Kamery wideo 4K, co potrafią?

Coraz więcej sprzedaje się telewizorów Ultra HD, nie brakuje także materiałów w odpowiedniej jakości, które dostarczane są na różne sposoby. Obecnie możemy liczyć na wybrane gry video na Playstation 4 i Xbox one w jakości 4K, a także programy emitowane na życzenia w ramach usług -  takich jak Netflix czy Filmbox, a także filmy czy seriale dostępne na fizycznych nośnikach Ultra HD Blue-ray.

Widząc potencjał najwyższej jakości obrazu, który znacznie przewyższa powszechnie używane Full HD, sami chcemy tworzyć takie materiały. A najlepszą drogą do tego jest posiadanie własne kamery 4K.

Szukając sprzętu, który spełni nasze oczekiwania należy zwrócić uwagę na dwie kategorie produktów.

• tradycyjne kamery 4K – w rękach kamerzysty amatora kamera służy do filmowania: uroczystości rodzinnych (śluby, wesela, chrzciny itp.), wydarzeń publicznych, rozrywkowych, relacji z wakacji i podróży, czasem także tworzenia nagrań na potrzeby vloga czy własnego kanału na YouTube.

• sportowe kamery 4K – są przeznaczone dla coraz większej rzeszy entuzjastów sportów ekstremalnych, którzy chcą zarejestrować swoje wyczyny: na nartach, rowerze, motolotni, desce z żaglem.


Czym się wyróżniają kamery sportowe?


W porównaniu z tradycyjnymi kamerami, sportowe są mniejsze i przede wszystkim odporne na ekstremalne warunki pracy. Obudowa musi być wodoszczelna, pyłoszczelna, wytrzymała na upadki i mrozoodporna. Przy kupnie należy sprawdzić, na jaką głębokość można ją zanurzyć, z jakiej wysokości upadek nie spowoduje jej uszkodzenia i w jakim zakresie temperatur może pracować. Warto zwrócić uwagę na akcesoria służące do mocowania kamer na kaskach, kierownicach rowerów i obsługę kamery. Specjalny pilot zakładany na nadgarstek umożliwia podgląd obrazu z kamery, nagrywanie, zatrzymywanie obrazu.


Zapisu obrazu 4K i dźwięku


Rejestracja obrazu 4K to przede wszystkim czterokrotne zwiększona rozdzielczość obrazu z ok. 2,1 mln pikseli (Full HD 1080 x 1920) do 8,3 mln pikseli (4K 2160 x 3840). Tak duża liczba pikseli powoduje, że obraz na telewizorach Ultra HD powyżej 50 cali jest bardzo wyraźny, szczegółowy. Pojawiają się pierwsze kamery 4K ze zwiększoną dynamiką obrazu HDR (High Dynamic Range), która powoduje, że jest widoczne więcej szczegółów w ciemnych i jasnych obszarach obrazu. Oprócz doskonałej jakości filmów, dodatkowe walory zyskują zdjęcia rejestrowane kamerami 4K wyświetlane na dużym ekranie telewizora, których szczegółowość i kolory są znacznie lepsze niż w obrazie Full HD. Obraz wymaga doskonałej jakości dźwięku i może być rejestrowany w standardzie Dolby 2.0 lub 5.1.

Osoby ceniące bardzo dobrą jakość nagrań mają do dyspozycji specjalny tryb 4K 30 kl/s o dużej przepływności (100 Mbit/s). Dzięki znacznie większej ilości informacji w każdej klatce obrazu materiał 4K staje się znacznie wyraźniejszy i ostrzejszy. Tryby zapisu w formacie Full HD 120p i HD 240p umożliwiają uzyskanie znakomitych efektów obrazowych w zwolnionym tempie, szczególnie widocznych w dynamicznych scenach sportowych.


Edycja filmu w kamerze


Każdy film po nagraniu powinien być zmontowany, aby wyeliminować dłużyzny i nie znudzić oglądających relację np. wesela lub wycieczki. Zazwyczaj nie mamy na to czasu. Program do edycji w kamerze może automatycznie przygotować streszczenie filmu.


Kamery 4K w sieci


Łącze Wi-Fi bezprzewodowej komunikacji w domowej sieci i z internetem, wypełnia lukę między tradycyjnymi kamerami wideo, które oferują doskonałą jakość obrazu przy ograniczonych możliwościach komunikacyjnych, a smartfonami, które zapewniają doskonałą komunikację, ale pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o jakość rejestrowanego obrazu. Kamery 4K mają wiele użytecznych funkcji. Film może być nagrywany przez dwie osoby kamerą 4K i smartfonem. W dodatkowym oknie na ekranie kamery 4K jest wyświetlany i rejestrowany obraz ze smartfona. Kamerę można wykorzystać do podglądu np. dziecka w drugim pokoju. W wersji rozbudowanej kamera zarejestruje płacz dziecka lub inny dźwięk i wyśle komunikat na tablet lub smartfon. Kamera dołączona do routera internetowego, może być źródłem obrazu oglądanego przez określoną stronę WWW na świecie. Transmisja bezprzewodowa zapewnia wygodę połączenia z innymi urządzeniami jak telewizorem, czy komputerem. Sterowanie funkcjami kamery może odbywać się za pomocą smartfona lub tabletu. Funkcja NFC umożliwia szybką konfigurację kamery ze smartfonem i tabletem.


Wizjer i wyświetlacz


Jest wielu zwolenników wizjera w kamerze, może on być z wyświetlaczem LCD lub OLED, ponieważ kamery z wizjerem oprócz możliwości filmowania przy dużym nasłonecznieniu (na ekranie LCD obraz jest wtedy ciemny i prawie niewidoczny) są większe i lepiej się je trzyma. Przyciśnięcie wizjera do twarzy w stabilizuje obraz, gdy jest silnie przybliżony. Przewagą monitora LCD nad wizjerem, oprócz większego rozmiaru obrazu, jest dowolność jego ustawiania. Umożliwia to filmowanie i fotografowanie z różnych pozycji. Jest to wygodne, zwłaszcza przy użyciu pilota, który wchodzi w skład kompletu lub jest opcjonalny w wypadku niektórych kamer. Na monitorze umieszcza się przyciski sterowania, zazwyczaj dotykowe do obsługi menu kamery. Na ekranie można odtwarzać nagrane filmy. Im więcej pikseli ma ekran, tym obraz jest bardziej szczegółowy, a większa przekątna np. 3 cale, poprawia komfort oglądania.
Wielkość odtwarzanego obrazu w niektórych kamerach można znacznie zwiększyć, dzięki wbudowanemu w ekran LCD – miniprojektorowi. Rozwiązanie jest podobne do stosownego w smartfonach. Obraz wyświetla się na ścianie o przekątnej 1 m. Kamera ma wbudowany głośnik, więc już na wakacjach można przeżywać emocje przy oglądaniu filmu razem z rodziną lub znajomymi. Przy wyborze kamery należy zwrócić uwagę na obiektyw, stabilizację obrazu i matrycę, najważniejsze elementy kamery, które decydują o jakości filmu.


