Ranking kamer cyfrowych – jaką kupić w 2021 roku?

Czy w dzisiejszych czasach, gdy bez trudu można filmować smartfonem, opłaca się jeszcze kupować kamery cyfrowe? Ranking, jaki prezentujemy, pokazuje, że jak najbardziej tak. Kamery do użytku domowego, dla amatorów, oczywiście nie zapewnią takich efektów jak kamery profesjonalne, ale należy pamiętać o tym, że mają zupełnie inną cenę. A i tak, jako urządzenia wyspecjalizowane w nagrywaniu, dominują nad smartfonami. Co warto wiedzieć przed wyborem kamery cyfrowej? Jaką kupić? Zobacz poradnik i ranking.


Czemu kamera cyfrowa jest lepsza od smartfona?


Smartfony skutecznie zastępują wiele innych sprzętów, ale tylko w podstawowym zakresie. Trudno bowiem łączyć wiele różnych zastosowań w jednym urządzeniu. Specjalizacja robi swoje. Najlepiej widać to na przykładzie monitorowania treningów i aktywności. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że wszystkie potrzeby w tym zakresie spełni telefon z odpowiednią aplikacją. Dziś okazuje się, że znacznie praktyczniejsze są specjalne sportowe zegarki. Podobnie z kamerami – te wbudowane w nowoczesne smartfony mają wiele słabych stron.


Zacząć można chociażby od ceny. Na koszt zakupu flagowca składa się wiele elementów, ale w największej mierze parametry ekranu czy parametry aparatów do zdjęć i filmów. Przeciętny smartfon nie zapewni dobrej jakości nagrań. A flagowiec może kosztować 3000–4000 zł. Tymczasem amatorskie kamery można kupić taniej. Dałoby się spokojnie ułożyć ranking kamer cyfrowych do 1000 zł, które radzą sobie z filmami lepiej niż zdecydowana większość telefonów.


Oprócz ceny ogromne znaczenie odgrywa też ergonomia. Smartfon nigdy nie będzie urządzeniem, które wygodnie trzyma się w dłoni przy filmowaniu przez dłużej niż 30 sekund. To kamery mają taką konstrukcję i taki kształt, żeby nadawały się do filmowania, także dłuższych scen. Z reguły kamera cyfrowa ma też solidniejszą obudowę i łatwiej ją obsługiwać.


Jeśli chodzi o czysto techniczne aspekty, kamery górują nad smartfonami pod względem szerokiego kąta widzenia, doświetlenie nocnych scen czy stabilizacji obrazu. Z reguły lepiej też nagrywają dźwięk.


Kamera cyfrowa – jaką wybrać?


Kamera cyfrowa – jaką kupić?


Szukając idealnej kamery cyfrowej, należy uwzględnić najważniejsze cechy decydujące o możliwościach sprzętu i jego przeznaczeniu. lRodzaj kamery – kamery amatorskie można podzielić na tradycyjne oraz kamery sportowe. Te pierwsze dobrze sprawdzą się na przykład przy filmowaniu rodzinnych uroczystości. Drugie – będą idealne do zarejestrowania przejażdżki rowerowej, spływu kajakowego, a nawet nurkowania.


  • Rozdzielczość nagrania – większość kamer obecnie oferuje już filmowanie w 4K, natomiast poza rozdzielczością warto też uwzględnić płynność animacji, określaną jako liczba klatek na sekundę.


  • Łączność z innymi urządzeniami – im więcej można zrobić bez przewodów, tym lepiej. Przesyłanie materiałów przez Wi-Fi to standard, ale są też kamery umożliwiające robienie transmisji live czy udostępnianie nagrań bezpośrednio w mediach społecznościowych.


  • Zoom – im bardziej przybliża obraz za pomocą optyki, tym lepiej. Zoom cyfrowy zdecydowanie pogarsza jakość nagrań, więc już lepiej podejść bliżej do obiektu niż próbować niego korzystać.Ranking kamer cyfrowych 2021


W oparciu o parametry, opinie klientów i ceny przygotowaliśmy przykładowy ranking kamer cyfrowych, jakie warto kupić:


Kamera GoPro Hero 8

Kultowa kamera sportowa w poprzedniej wersji. Można ją zanurzyć na głębokość do 10 metrów, obsługiwać za pomocą głosu, a także nagrywać w zwolnionym tempie oraz w pętli. Nagrywa w 4K przy 60 klatkach na sekundę, zapisuje zdjęcia w bezstratnym formacie RAW. Zapewnia stereofoniczny dźwięk i używa do nagrywania 3 mikrofonów. Skutecznie eliminuje z nagrania wiatr i inne szumy z otoczenia.


Kamera GOPRO HERO9 Black CHDHX-901-RW

Nowsza wersja GoPro, która umożliwia kręcenie filmów w rozdzielczości 5K czyli 5120×2880 pikseli. W porównaniu z modelem oznaczonym numerem 8 ma też nowy sensor obrazu – zdjęcia zrobimy korzystając z matrycy 23,6 Mpix. Kamera umożliwia wykonywanie transmisji na żywo w mediach społecznościowych. W porównaniu z poprzednią generacją dostała też pojemniejszy akumulator, dzięki czemu filmy możemy kręcić dłużej bez potrzeby ładowania.


Kamera potrafi nawet nagrać film bez naszego udziału. Wystarczy użyć funkcji scheduled capture i urządzenie uruchomi nagranie o określonej przez nas godzinie! W ten sposób można chociażby nagrać piękny wschód słońca… nie wstając z łóżka! Patrząc na jakość nagrań, najnowsze GoPro wygrywa ranking kamer. Jedyny mankament to wygórowana cena – model z 2020 roku kosztuje ponad 2000 zł.


Kamera sportowa z gimbalem DJI Osmo Pocket

Kompaktowe urządzenie o niskiej wadze. Dobrze radzi sobie z nocnymi nagraniami i uwiecznianiem obiektów w ruchu. W uchwycie znajdziemy przyciski funkcyjne, a nawet port do podpięcia swojego telefonu. Obudowa jest wykonana z trwałego antypoślizgowego materiału. Za pomocą tej kamery nagramy filmy w 4K i zrobimy zdjęcia o rozdzielczości 4000×3000 pikseli. Maksymalny czas pracy to 2,4 godziny.


Kamera z gimbalem DJI Pocket 2

Jeśli zastanawiasz się, jaka kamera cyfrowa pozwoli wykonać idealne zdjęcia i filmy z wakacji, to może być odpowiedź! Mimo niewielkich rozmiarów zapewnia ogrom możliwości. Robiąc selfie, można wykorzystać tryb Glamour do upiększania portretów, natomiast piękne widoki najlepiej uwypukli Panorama High-Definition. Mamy tu także Tryb Story, który umożliwia wykorzystanie szablonów filmowych i muzycznych, aby zmienić zwykłe nagranie w angażujący filmik do social media.


Kamera sportowa XBLITZ Move 4K Plus

Na koniec propozycja dla oszczędnych – kamera, którą kupimy za mniej niż 400 zł. Nagrywa w 4K, niemniej płynność animacji dla tak wysokiej rozdzielczości to tylko 24 klatki na sekundę. Jeśli jednak nie chcemy kręcić wyłącznie bardzo dynamicznych scen, to wystarczy. Zwłaszcza że większą płynność osiągniemy w nagraniach o niższej rozdzielczości. Plusem jest możliwość pracy w trybie kamery internetowej, a także możliwość nagrywania pod wodą, gdy skorzystamy ze specjalnej wodoszczelnej obudowy.


Zakup kamery cyfrowej to wciąż dobra alternatywa dla smartfona. Telefony mają wiele innych zastosowań, a pasję do filmowania lepiej rozwijać, korzystając z kamery. Zwłaszcza że ceny kamer cyfrowych obecnie wcale nie są wygórowane. Nic dziwnego, że nie brakuje osób szukających takiego sprzętu jak kamera cyfrowa. Jaką kupić? Dzięki naszemu rankingowi masz już wiele wskazówek ułatwiających właściwy wybór!


