Kamery sportowe – przegląd modeli 2015

Pionierem produkcji kamer sportowych była firma GoPro, która pierwszy model wprowadziła do sprzedaży w 2004 roku. Przez lata był to niekwestionowany lider na rynku, dlatego do dziś synonimem kamery sportowej jest właśnie GoPro. Z czasem pojawiła się konkurencja dla tej marki i obecnie na rynku mamy ogromny wybór sprzętów tego typu różnych producentów.

Kamery sportowe
Kamery sportowe mają zastosowanie głównie do sportów ekstremalnych takich jak: narciarstwo off piste, sporty motorowe, kolarstwo, baloniarstwo, skoki spadochronowe, skysurfing, windsurfing, kajakarstwo górskie, nurkowanie, free diving, speleologia, motocross, żeglarstwo i wiele innych. Montowane są najczęściej na kaskach, kierownicach i w innych nietypowych miejscach, co jest możliwe dzięki dołączanym w zestawie akcesoriom montażowym.

Decydując się na konkretny model kamery sportowej, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów: typ matrycy, rozdzielczość kamery, filmów i zdjęć, rodzaj stabilizatora obrazu, obiektyw, format wideo, ilość klatek na sekundę. Ponadto czy posiada ekran LCD, na ostrość, rodzaj karty pamięci, wodoszczelność i wagę. Wiemy jak sprawdzić specyfikację, ale jak wybrać konkretny model spośród mnóstwa dostępnych na rynku? Przedstawiamy siedem najlepszych typów (według użytkowników i znawców tematu).

GoPro Hero 4 Black
Jest to aktualnie najlepszy na rynku model kamery serii Hero i najbardziej zaawansowane technicznie GoPro, jakie powstało. Charakteryzuje się bardzo wysoką jakością obrazu, dwa razy wydajniejszym procesorem i dwa razy szybszym klatkażem (oznacza liczbę klatek na sekundę). W standardzie oferuje tryb 4K przy 30 klatkach na sekundę. Tryb Protune, stosowany zarówno do filmów, jak i zdjęć, umożliwia ręczne ustawienie kolorystyki, ekspozycji oraz granicznego ISO. Z kolei tryb Super view pozwala na rejestrowanie najbardziej szerokokątnego obrazu. Urządzenie jest wodoszczelne do 40 m. Rejestruje wysokiej jakości zdjęcia 12MP z prędkością do 30 klatek na sekundę. Model ten nie jest tani, ale to dlatego, że jakość kosztuje. Jedyną wadą tego modelu jest brak jakiegokolwiek ekranu podglądu w zestawie.

GoPro Hero 3+ Silver
Mimo pojawienia się na rynku GoPro Hero 4 model Hero 3+ nadal uznawany jest za jeden z lepszych. Jego zaletami są: łatwość mocowania, tryb Super view i wydajniejsza od starszych modeli bateria. Rejestruje filmy profesjonalnej jakości HD w trybie 1080p60 i zdjęcia 10MP do 10 klatek na sekundę. Jest wodoszczelny do 40 m i posiada wbudowane Wi-Fi kompatybilne z pilotem Wi-Fi, który jednak sprzedawany jest oddzielnie. Uważa się, że jest to jedna z najbardziej uniwersalnych kamer na rynku.

Sony Action Cam FDR-X1000VR 
Model ten wyposażony jest w zaawansowany stabilizator obrazu SteadyShot, dzięki czemu nagrania są płynne i stabilne. Podobnie jak GoPro Hero 4 daje możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Jakość obrazu jest bardzo dobra. Kamerka ta posiada również funkcję nakładania danych GPS na rejestrowany obraz (podobnie jak w kamerach Garmin). Model ten należy do ścisłej czołówki kamer sportowych, jest to alternatywa dla GoPro Hero 4.

Sony HDR-AS200VR
Charakterystyka tego modelu to: najwyższa jakość obrazu Full HD, przetwornik obrazu CMOS Exmor R ułatwiający robienie zdjęć przy słabym oświetleniu, zaawansowany stabilizator SteadyShot, duża ostrość obrazu. Ponadto kamera posiada funkcję automatycznego montażu i tryb nagrywania w pętli (ciągłe nagrywanie obrazu w buforze na karcie pamięci).

Garmin VIRB Elite
Urządzenie to posiada bardzo wytrzymałą i oczywiście także wodoodporną obudowę, dzięki czemu nie trzeba używać ochronnego futerału. Jego zaletą jest łatwość obsługi i możliwość nagrania ponad trzygodzinnego filmu w jakości HD na jednym ładowaniu baterii. Jest wyposażony w niezwykle czuły odbiornik GPS, akcelerometr i wysokościomierz barometryczny. Cyfrowa stabilizacja i korekta zniekształceń obiektywu dają pewność, że jakość narań będzie zadowalająca.

Panasonic HX-A500E-D
Jest to pierwsza na rynku kamera o rozdzielczości 4K przy 25 klatkach na sekundę do noszenia, którą bardzo łatwo można zamontować na wysokości twarzy. Obudowa jest pyłoszczelna i wodoszczelna do 3 m. Inne zalety to mały ciężar (tylko 31 g) i brak konieczności używania rąk do jej obsługi oraz możliwość nakręcenia ujęć podwodnych bez nurkowania. Główny moduł ma kształt walca i pracuje w połączeniu ze sterownikiem (połączenie przewodowe – kabelek o długości 70 cm), co dla niektórych użytkowników może być wadą.

Tracer eXplore SJ4000
Kamery firmy Tracer to „klony” kamer GoPro produkowane w Chinach. Podstawowe zalety tego urządzenia to: atrakcyjna cena, rozdzielczość Full HD, wymienny akumulator, wbudowany ekran LCD i zaskakująco dobra jakość wykonania. Poza tym ma bogaty zestaw akcesoriów i mocowań. Funkcja anti-shake niweluje drgania, a HDR pozwala na rozszerzenie tonalne nagrywanych filmów. Urządzenie to może służyć również jako samochodowy rejestrator jazdy dzięki funkcji nagrywania w pętli. To produkt idealny dla kogoś, kto chce kupić kamerę Full HD w niezbyt wygórowanej cenie.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel