MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna jest jednym z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Ale co to znaczy i jak przekłada się na cenę oraz działanie urządzenia? Wyjaśniamy te kwestie i doradzamy, którą opcję lepiej wybrać.


Karta dedykowana a zintegrowana


Zintegrowane karty graficzne, jak sama nazwa wskazuje, są połączone z innymi układami. Konkretnie można powiedzieć, że są integralną częścią procesora. W związku z tym ich pamięć jest współdzielona z pamięcią RAM całego układu.

Karty dedykowane są osobnymi układami na płycie głównej, dzięki czemu posiadają własną pamięć VRAM. To właśnie sprawia, że są wydajniejsze, czyli lepiej przetwarzają wszelkie procesy związane z grafiką – wyświetlanie obrazów, animacji, obiektów 3D itd.


Warto jednak pamiętać, że ta zależność występuje, ale tylko w sytuacji gdy inne komponenty także są odpowiednio mocne do wykonywania określonych zadań. Dedykowana karta graficzna pozwoli grać w najnowsze gry na najwyższych ustawieniach, a więc pokazywać lokacje, postacie i animacje w wysokiej rozdzielczości i z odpowiednią płynnością, ale tylko pod warunkiem, że ciężar zadania udźwignie też procesor i pamięć RAM. Sama dedykowana karta nie sprawi, że zyskamy nowe możliwości. Z tego samego powodu nie należy przekreślać tańszych kart zintegrowanych. W połączeniu z dobrym procesorem i pamięcią operacyjną, zintegrowana karta może dać zadowalające efekty. Z tego powodu przyjęło się, że w budżetowych laptopach, przeznaczonych do pracy biurowej, dominują karty zintegrowane, a w komputerach dla bardziej wymagających – karty dedykowane. Dedykowana karta graficzna to standard, jeśli chodzi o laptopy dla graczy.


Karta dedykowana a zintegrowana


Karta graficzna dedykowana czy zintegrowana – co wybrać?


Tak jak napisaliśmy powyżej, zazwyczaj rodzaj karty graficznej i jej możliwości idą w parze z innymi elementami specyfikacji. Dlatego w droższych komputerach znajdziemy karty dedykowane, a w tanich laptopach do pracy – zintegrowane z procesorem. Mając to wszystko w pamięci, przy kupnie nowego sprzętu z kartą graficzną, powinniśmy uwzględnić:


  • Ile chcemy wydać na komputer.
  • Jakich będziemy używać aplikacji, gier i programów.
  • Czy zależy nam na czasie pracy laptopa – zazwyczaj karta dedykowana oznacza szybsze rozładowanie baterii i konieczność częstszego uzupełnienia energii,
  • Czy zależy nam bardzo na szybkości działania – laptop z dedykowaną kartą graficzną będzie działał szybciej.

W kwestii wyboru konkretnych kart graficznych polecamy nasz artykuł.


Karta zintegrowana i dedykowana razem?


Co dzieje się w sytuacji, gdy komputer ma zarówno kartę zintegrowaną z procesorem, jak i osobną dedykowaną kartę? Wszystko zależy od konfiguracji. Może zdarzyć się tak, że system operacyjny będzie traktował zintegrowaną kartę jako domyślną a ignorował dodatkową kartę o większej wydajności. Można jednak łatwo to zmienić:


  1. W systemie Windows, należy przyjrzeć się ustawieniom w Panelu Sterowania.
  2. Tam znajdziemy opcję „Zmień domyślny procesor graficzny”.


Można także uruchomić tylko konkretny program (grę) z wydajniejszą kartą.


To drugie rozwiązanie jest o tyle atrakcyjne, że mniej wymagające aplikacje i programy będą spokojnie działać ze słabszą kartą, a to oznacza zazwyczaj mniejsze zużycie energii i mniejsze nagrzewanie się sprzętu. Jest oczywiście możliwe całkowite wyłączenie zintegrowanej karty graficznej z poziomu BIOS. Nie ma jednak takiej potrzeby, bo współistnienie dwóch kart graficznych nie generuje problemów.


Mamy nadzieję, że udało się wyjaśnić najważniejsze różnice między kartami zintegrowanymi i dedykowanymi. To tylko jeden z wielu elementów pływających na to, jaki laptop warto kupić.


Zobacz więcej

Jaki laptop 2w1 wybrać? Ranking 2020

Jaki laptop 2w1 wybrać? Ranking 2020

Ranking najlepszych laptopów 2w1.  Zastanawiasz się nad zakupem? Zobacz, jaki laptop 2w1 warto wybrać w 2020 roku!
Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Szukając mobilnego komputera, można natknąć się na różne określenia. Notebook a laptop – na czym właściwie polega różnica w nazewnictwie? Wyjaśniamy, jak prawidłowo nazywać sprzęt komputerowy, i doradzamy, jaki model laptopa czy notebooka warto wybrać. 
AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? To pytanie można sobie zadać, szukając idealnego procesora lub analizując gotowe zestawy komputerowe. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat rodzajów procesorów, żeby łatwiej dobrać odpowiednią opcję.
Intel i3 vs i5 vs i7 – który wybrać? Czym charakteryzują się te generacje procesorów?

Intel i3 vs i5 vs i7 – który wybrać? Czym charakteryzują się te generacje procesorów?

Poznaj generacje procesorów Intel. Wyjaśniamy, czym się różnią: Intel Core i3, i5 oraz i7.
Jaki fotel ergonomiczny wybrać? Ranking modeli biurowych i do domu

Jaki fotel ergonomiczny wybrać? Ranking modeli biurowych i do domu

Co ciekawe, o wygodnych krzesłach pamiętają profesjonalni gracze, natomiast pracownicy biurowi często zupełnie tę kwestię lekceważą, a to duży błąd! Jaki fotel biurowy będzie więc najlepszy?
Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Komfort pracy na komputerze z czasem może być na niższym poziomie niż w dniu zakupu. Wielu użytkowników może spotkać się z problemem, jakim jest throttling. Co to za zjawisko i jak sobie z nim radzić? Wyjaśniamy.
Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna jest jednym z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Ale co to znaczy i jak przekłada się na cenę oraz działanie urządzenia? Wyjaśniamy te kwestie i doradzamy, którą opcję lepiej wybrać.
Matryca VA czy IPS? A może TN? Rodzaje matryc w monitorach

Matryca VA czy IPS? A może TN? Rodzaje matryc w monitorach

Zakup odpowiedniego monitora komputerowego to ważna decyzja. Oprócz jego rozdzielczości oraz rozmiarów należy zwrócić uwag także na to, jaką ma matrycę. Czy lepsza będzie matryca VA czy IPS, a może TN? Przedstawiamy porównanie matryc w monitorach.
Jaki laptop do 3000 zł? Ranking TOP 8

Jaki laptop do 3000 zł? Ranking TOP 8

Jaki laptop do 3000 warto wybrać? W rankingu przyjrzymy się różnym modelom, zarówno o uniwersalnym zastosowaniu, jak również typowym laptopom do gier. Jeśli myślisz nad zakupem nowego komputera w rozsądnej cenie, ten artykuł jest dla Ciebie.
Ranking antywirusów 2020 – jaki program wybrać?

Ranking antywirusów 2020 – jaki program wybrać?

Nasz ranking antywirusów na 2020 jest dla każdego, kto ceni sobie ochronę komputera. Jeśli chcesz spać spokojnie, przeczytaj nasz artykuł, w którym doradzamy, jaki antywirus będzie najlepszy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]