wpisze się w potrzeby dziecka. Ale najpierw trzeba te potrzeby poznać. W tym celu najlepiej odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.


Ile lat ma dziecko?


Posiadanie swojego drona to powód do dumy, ale także duża odpowiedzialność, szczególnie, jeśli oddamy w ręce dziecka urządzenie, które posiada duże możliwości. Jeśli nie mamy pełnego zaufania do dziecka, lepiej nie oddawać w jego ręce urządzenia o dużym zasięgu, na dodatek wyposażonego w możliwość strzelania pociskami! Lepiej zacząć od niewinnej zabawki, zdolnej wykonać kilka niegroźnych akrobacji – najlepiej w zasięgu wzroku i pod nadzorem – przynajmniej w pierwszych dniach zabawy.
Z wiekiem związany jest także poziom trudności. O ile rodzice rzeczywiście mogą być cierpliwi, tak dziecko po pierwszych niepowodzeniach gotowe jest całkowicie zrezygnować z zabawy. Dlatego przed zakupem najlepiej dowiedzieć się, czy to model dla początkujących, czy raczej zaawansowanych miłośników dronów. Warto spojrzeć na konstrukcję drona a także szybkość, jaką osiąga – im urządzenie szybsze, tym trudniej nad nim zapanować.
Wreszcie, na koniec trzeba zwracać uwagę na cenę. Jeśli dziecko szybko się nudzi, gubi lub niszczy inne zabawki, niewykluczone, że drona spotka podobny los. Żeby rozczarowanie było mniejsze, lepiej nie inwestować od razu dużej kwoty, tylko zacząć od jednego z budżetowych modeli.


Czy dziecko interesuje się filmowaniem lub fotografią?


Jeśli ktoś ma do tego smykałkę, zakup drona można przecież potraktować jako inwestycję. Opanowanie tajników sterowania takimi urządzeniami może okazać się w przyszłości źródłem dodatkowych dochodów dla nastolatka, który może oferować swoje usługi – na początek choćby innym członkom rodziny. Jeśli dodatkowo interesuje się obróbką zdjęć lub montażem video, tym lepiej. Z drugiej strony, jeśli obdarowany w ogóle nie lubi robić zdjęć, nie ma sensu inwestować w sprzęt przeznaczony właśnie w tym celu. Lepiej podarować zabawkę bez funkcji fotograficznych, skoro mija się to z celem.


Czy koledzy już mają drona?


Często chęć posiadania własnego sprzętu wynika właśnie z tego, że rówieśnicy już od jakiegoś czasu dysponują taką technologiczną nowinką. Nie ma w tym nic złego – wręcz przeciwnie. To dobre źródło informacji. Jeśli wiemy, że kolega czy koleżanka z klasy dysponuje już jakimś dronem i ma z nim określone doświadczenia, może lepiej, żeby nasze dziecko bawiło się analogicznym modelem lub czymś z tej samej serii? Zawsze kolega będzie mógł pomóc nauczyć się sterowania.


Specyfikacja – na co zwrócić uwagę?


Oprócz kierowania się wyglądem i funkcjami drona, warto zwrócić uwagę również na niektóre parametry, które opisują jego działanie. Przede wszystkim czas ładowania i czas pracy – to nam wiele powie o charakterze zabawy, która nas czeka. I w tym miejscu oczekiwania często rozmijają się z rzeczywistością. Zazwyczaj czas działania urządzenia w locie nie przekracza 10 minut. Urządzenia pracujące na jednym ładowaniu 20-45 minut to najczęściej zaawansowane modele kosztujące nawet do kilku tysięcy złotych. Czas ładowania natomiast kilkukrotnie przekracza czas pracy. Przykładowo, Dron FOREVER DR-300 Vortex lata przez 12 minut, a ładuje się ponad godzinę!
Kolejny element to zasięg. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na maksymalną wysokość, na jaką potrafi się unosić urządzenie, a także maksymalną odległość w jakiej pozostaje pod kontrolą użytkownika. Uwaga! W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, że zasięg kontroli smartfonem może być niższy niż zasięg w ogóle.
Patrząc na funkcje drona, należy pomyśleć także o bezpieczeństwie. Idealnie, jeśli dron posiada opcję autopowrotu i samoistnie odnajduje drogę do nas, w sytuacji, gdy utracimy nad nim kontrolę. Przydatnym zabezpieczeniem jest także automatyczne wyłączenie śmigła w przypadku kontaktu drona z przeszkodą.


Jakiego drona kupić dla dziecka? Przegląd konkretnych modeli

Jeśli szukamy zabawki na początek przygody z lataniem ten zestaw może okazać się dobrym rozwiązaniem do przetestowania na przykład podczas wakacji. Zestaw zawiera dwa malutkie pojazdy i dwa kontrolery. Dysponując tym produktem mamy możliwość przeprowadzenia powietrznej walki, w której przeciwnicy wzajemnie próbują się zestrzelić.


Drony FOREVER TF1 Sky Soldiers DR-200


Stosunkowo tani dron, który daje dużo możliwości. Pojazdem poruszającym się z prędkością do 18 km/h, można sterować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Główną funkcją zabawki jest przenoszenie drobnych przedmiotów – szczególnie klocków, które możemy przyczepić do konstrukcji za pomocą specjalnego mocowania! Wykonuje też różne akrobacje – w tym zwroty o 360 stopni. Posiada wbudowana kamerę, jednak jakość nagrań pozostawia wiele do życzenia – to zaledwie rozdzielczość 480x640, ale trudno oczekiwać więcej od sprzętu za mniej niż 500 zł.


Dron PARROT Airborne Cargo Travis


Niezła opcja, która wciąż jest w przystępnej cenie. Dysponuje kamerą nagrywającą w jakości HD, a w razie chęci nagrywania innym sprzętem posiada też odpowiedni uchwyt. Działa w promieniu 200 metrów, natomiast transmisja obrazu z kamery na ekran smartfona odbywa się w zasięgu do 80 metrów. Posiada funkcje utrzymywania wysokości oraz autopowrotu. Łączność z innymi urządzeniami odbywa się przez Wi-Fi, a za obsługę z poziomu smartfona odpowiada dedykowana aplikacja Vortex Drone.


Ten dron nie tylko lata, ale dzięki zdejmowanym kołom potrafi także jeździć po płaskich powierzchniach - od podłogi, poprzez ściany, kończąc na suficie! Sterowany przez aplikację kompatybilną z Androidem, Windowsem oraz iOS, potrafi pokonywać zakręty i wykonywać przewroty w przód i w tył. Urządzenie ważące zaledwie 55 gramów jest wykonane z plastiku. Posiada kamerę wykonującą zdjęcia z rozdzielczością 300 000 pikseli.


 To kolejne ciekawe rozwiązanie oferujące dwa tryby lotu. Parrot Swing może poruszać się jak zwykły dron, jak również przełączyć się w tryb lotu samolotem. Sterowanie w zasięgu 60 metrów odbywa się za pomocą dołączonego kontrolera Flypad. Wbudowana kamera wykonuje zdjęcia, które zapisujemy w pamięci urządzenia wynoszącej 1 GB.


Mini-dron PARROT Swing + kontroler Flypad

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close