Kamera samochodowa – jak wybrać i do czego ją wykorzystać?

Można znaleźć przynajmniej kilka zastosowań dla używania specjalnej kamerki w samochodzie. Obserwacja nagrań z trasy może pozwolić skorygować błędy początkującemu kierowcy. Inna potencjalna korzyść to podziwianie widoków na najbardziej malowniczych trasach w Alpach. Jednak, nie oszukujmy się, kluczowe jest tutaj rejestrowanie zdarzeń na drodze w charakterze materiału dowodowego. Nagranie z kamery może okazać się niezwykle cenne dla sądu lub ubezpieczyciela. Jeśli kierowcy zależy na takim zabezpieczeniu na wszelki wypadek, wideorejestrator może być dobrą inwestycją. Ale oczywiście pod pewnymi warunkami. Jak wybrać kamerę samochodową, która dobrze spełni swoją funkcję? Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę!

Rozdzielczość


Im lepsza jakość filmu, tym większa szansa, że zostanie uznany przez biegłych jako wartościowy dowód. Najtańsze kamery rejestrują obraz w rozdzielczości 1280 x 720px, co może okazać się niewystarczające, szczególnie przy dużej prędkości, a także w sytuacji, gdy warunki na drodze są utrudnione – na przykład nocą podczas deszczu. Przy niskiej rozdzielczości nie odczytamy na przykład tablic rejestracyjnych, co ma przecież kluczowe znaczenie w przypadku kolizji. Nagrywanie filmów w najwyższej możliwej rozdzielczości ma jednak swoje negatywne konsekwencje – pliki zajmują po prostu więcej miejsca, co może oznaczać konieczność dokupienia pojemnej karty microSD. Jeśli brakuje miejsca na zapisanie nowych plików, urządzenie zazwyczaj automatycznie nagrywa nowy materiał na miejscu starego. Z jednej strony to dobrze, bo nagrywanie odbywa się na bieżąco, z drugiej źle bo możemy stracić archiwalne pliki, które mogą być istotne.

Kąt widzenia


Sprawa jest prosta, im kąt jest większy, tym kamera więcej widzi i dokładniej rejestruje okoliczności wszystkich zdarzeń. Wartość może się wahać od 90 nawet do 160 stopni. Przy czym najczęściej występują kamery rejestrujące wszystko w promieniu 120 -140 stopni. Przy takiej wartości raczej możemy być pewni, że nic istotnego nie znajdzie się w martwym polu.

Sposób montowania


Niektóre kamerki są montowane w dość finezyjny sposób, na przykład na miejscu lusterka bocznego albo na zewnątrz (w zderzaku). Jednak w przeważającej większości przypadków stosuje się analogiczne rozwiązanie jak przy nawigacji samochodowej – specjalny uchwyt przymocowany do przedniej szyby na przyssawkę. Zanim kupimy kamerkę, warto spojrzeć, czy uchwyt jest solidnie wykonany i zapewnia stabilność, także w sytuacji, kiedy pojazd będzie narażony na wstrząsy.

Przydatne funkcje


Można sobie ułatwić życie już na starcie. Choćby rezygnując z konieczności włączania urządzenia za każdym razem, gdy ruszamy w trasę. Zaawansowane kamery samochodowe posiadają czujnik ruchu, dzięki któremu kamera włącza się automatycznie, gdy tylko wyjedziemy. W ten sposób nie trzeba pamiętać o uruchamianiu kamery i można mieć pewność, że zawsze nagrywa to, co dzieje się na drodze. Jeszcze lepiej sprawdza się tak zwany tryb parkingowy. Ta funkcja wykrywa ruch w polu widzenia kamery i automatycznie zaczyna nagrywać, gdy jakiś pojazd się do nas zbliża. Dzięki temu mamy pewność, że każde zarysowanie karoserii zostanie odnotowane, bo kamera czuwa nawet wtedy, gdy nie ma nas w aucie. Wśród kolejnych pożądanych modułów należy wymienić oczywiście GPS. Dzięki niemu urządzenie rejestruje nie tylko obraz i dźwięk, ale również ważne parametry, jak prędkość czy współrzędne geograficzne.

Wielkość wyświetlacza


Jeśli chcemy zobaczyć nagrany materiał jeszcze zanim odpalimy go na ekranie laptopa, odpowiednio duży ekran na pewno będzie zaletą. Zazwyczaj rozdzielczość nie przekracza 2,5 cala. Większe ekrany są użyteczne, ale umieszczone na przedniej szybie w większym stopniu ograniczają widoczność.

Kamera samochodowa to przydatna rzecz. Oczywiście każdy życzy sobie, żeby nie musieć z niej korzystać w innych celach niż udostępnianie pięknych tras na Facebooku. Warto jednak mieć możliwość nagrania materiału video, bo nigdy nie wiemy, co zdarzy się na trasie czy na parkingu. Im więcej jeździmy autem, tym  bardziej prawdopodobne, że zrobimy użytek z naszych nagrań.

powrót