Obiektyw ze stabilizacją obrazu i matryca


Roli obiektywu się nie docenia. Kamera może być uznana za dobrą przede wszystkim, gdy ma dobry obiektyw. Im wyższa klasa kamery, tym lepsza powinna być jego jakość optyczna. Firmy w swoich kamerach stosują różnej klasy obiektywy, a układy stabilizacji obrazu umożliwiają realizację nieporuszonych ujęć. W najlepszych kamerach są podawani producenci obiektywów.
Przy kupnie kamery warto zwrócić uwagę na jasność obiektywu, która jest określona jako stosunek średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej. Najlepsze obiektywy mają jasność 1.2 – 1.8, co oznacza, że na matrycę pada największa ilość światła i kamera będzie mogła lepiej rejestrować obraz przy słabym oświetleniu np. wieczorem.
Jedną z praktycznych cech obiektywów jest zoom kamery, umożliwiający powiększenie obrazu, które uzyskuje się przez zmianę ogniskowej obiektywu. Zoomem optycznym ustala się przybliżenie filmowanego obiektu przed zrobieniem zdjęcia czy filmowaniu, a dynamicznym i cyfrowym przybliżenie zrobionego już zdjęcia. Zoom optyczny zapewnia najlepszą jakość obrazu bez zmniejszenia jego rozdzielczości. Należy mieć świadomość, że przy największych zbliżeniach może nie wystarczyć stabilizacja obrazu, i trzeba stosować statyw. Przy zastosowaniu zoomu, zwłaszcza w zakresie dużych przybliżeń, jasność obiektywu znacznie spada, co jest jednym z powodów, że producenci kamer z najlepszymi obiektywami o dużej jasności i dużych przetwornikach ograniczają zoom optyczny do wartości 10x – 20x w porównaniu z tańszymi kamerami.
Przy kupnie kamery 4K warto zwrócić uwagę na rodzaj przetwornika obrazu. Najlepsze kamery mają przetwornik typu CMOS BSI, ze zwiększoną czułością na światło, przez co sygnał cyfrowy ma mniejsze szumy i uzyskuje się lepszy obraz przy słabym świetle. Istotna jest wielkość przetwornika. Są one oznaczane 1/2,3", 1/5,8" itp. Należy przyjąć, że im mniejsza jest wartość w mianowniku, tym kamera ma większy przetwornik. Przy tej samej liczbie elementów światłoczułych, na większej powierzchni przetwornika są one większe i wytwarzają większy sygnał, o większym odstępie sygnału do szumu, co jest szczególnie widoczne w jakości obrazu przy słabym oświetleniu.


Przykładowe kamery 4K


Kamera GOPRO HERO 5 Session


Prosta w obsłudze kompaktowa kamera sportowa. Posiada funkcję sterowania głosowego, stabilizację obrazu oraz jest wodoszczelna do 10 metrów. Pozwala automatycznie przesłać materiał filmowy na konto GoPro Plus w chmurze, zapewniając do niego łatwy dostęp na smartfonie. Nagrywanie w formacie 4K odbywa się przy 30 kl/s. Kamerka radzi sobie w każdych warunkach pogodowych, a nawet przy słabym oświetleniu. Oprócz dedykowanego trybu nocnego, posiada także tryb video i zdjęć poklatkowych, zdjęcia seryjne oraz nagrywanie w pętli. Razem z kamerą otrzymujemy zestaw solidnych uchwytów do mocowania.Kamera GARMIN Virb Ultra 30


Podobnie jak GoPro, oferuje nagrywanie w 4K przy 30 kl/s oraz sterowanie głosowe. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie technologii G-Metrix. Dzięki niej kamera podczas nagrywania sportowych osiągnięć rejestruje takie parametry, jak prędkość, wysokość, przeciążenia, czy tętno. Wbudowany moduł GPS Garmin oraz inne czujniki automatycznie rejestrują dane, aby możliwe było łatwe nakładanie wskaźników i wykresów na materiał filmowy. Dodatkowo, kamerę można sparować z innymi zgodnymi czujnikami i urządzeniami Garmin.Kamera SONY FDR-AX33


Tradycyjna kamera Sony filmująca w formacie 4K posiada wiele udogodnień. Na pewno należy docenić możliwość robienia zbliżeń – 10-krotny zoom optyczny i 120-krotny zoom cyfrowy pozwolą filmować nawet najbardziej oddalone obiekty. Oprócz trybu automatycznego kamera posiada dedykowane tryby ekspozycji: Fajerwerki, Krajobraz, Plaża, Portret, Reflektor, Sceny nocne, Śnieg, Wschód i zachód słońca. Kolejne przydatne funkcjonalności to automatyczny montaż, rozpoznawanie twarzy, możliwość strumieniowania online nagrywanego materiału na żywo, a także jednoczesnego wykonywania materiału video i fotografii. Podgląd najlepszych ujęć obejrzymy na stosunkowo dużym 3-calowym ekranie.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel