Kamery sportowe – Pochwal się swoimi wyczynami

Pozwól spojrzeć na świat Twoimi oczyma!

Sport to nie tylko hobby, ale i styl życia. Oprócz pozytywnego wpływu na nasze zdrowie ruch na świeżym powietrzu umożliwia nam też poznanie wielu ludzi dzielących tę samą pasję. Możemy się z nimi łączyć m.in. dzięki specjalnym aplikacjom na smartfony i fanpage’om gromadzącym entuzjastów danej dyscypliny. Statystyki, krótkie komentarze i zdjęcia nie oddają jednak wszystkich emocji, które towarzyszą uprawianiu sportu. A gdyby tak móc przeżyć daną chwilę jeszcze raz? A gdyby tak móc pozwolić przyjaciołom ujrzeć dany moment naszymi oczyma? Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe. Sposobem na swobodne powracanie do najpiękniejszych, najbardziej spektakularnych chwil, które przeżywamy regularnie trenując są kamery sportowe. Co ciekawe i w tym przypadku potrzeba była matką wynalazku…

Kamera zaprojektowana przez sportowca dla sportowcówGarmin Virb Dark

Wszystko zaczęło się w 2002 roku. 28-letni Nick Woodman, pasjonat surfingu postanowił stworzyć taką kamerę, o jakiej zawsze marzył. Miała być lekka, dać się łatwo zamontować, po to aby nie musieć jej trzymać w ręku i aby nie przeszkadzała podczas treningu. Przede wszystkim miała być jednak solidna i niedroga, aby prawie każdy mógł zarejestrować towarzyszące mu w danym momencie emocje. Dzięki ciężkiej pracy, oszczędnościom i pożyczkom udało mu się wcielić jego pomysł w życie. Kamera przyczepiana do nadgarstka początkowo nagrywała na taśmę filmową, aby wkrótce krok po kroku ewoluować i charakteryzować się coraz bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. W 2004 roku Woodman sfinalizował swój pierwszy naprawdę duży kontrakt – Japończycy kupili od niego 100 kamer, które miały zostać następnie użyte podczas zawodów sportowych. Te urządzenia to protoplaści znanych obecnie na całym świecie kamerek GoPro. Biznesu wartego blisko 1,5 miliarda dolarów, dzięki któremu rok w rok ludzie na całym świecie kupują kamery sportowe pomysłu Nicka Woodmana w liczbie ok. 3 milionów sztuk.

JVC GC-XA2Filmy, które robią piorunujące wrażenie

Kamery sportowe mogą mieć naprawdę wiele zastosowań. Najczęściej spotykanym pomysłem na ich użycie jest oczywiście nagrywanie filmów podczas jazdy np. na rowerze, nartach, snowboardzie, deskorolce, pływania na desce surfingowej, czy jeszcze bardziej ekstremalnych aktywności jak skoki na bungee i spadochronie, skydiving, czy parkour i freerunningKamery sportowe świetnie nadają się także do użycia ich jako samochodowego rejestratora wideo oraz do kręcenia filmów niemających nic wspólnego ze sportem. Do tej pory były to jedynie krótkie amatorskie nagrania stworzone przez fanów popularnych gier i filmów, np. postaci Supermana. W planach jest jednak nagranie pełnometrażowego filmu akcji pt. „Hardcore”, w którym akcja będzie przedstawiona z perspektywy pierwszej osoby. Użyte przy jego produkcji kamery sportowe pozwolą widzom niemalże wejść w skórę głównego bohatera, a jeśli pomysł się sprawdzi, to być może zaczną się częściej pojawiać także w wysokobudżetowych tytułach… Ponadto GoPro słynie także z wyjątkowego podejścia do marketingu – po prostu wypuszcza fantastycznie zmontowane filmy nakręcone swoimi kamerami, które pokazują możliwości jakie oferują kamery sportowe tej marki. Warto także wspomnieć o pomyśle niejakiego Marca Donahue z Permagrin Films, który za pomocą 15 kamerek GoPro umieszczonym na specjalnym statywie osiągnął tzw. efekt bullet-time znany m.in. z kultowej trylogii Matrix i serii gier komputerowych z Maxem Paynem w roli tytułowego bohatera.
Sony HDR-AS200VR z akcesoriamiKamery sportowe są dla każdego!

Rynek kamerek dla entuzjastów różnych dyscyplin sportu nie jest zmonopolizowany. Równie znanymi producentami, co GoPro są Sony i Liquid Image. Swoich sił w tej arcyciekawej niszy próbują też inne firmy, np. Panasonic, Garmin oraz HP i JVC. Decydując się na kamerę sportową, należy m.in.:
 •  zwrócić szczególną uwagę na jej wymiary oraz dostępność odpowiednich uchwytów,
 •  upewnić się, czy ma wystarczającą liczbę i pożądany przez nas rodzaj wejść (np. HDMI),
 •  sprawdzić to, czy jest wodoodporna i czy charakteryzuje się wystarczająco długim czasem pracy.
Kamery sportowe oferują znakomitą jakość obrazu oraz kompaktową, wytrzymałą i solidną obudowę, dzięki którym będziemy mogli nagrać wyjątkowe, wspaniałe filmy w rozdzielczości HD, Full HD, a nawet 4K Ultra HD w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Biorąc pod uwagę to, jak bardzo poszczególne modele różnią się od siebie cenowo, można śmiało stwierdzić, że tak naprawdę każdy może kupić kamerę sportową i wykorzystać ją do jednego z opisanych lub przyczynić się do powstania nowych zastosowań.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel