Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna jest jednym z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Ale co to znaczy i jak przekłada się na cenę oraz działanie urządzenia? Wyjaśniamy te kwestie i doradzamy, którą opcję lepiej wybrać.


Karta dedykowana a zintegrowana


Zintegrowane karty graficzne, jak sama nazwa wskazuje, są połączone z innymi układami. Konkretnie można powiedzieć, że są integralną częścią procesora. W związku z tym ich pamięć jest współdzielona z pamięcią RAM całego układu.

Karty dedykowane są osobnymi układami na płycie głównej, dzięki czemu posiadają własną pamięć VRAM. To właśnie sprawia, że są wydajniejsze, czyli lepiej przetwarzają wszelkie procesy związane z grafiką – wyświetlanie obrazów, animacji, obiektów 3D itd.


Warto jednak pamiętać, że ta zależność występuje, ale tylko w sytuacji gdy inne komponenty także są odpowiednio mocne do wykonywania określonych zadań. Dedykowana karta graficzna pozwoli grać w najnowsze gry na najwyższych ustawieniach, a więc pokazywać lokacje, postacie i animacje w wysokiej rozdzielczości i z odpowiednią płynnością, ale tylko pod warunkiem, że ciężar zadania udźwignie też procesor i pamięć RAM. Sama dedykowana karta nie sprawi, że zyskamy nowe możliwości. Z tego samego powodu nie należy przekreślać tańszych kart zintegrowanych. W połączeniu z dobrym procesorem i pamięcią operacyjną, zintegrowana karta może dać zadowalające efekty. Z tego powodu przyjęło się, że w budżetowych laptopach, przeznaczonych do pracy biurowej, dominują karty zintegrowane, a w komputerach dla bardziej wymagających – karty dedykowane. Dedykowana karta graficzna to standard, jeśli chodzi o laptopy dla graczy.


Karta dedykowana a zintegrowana


Karta graficzna dedykowana czy zintegrowana – co wybrać?


Tak jak napisaliśmy powyżej, zazwyczaj rodzaj karty graficznej i jej możliwości idą w parze z innymi elementami specyfikacji. Dlatego w droższych komputerach znajdziemy karty dedykowane, a w tanich laptopach do pracy – zintegrowane z procesorem. Mając to wszystko w pamięci, przy kupnie nowego sprzętu z kartą graficzną, powinniśmy uwzględnić:


  • Ile chcemy wydać na komputer.
  • Jakich będziemy używać aplikacji, gier i programów.
  • Czy zależy nam na czasie pracy laptopa – zazwyczaj karta dedykowana oznacza szybsze rozładowanie baterii i konieczność częstszego uzupełnienia energii,
  • Czy zależy nam bardzo na szybkości działania – laptop z dedykowaną kartą graficzną będzie działał szybciej.

W kwestii wyboru konkretnych kart graficznych polecamy nasz artykuł.


Karta zintegrowana i dedykowana razem?


Co dzieje się w sytuacji, gdy komputer ma zarówno kartę zintegrowaną z procesorem, jak i osobną dedykowaną kartę? Wszystko zależy od konfiguracji. Może zdarzyć się tak, że system operacyjny będzie traktował zintegrowaną kartę jako domyślną a ignorował dodatkową kartę o większej wydajności. Można jednak łatwo to zmienić:


  1. W systemie Windows, należy przyjrzeć się ustawieniom w Panelu Sterowania.
  2. Tam znajdziemy opcję „Zmień domyślny procesor graficzny”.


Można także uruchomić tylko konkretny program (grę) z wydajniejszą kartą.


To drugie rozwiązanie jest o tyle atrakcyjne, że mniej wymagające aplikacje i programy będą spokojnie działać ze słabszą kartą, a to oznacza zazwyczaj mniejsze zużycie energii i mniejsze nagrzewanie się sprzętu. Jest oczywiście możliwe całkowite wyłączenie zintegrowanej karty graficznej z poziomu BIOS. Nie ma jednak takiej potrzeby, bo współistnienie dwóch kart graficznych nie generuje problemów.


Mamy nadzieję, że udało się wyjaśnić najważniejsze różnice między kartami zintegrowanymi i dedykowanymi. To tylko jeden z wielu elementów pływających na to, jaki laptop warto kupić.


Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?
Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.
Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.
Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 
Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!
Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?
PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.
Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.
Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.
Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

powrót