Kiedy dzieci pójdą spać – najlepsze gry na konsole od 18 lat

Konsole już dawno przestały dostarczać rozrywki wyłącznie najmłodszym. Dlatego nikogo nie dziwi pokaźna biblioteka tytułów przeznaczonych wyłącznie dla pełnoletnich graczy. Krew, przemoc, wulgarny język – klasyfikacja PEGI wyraźnie wskazuje, od jakich gier dzieci powinny trzymać się z daleka. Przedstawiamy przegląd najciekawszych gier na konsole dostępnych od 18 roku życia. Zobacz, w co warto zagrać, gdy dzieci pójdą spać!


God Of War 3 Remastered


Grecki bóg wojny jest już naprawdę niemłody – patrząc oczywiście na konsolowe realia. Po raz pierwszy pojawił się już w 2005 roku w grze wydanej na PS2. Tytułowy bohater gry, o imieniu Kratos, szybko stał się kultową postacią, stąd nikogo nie dziwi jego obecność także w grach na Playstation 3 i Playstation 4. Z perspektywy czasu, God of War to na pewno gra schematyczna, liniowa. Nie mamy tutaj tak rozbudowanego, otwartego świata, jak choćby w grze Śródziemie: Cień Mordoru, ale przecież nie o to chodzi. Podstawą sukcesu jest dynamiczna, efektowna i przede wszystkim - bardzo krwawa walka z dziesiątkami przeciwników, uzupełniona prostymi zagadkami logicznymi i starciami z bossami raz na jakiś czas. Mamy tutaj zatem radość z destrukcji hord przeciwników oraz prosty system rozwoju, gdzie nie trzeba głowić się nad wyborem każdego punktu. Naprawdę bardzo mocny i wciągający tytuł, choć już nie pierwszej młodości!Mortal Kombat XL


Seria Mortal Kombat ma jeszcze dłuższą i bardziej barwną historię, niż God of War. Pokolenie dzisiejszych 30-latków doskonale pamięta granie na automatach oraz na komputerze w tajemnicy przed rodzicami, a także film na podstawie kultowej bijatyki, który pojawił się w kinach w 1995 roku. Od tego czasu, gra ewoluowała przez wiele lat, z powodzeniem rywalizując z naprawdę mocną konkurencją w tym gatunku. Wszak o miano najlepszej bijatyki trzeba było mierzyć się chociażby z serią Street Fighter oraz Tekken. Najnowsza odsłona Mortal Kombat XL, wydana w 2015 roku, zasłużenie zdobyła tytuł Najlepszej Bijatyki na gali The Game Awards. Bardzo dobra grafika, dopracowany i efektowny system walki z kultowymi fatality, świetnie zrobione areny – to, jak zawsze, mocne strony Mortal Kombat. Wielkim urozmaiceniem są także dodatki, które umożliwiają granie postaciami spoza uniwersum. Mamy tutaj na przykład ksenomorfa, znanego z serii filmów „Obcy”, jest Leatherface z „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”, a nawet Jason Voorhees z „Piątku trzynastego”. Taki zestaw bohaterów z pewnością gwarantuje naprawdę krwawą jatkę! Najlepiej grać w słuchawkach, by nie zbudzić innych domowników oraz bardziej wrażliwych sąsiadów!Resident Evil 7 Biohazard


Kolejna gra z bardzo długim konsolowym stażem. Jej główny element to eksploracja, zagadki i poczucie napiętej atmosfery grozy, towarzyszące przez cały czas. To właśnie seria Resident Evil zapoczątkowała pojawienie się survival horroru jako nowego gatunku gier. Na PS4 seria wraca w efektownym stylu, oferując widok z perspektywy pierwszej osoby, a także zupełnie inny poziom postrzegania za sprawą Playstation VR. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy lubią się bać! Chociaż lepiej nie grać będąc samemu w domu przy zgaszonym świetle.


Doom


Jeszcze raz ta sama historia. Dawno temu graliśmy w tajemnicy przed rodzicami, a tam, gdzie widzieliśmy rozmazane piksele, wyobraźnia podpowiadała że to demon czy inne okropieństwo, w które należy wpakować jak najwięcej ołowiu. Doom to kultowa strzelanka z dawnych lat, która w zupełnie nowej oprawie wizualnej (i dźwiękowej!), świetnie odnajduje się w nowych czasach. Podobnie jak inne strzelanki, jest od 18 lat, ale stanowi miłą odmianę od serii Call of Duty czy Battlefield. Przede wszystkim, nie jest to strzelanka taktyczna wymagająca bardzo przemyślanej strategii, skradania się, omijania przeciwników czy oszczędzania amunicji. Doom stawia na szybkie tempo i parcie do przodu, po trupach setek demonicznych pomiotów z piekła rodem.Deadpool


To była kwestia czasu, kiedy jeden z ulubionych bohaterów Marvela będzie miał swoją grę. Heros, którego najmocniejszą bronią oprócz spluwy, pięści i zdolności błyskawicznej regeneracji, są sarkazm i ironia, to zdecydowanie towarzysz dla dorosłych. Gra z Deadpoolem jest tak samo zwariowana, jak film czy seria komiksów.


This War of Mine


Wielokrotnie nagradzana gra polskiego studia 11 bit, znalazła się w tym zestawieniu z nieco innych powodów niż pozostałe. To nie krwawa jatka zapewniająca rozrywkę, tylko realistyczny symulator życia cywilów w mieście ogarniętym wojną domową. Bardzo mocna gra ukazująca konflikt zbrojny od zupełnie innej strony, niesamowicie działa na psychikę! Wersja konsolowa została wzbogacona przede wszystkim o obecność dzieci, które należy chronić i o które należy dbać. Zawiera wszystkie dodatki i aktualizacje, które zostały wydane na PC od początku premiery, w tym edytor postaci i misji.

Lista gier dla dorosłych graczy jest naprawdę bardzo długa i z każdym rokiem będą przybywać kolejne. Mało kto używa argumentu, że z grania na konsoli się wyrasta. Dorośli też grają, stąd gry dopasowane do ich wieku. Wybierając jedną z przedstawionych powyżej, możecie mieć pewność, że będzie to udany zakup!


powrót