Kabel HDMI - wszystko, co warto wiedzieć, zanim kupisz

Standard HDMI (czyli High Definition Multimedia Interface) to powszechnie stosowany sposób na przesyłanie cyfrowego obrazu i dźwięku. Za pomocą tego kabla, połączymy różne urządzenia - konsolę ze smart TV, komputer z projektorem czy telewizor z odtwarzaczem Blu-ray.  Od swojej premiery w 2003, standard HDMI był wielokrotnie udoskonalany. Rzecz w tym, że niezależnie od wersji, kable wyglądają dokładnie tak samo– podobnie jak w przypadkach łączy USB. Mimo to, przewody różnią się ceną. Dlaczego tak jest i czym należy się kierować, kupując kabel HDMI? Zobacz najważniejsze informacje. 


Kabel HDMI – najważniejsze parametry


Mimo identycznego wyglądu, kable różnią się od siebie. Na co zwracać uwagę, oglądając z bliska przewód i czytając specyfikację?

  • Długość – zazwyczaj długość kabla ma od 1,5 do 3 metrów, co w zupełności wystarcza, aby połączyć ze sobą dwa urządzenia znajdujące się blisko siebie. Jednak do niektórych zastosowań przydadzą się znacznie dłuższe przewody. Maksymalna długość, która pozwala na prawidłowe działanie bez zakłóceń, to 15 metrów. Tak długi kabel to na przykład HAMA Techline HDMI.
  • Wersja – od 2003 roku pojawiło się ich bardzo wiele. Starsze - różnią się przepustowością. Póki chcemy transmitować obraz w rozdzielczości maksymalnie Full HD, nie ma właściwie znaczenia czy będziemy mieli kabel HDMI w nowszej, czy w starszej wersji. Każda z nich ma bowiem identyczną szybkość transmisji danych, wynoszącą 3.96 Gbit/s. Co innego, gdy chcemy oglądać materiały w 4K. W takim wypadku, konieczne będzie przynajmniej HDMI 2.0, które wspiera transfer na poziomie 18 Gbit/s. Takie przewody pojawiły się na rynku po 2013 roku. Jeśli chcemy dodatkowo korzystać z zalet HDR 10 oraz Dolby Vision powinniśmy mieć kabel HDMI 2.0a lub 2.0b. Najnowsza wersja standardu HDMI - 2.1 to już sprzęt odpowiedni do przesyłu video nawet w rozdzielczości 8K, więc raczej melodia przyszłości.Żeby nieco uprościć nazewnictwo, wprowadzono oznaczenia High Speed dla przewodów obsługujących 4K oraz Ultra High Speed dla wersji 2.1. Można spotkać się także z oznaczeniem HDMI Premium. Oznacza to jednak tylko tyle, że producent otrzymał certyfikat uprawniający do używania tego nazewnictwa. W praktyce jednak - przewody oznaczone jako Premium, nie różnią się niczym od High Speed. 

  • Jakość przewodu – kabel HDMI może być wykonany z różnych materiałów. Najtańsze wersje to połączenie miedzi z aluminium, znacznie droższe będą kable wykonane ze stali, miedzi beztlenowej czy z włókna szklanego. Znane są także pozłacane przewody. Na co wpływa materiał i solidność kabla? Przede wszystkim, na trwałość oraz brak zakłóceń sygnału. Nie ma natomiast wpływu na kontrast czy odwzorowanie kolorów na ekranie. Im dłuższy kabel, tym bardziej należy patrzeć na materiał. Lepsze kable przede wszystkim będą lżejsze i bardziej giętkie, co zdecydowanie ułatwi przechowywanie. 


Zanim kupisz kabel HDMI


Przed zakupem dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, do czego dokładnie potrzebujemy przewodu, czyli jakie urządzenia będą ze sobą połączone i w jakiej odległości od siebie się znajdują. Kluczowe jest także to, czy konieczna będzie obsługa 4K. Biorąc pod uwagę, że ten format zdecydowanie wypiera Full HD, w przypadku telewizorów zdecydowanie rekomendujemy korzystanie z kabli o większej przepustowości, natomiast w przypadku projektora do prezentacji - już nie będzie to kluczowe.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]