Co to jest kabel HDMI? Jakie są jego rodzaje?

Używając różnych urządzeń, zdajemy sobie sprawę z istnienia złączy HDMI. Co to jednak jest? I jakie są ich rodzaje? Informacje o tym znajdziemy chociażby w specyfikacji nowoczesnego telewizora, konsoli czy komputera. Ten standard stał się równie powszechny jak USB. Warto jednak wiedzieć trochę więcej na temat łączenia sprzętu w taki sposób.


Co to jest HDMI?


Standard HDMI (czyli High Definition Multimedia Interface) to powszechnie stosowany sposób na przesyłanie cyfrowego obrazu i dźwięku. Za pomocą tego kabla połączymy różne urządzenia – konsolę ze smart TV, komputer z projektorem czy telewizor z odtwarzaczem Blu-ray. Od swojej premiery w 2003 standard HDMI był wielokrotnie udoskonalany, przez co jego wiele jego rodzajów. Rzecz w tym, że niezależnie od wersji kable wyglądają dokładnie tak samo – podobnie jak w przypadkach łączy USB. Mimo to przewody różnią się ceną. Dlaczego tak jest? Jakie są standardy HDMI i czym należy się kierować, kupując taki kabel? Zobacz najważniejsze informacje.


Co to jest HDMI? Skrót HDMI – High Definition Multimedia Interface


Kabel HDMI – najważniejsze parametry


Mimo pozornego podobieństwa jest wiele różnic w obrębie kabli HDMI. Rodzaje są różne, więc na co zwracać uwagę, oglądając z bliska przewód i czytając specyfikację?


  • Długość – zazwyczaj długość kabla ma od 1,5 do 3 metrów, co w zupełności wystarcza, aby połączyć ze sobą dwa urządzenia znajdujące się blisko siebie. Jednak do niektórych zastosowań przydadzą się znacznie dłuższe przewody. Maksymalna długość, która pozwala na prawidłowe działanie bez zakłóceń, to 15 metrów. Tak długi kabel to na przykład HAMA Techline HDMI.


  • Wersja – od 2003 roku pojawiło się ich bardzo wiele. Starsze rodzaje kabli HDMI różnią się przepustowością. Póki chcemy transmitować obraz w rozdzielczości maksymalnie Full HD, nie ma właściwie znaczenia, czy będziemy mieli kabel HDMI w nowszej, czy w starszej wersji. Każda z nich ma bowiem identyczną szybkość transmisji danych, wynoszącą 3.96 Gbit/s. Co innego, gdy chcemy oglądać materiały w 4K. Jaki kabel HDMI wtedy wybrać? W takim wypadku konieczne będzie przynajmniej HDMI 2.0, które wspiera transfer na poziomie 18 Gbit/s. Takie przewody pojawiły się na rynku po 2013 roku. Jeśli chcemy dodatkowo korzystać z zalet HDR 10 oraz Dolby Vision, powinniśmy mieć kabel HDMI 2.0a lub 2.0b. Najnowsza wersja standardu HDMI – 2.1 to już sprzęt odpowiedni do przesyłu video nawet w rozdzielczości 8K, więc raczej melodia przyszłości. Znając rodzaje kabli HDMI, zdecydowanie łatwiej się w tym orientować i porównywać różne modele.


Żeby nieco uprościć nazewnictwo, wprowadzono oznaczenia High Speed dla przewodów obsługujących 4K oraz Ultra High Speed dla wersji 2.1. Można spotkać się także z oznaczeniem HDMI Premium. Oznacza to jednak tylko tyle, że producent otrzymał certyfikat uprawniający do używania tego nazewnictwa. W praktyce jednak – przewody oznaczone jako Premium, nie różnią się niczym od High Speed.


  • Jakość przewodu – kabel HDMI może być wykonany z różnych materiałów. Najtańsze wersje to połączenie miedzi z aluminium, znacznie droższe będą kable wykonane ze stali, miedzi beztlenowej czy z włókna szklanego. Znane są także pozłacane przewody – na przykład kabel HAMA HDMI CA.Flexi-Slim 5m 3S. Na co wpływają materiał i solidność kabla? Przede wszystkim na trwałość oraz brak zakłóceń sygnału. Nie ma natomiast wpływu na kontrast czy odwzorowanie kolorów na ekranie. Im dłuższy kabel, tym bardziej należy patrzeć na materiał. Lepsze rodzaje kabli HDMI przede wszystkim będą lżejsze i bardziej giętkie, co zdecydowanie ułatwi przechowywanie. Warto zwrócić uwagę na produkty posiadające filtr ferrytowy. Jego zadaniem jest minimalizowanie zakłóceń. W filtrze wykorzystywane są jego naturalne zdolności ferromagnetyczne, czyli zjawisko, w którym materia wykazuje własne tak zwane spontaniczne namagnesowanie. Kabel używający ferrytu to na przykład HAMA Techline HDMI – HDMI 10 m.


Zanim kupisz kabel HDMI


Przed zakupem dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, do czego dokładnie potrzebujemy przewodu, czyli jakie urządzenia będą ze sobą połączone i w jakiej odległości od siebie się znajdują. Wiedza o tym, jakie są standardy HDMI, także ułatwi wybór właściwego produktu. Kluczowe jest także to, czy konieczna będzie obsługa 4K. Biorąc pod uwagę, że ten format zdecydowanie wypiera Full HD, w przypadku telewizorów zdecydowanie rekomendujemy korzystanie z kabli o większej przepustowości, natomiast w przypadku projektora do prezentacji – już nie będzie to kluczowe.


Ile kosztuje kabel HDMI?


Jak łatwo się domyślić, cena jest uzależniona od wcześniej wymienionych parametrów: jakości wykonana, długości kabla, ale przede wszystkim wersji HDMI. Rodzaje kabli wpływają na ich zastosowanie i przepustowość, więc różnice potrafią być naprawdę duże. Przykładowo, kabel HAMA HDMI – HDMI 1.5 m kupimy już za 49 zł, ponieważ to HDMI w wersji 1.4. Nowsze wersje standardu i dłuższe przewody mogą oznaczać 3–4 razy wyższą cenę.


Przeczytaj więcej

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 2500 zł będzie odpowiedni? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu.
Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?
HDR w telewizorze – co to za tryb?

HDR w telewizorze – co to za tryb?

Tryb HDR w nowoczesnych telewizorach stał się powszechnym standardem, podobnie jak funkcje smart TV czy rozdzielczość 4K. Czym właściwie jest i co oznacza?
Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!
TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.
HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Zastanawiasz się, jaki kabel będzie lepszy do monitora – DVI czy HDMI? Zobacz praktyczny poradnik przed zakupem.
Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Nie wiesz, jaki kupić głośnik Bluetooth? Ranking produktów na pewno pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.
Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.
Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok

Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok

Zestaw kina domowego potrafi znacząco zwiększyć przyjemność z oglądania filmów. Jak wybrać kino domowe, żeby cieszyć się zadowalającym efektem w rozsądnej cenie? Doradzamy, na jakie cechy zwrócić uwagę i polecamy przykładowe produkty.
Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Sprawdźmy zalety modeli od obu producentów

Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Sprawdźmy zalety modeli od obu producentów

Jaki telewizor kupić: Sony czy Samsung? Jakie sa zalety modeli od tych producentów? Na te pytania staramy się odpowiedzieć.

Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: {