Zobacz więcej

Najlepsze bezlusterkowce – ranking 2021. Jaki aparat bezlusterkowy wybrać?

Najlepsze bezlusterkowce – ranking 2021. Jaki aparat bezlusterkowy wybrać?

Najlepsze bezlusterkowce robią równie dobre zdjęcia jak lustrzanki, jednak pod wieloma względami są zdecydowanie bardziej komfortowe. Dlaczego warto kupić aparat bezlusterkowy? Sprawdź!
Lustrzanka vs bezlusterkowiec a może kompakt – co wybrać?

Lustrzanka vs bezlusterkowiec a może kompakt – co wybrać?

Lustrzanka vs bezlusterkowiec? Warto się nad tym zastanowić, jeśli planujemy zakup aparatu cyfrowego. Doradzamy, co będzie najlepsze do fotografowania.
Jaki statyw do aparatu, a jaki do telefonu wybrać?

Jaki statyw do aparatu, a jaki do telefonu wybrać?

Jaki statyw do aparatu albo telefonu więc wybrać? Odpowiadamy! Ranking, który przygotowaliśmy, obejmuje akcesoria przydatne do fotografowania smartfonem, aparatem cyfrowym albo filmowania kamerą.
Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu będzie odpowiedni? Oczywiście kwiaty, kolacja przy świecach i inne romantyczne gesty są mile widziane, niemniej jednak osoby pragmatyczne docenią także technologiczne gadżety. Nie masz pomysłu na prezent na rocznicę ślubu? Zobacz nasze propozycje!
Ranking kamer cyfrowych – jaką kupić w 2021 roku?

Ranking kamer cyfrowych – jaką kupić w 2021 roku?

Co warto wiedzieć przed wyborem kamery cyfrowej? Jaką kupić? Zobacz poradnik i ranking.
Czy to perfekcyjna kamera sportowa? Recenzja GoPro Hero 8

Czy to perfekcyjna kamera sportowa? Recenzja GoPro Hero 8

GoPro to najbardziej rozpoznawalna kamerka sportowa, która nieprzypadkowo ma liczne grono zwolenników, którzy nie biorą pod uwagę kupna sprzętu od innego producenta. Jednak ostatnio konkurencja zaczęła naciskać coraz mocniej, czego najlepszym przykładem chociażby świetna kamera DJI Osmo Action. Nowe GoPro ma zatem wysoko postawioną poprzeczkę, ale zdecydowanie daje radę! Dlaczego warto mieć tę kamerę? Oto nasza recenzja.
Jaką kamerę sportową 4K wybrać? Ranking 2021

Jaką kamerę sportową 4K wybrać? Ranking 2021

Jaką kamerę 4K warto wybrać, aby cieszyć się wartościowymi nagraniami? Przedstawiamy nasz ranking najciekawszych modeli.
Jaki prezent za dobre oceny w szkole? Przegląd najlepszych upominków dla dzieci

Jaki prezent za dobre oceny w szkole? Przegląd najlepszych upominków dla dzieci

Jaki prezent wybrać za dobre oceny w szkole? Co powinno ucieszyć dzieci w wieku szkolnym? Przedstawiamy kilka naszych propozycji.
Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu

Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu

Jakie są obecnie zasady latania dronem? Warto poznać dokładne reguły, aby nie złamać przepisów i nie narazić siebie i innych na niepotrzebne kłopoty.
Jak fotografować swoje dzieci. Przegląd sprzętu do klasycznej fotografii i fotografii mobilnej

Jak fotografować swoje dzieci. Przegląd sprzętu do klasycznej fotografii i fotografii mobilnej

Dzieci rosną naprawdę bardzo szybko. Chwile spędzone ze swoim dzieckiem są bezcenne, więc tym bardziej warto zachować je na dłużej i m

powrót