Kiedy premiera PlayStation 5? Najważniejsze informacje o nowej konsoli Sony

Stało się! Znamy datę premiery i cenę PlayStation 5. Sony ujawniło właśnie najważniejsze informacje o swojej konsoli. PS5 jest dużo tańszy niż przewidywano, co jest miłym zaskoczeniem dla wszystkich fanów. Konsola w polskich sklepach pojawi się 19 listopada, jednak na mediamarkt.pl można zamówić ją już dzisiaj w przedsprzedaży.Data premiery PlayStation 5


Jako pierwsi konsolę od Sony będą mogli kupić mieszkańcy USA, Japonii, Kanady, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. Produkt na ich sklepowe półki trafi 12 listopada. Reszta świata musi poczekać do 19 listopada. 


Data premiery PS5


Cena PlayStation 5


Podstawowa wersja PlayStation 5 będzie kosztowała 399 euro, czyli około 1850 zł. Za rozszerzoną wersję z napędem Blu-ray zapłacimy 499 euro, co w przeliczeniu będzie wynosiło około 2300 zł.

 

Cena PlayStation 5


Co nowego w PlayStation 5?


Prawdziwe możliwości drzemiące w konsoli kolejnej generacji pozostają zagadką i pewnie sami twórcy gier nie wykorzystają jeszcze pełni jej potencjału w pierwszych miesiącach po premierze, niemniej znamy już wiele szczegółów, które zrobią na graczach wrażenie.

  • Szybki dysk SSD – wzorem laptopów dla graczy czy ultrabooków, Sony stawia na nowoczesne szybkie dyski, co ma zdecydowanie skrócić czas ładowania gier.


  • Pobieranie gier po swojemu – gracze dostaną wybór, które elementy gry będą chcieli ściągnąć w pierwszej kolejności. Dzięki temu, unikniemy długiego oczekiwania na zainstalowanie pełnej wersji. W zależności od preferencji, będziemy mogli zainstalować najpierw pełny tryb single player lub tryb sieciowy, aby szybciej wskoczyć do gry, nie czekając na pełną instalację wszystkich opcji.


  • Więcej aktywności z poziomu głównego menu – nowa konsola ma nas zachęcać do wyzwań, turniejów i sprawdzenia dodatkowej zawartości - i to jeszcze zanim odpalimy konkretną grę. Powiadomienia o nowościach i aktywności graczy, których mamy wśród znajomych, będą od razu widoczne i łatwo dostępne. 


  • Nowy kontroler Dual Shock i całkiem nowe doznania – pad do konsoli w obecnej formie pozostanie już tylko archaicznym przeżytkiem. Nowy DualSchock 5, zamiast wibracji, będzie wykorzystywał w grze haptykę. To znaczy że drgania i ruchy kontrolera będą w dużo większym stopniu odpowiadać temu, co dzieje się na ekranie. Dziś, gdy gramy na PS4, wibracje są takie same, bez względu na to, czy przeładowujemy broń w grze FPS, czy kopiemy piłkę grając w FIFA 20. Nowy kontroler DualSchock 5 odwzoruje rodzaj powierzchni, siłę nacisku czy stopień oporu. Za pomocą ruchów wibracyjnych, dociskowych oraz akustycznych, poczujemy odrzut przy wystrzale z broni, potężny cios zatrzymujący się na gardzie albo zahaczenie tylnym kołem samochodu o żwir w realistycznej grze wyścigowej. Zmienią się także role przycisków R2 i L2. To, jak mocno je dociśniemy, wpłynie na to, co się dzieje na ekranie.


  • Warto także wspomnieć, że pad będzie ładowany za pomocą nowoczesnego i wszechstronnego USB typu C.


  • Kompatybilność Playstation VR – gogle wirtualnej rzeczywistości do PS4 będą całkowicie kompatybilne z PS5, co oznacza, że nie będziemy zmuszeni do zakupu nowych, kosztownych akcesoriów. 


  • Kompatybilność gier – to kolejna dobra wiadomość – gry z PlayStation 4 odpalimy bez problemu na nowej konsoli, nie trzeba będzie zatem zbierać biblioteki gier od samego początku. Sony wzięło przykład z Microsoftu i zdecydowanie ułatwiło graczom życie.


  • Warto także zaznaczyć, że konsola wciąż będzie posiadała dysk optyczny, więc równolegle z wersjami cyfrowymi, wiąż w obiegu będą pudełkowe wersje gier z fizyczną płytą w środku. Napęd Blu-ray 4K będzie także doskonałym narzędziem do odtwarzania filmów zapisanych w tym formacie.Co to wszystko oznacza?


Ci, którzy zastanawiali się na zakupem konsoli PlayStation 4 Pro lub gogli VR, już wiedzą, na czym stoją. Posiadając PS4, mamy przed sobą jeszcze ponad rok grania na obecnej platformie i w przyszłości perspektywę przeniesienia gier na nową kon