Kino domowe – jaki zestaw wybrać i dlaczego? - przegląd rynku

Posiadanie zaawansowanego technologicznie telewizora to najlepsza droga do tego, żeby oglądać ulubione treści w najwyższej jakości. To jednak nie wszystko. Jeśli pragniemy naprawdę dobrego nagłośnienia, przestrzennego dźwięku i muzyki pełnej detali to przyda nam się zestaw kina domowego.

Jest to komplet kilku urządzeń, które są ze sobą kompatybilne i mają za zadanie dać nam namiastkę tego, co w sali kinowej. Zazwyczaj zestaw kina domowego składa się z odtwarzacza Blu-ray lub DVD, zestawu głośników oraz amplitunera. Głośniki rozstawiamy w całym pomieszczeniu - po bokach telewizora ustawione są dwa przednie głośniki, pod ekranem umieszcza się głośnik centralny, a dwie wysokie kolumny należy rozstawić po bokach w tylnej części pomieszczenia, na przykład za kanapą. Współczesne zestawy kina domowego dodatkowo oferują wiele funkcji sieciowych - możliwość korzystania z portali społecznościowych, przeglądarki internetowej, wybranych aplikacji. Koszt zestawu może się wahać od 1000 zł nawet do 10 000 zł. To mniej więcej tyle, co koszt samego telewizora, ale wciąż mniej, niż poszczególne elementy kupowane osobno. Kompletowanie kina domowego na własną rękę pozostawmy pasjonatom - w tym artykule omówimy kilka gotowych zestawów. Na co zwrócić uwagę kupując kino domowe?


Format odtwarzanych plików


Odtwarzanie płyt DVD i Blu-ray to standard. Jeśli natomiast będziemy chcieli odtwarzać filmy z nośników zewnętrznych (nagrane na USB) warto wiedzieć jakie dokładnie formaty obsługuje nasze urządzenie.


Funkcje obrazu i dźwięku


To, na co zwracamy uwagę, szukając telewizora, ma także ogromne znaczenie w przypadku zestawu kina domowego. Mile widziane są dedykowane tryby przeznaczone do różnych zastosowań - na przykład sport, film, tryb do gier itp. Inną pożądaną funkcją jest cyfrowa korekcja muzyki, szczególnie gdy będziemy za pomocą kina domowego słuchać wielu utworów. Jeśli chodzi o tryby surround - im jest ich więcej do wyboru, tym lepiej. Na czasie jest także strumieniowanie wybranych materiałów w najwyższej rozdzielczości - 4K Ultra HD.


Gabaryty


Dobrze jest pomarzyć o wielkich głośnikach, jednak jak przyjdzie co do czego, trzeba to będzie gdzieś pomieścić. Dlatego zestaw kina domowego powinien być dobrany rozmiarem do wielkości salonu lub innego pomieszczenia, w którym zazwyczaj oglądamy telewizję. Dobrze jest przed zakupem policzyć wszystkie elementy, dokładnie je zmierzyć i zastanowić się nad rozmieszczeniem - czy nie kolidują z innymi elementami wyposażenia wnętrza. Dobrze też znać przybliżoną wagę wszystkich elementów - szczególnie głośników!


Łączność z innymi urządzeniami


Najlepiej mieć możliwość połączenia się z telewizorem, konsolą komputerem czy innym sprzętem na dwa sposoby - bezprzewodowo przez Bluetooth lub Wi-Fi, oraz przez odpowiedni kabel. Dlatego oprócz dostępu do sieci, warto sprawdzić wszystkie łącza - najczęściej używane będzie zapewne HDMI, dlatego dobrze jest mieć ich kilka. Wielkim atutem jest także kompatybilność z urządzeniami mobilnymi.


Jaki zestaw kina domowego polecamy?


Kino domowe SONY BDV-E4100


Zaczynamy nasz przegląd od jednej z najtańszych opcji. Zestaw kina domowego 5.1 o mocy wyjściowej 1000 W posiada złącza USB, HDMI, wejście optyczne, ethernet, WiFi i Bluetooth. Zestaw można kontrolować pilotem lub swoim smartfonem albo tabletem. Jeśli mamy w domu inne urządzenia marki Sony, dzięki zastosowaniu technologii Bravia Sync, wszystkie będziemy kontrolować jednym pilotem. Kolejnym bonusem od producenta jest dostęp do Sony Entertainment Network. W zestawie jest także tuner FM, który zapamiętuje do 20 stacji. Kino domowe PIONEER VSX-330


To niewielki zestaw przystępny cenowo i bardzo funkcjonalny. Składają się na niego amplituner i głośniki. Kluczową sprawą jest fakt, że mamy tu dostęp do upragnionego Ultra HD. Do dyspozycji mamy 10 trybów surround, plus jeden tryb słuchawkowy. Wszystkie głośniki posiadają bardzo szerokie pole przenoszenia oraz szereg udogodnień. Możemy na przykład ustawić automatycznie stały poziom głośności dla wszystkich programów, niezależnie od dynamiki nadawanego materiału. Ciekawy jest także tryb Midnight Listening, który umożliwia dyskretne oglądanie, gdy inni śpią. Mamy także dynamiczne dostosowanie tonów niskich i wysokich oraz sterowanie fazą.Kino domowe DENON AVR-X520BT


Zestaw oferuje 4K Ultra HD wraz z podpróbkowaniem 4:4:4 zapewnia także kompatybilność 3D wszystkich wejść HDMI. Dzięki wbudowanej bezprzewodowej łączności Bluetooth, można podłączyć swój smartfon i w ten sposób przesyłać strumieniowo swoje ulubione utwory. Amplituner może zapamiętać aż 8 powiązanych urządzeń Bluetooth, więc po jednorazowym podłączeniu, wszyscy domownicy mogą szybko uzyskać dostęp do urządzenia. Jest również wyposażony w wygodny port USB na panelu przednim do odtwarzania plików muzycznych (w tym MP3, WMA, FLAC i AAC)


Kino domowe DENON AVR-X1400H + Wilson Movix 5.0

To zaawansowany zestaw, który doskonale sprawdzi się zwłaszcza przy oglądaniu filmów 4K na dużym ekranie. Składa się na niego głośnik centralny, 2 głośniki przednie i 2 głośniki surround. Automatyczny system pomiaru i korekcji akustyki Audyssey MultEQ XT, wykorzystuje załączony mikrofon oraz sekwencję tonów testowych, by dopasować głośniki do indywidualnej akustyki pomieszczenia, w którym rozstawiliśmy głośniki. To, w połączeniu z systemem audio DTS:X, sprawia, że dźwięk dobiega z tego miejsca, gdzie występowałby naturalnie. W efekcie mamy zatem żywe, naturalne dźwięki otaczające widza z każdej strony.

Ten model jest też bardzo wygodny w obsłudze. Dzięki darmowej aplikacji Denon 2016 AVR Remote na iOS, Androida i Kindle, można kontrolować pracę odbiornika oraz dostęp do jego menu z poziomu smartfona lub tabletu. Jeśli na urządzeniu mobilnym posiadamy pokaźną kolekcję ulubionych utworów, łatwo będzie strumieniować je dzięki temu, że kino domowe DENON AVR-X1400H + Wilson Movix 5.0 obsługuje Wi-Fi i moduł Bluetooth.


Kino domowe YAMAHA RX-V481


To rozwiązanie, które zadowoli nie tylko kinomanów, ale także zapalanych audiofilów. Zestaw oferuje liczne funkcje sieciowe - na przykład dostęp do radia internetowego i serwisów muzycznych takich jak kultowe Spotify. 17 trybów surround, rozdzielczość 4K Ultra HD i wykorzystanie HDR muszą robić wrażenie. Poza tym zestaw może stać się także elementem domowego systemu bezprzewodowej muzyki (multi-room). Urządzenie jest nie tylko nowoczesne, ale też energooszczędne, bo w trybie oczekiwania pobór mocy ma ograniczony do minimum.Dobór sprzętu, który zapewni odpowiednie nagłośnienie, łączność z wybranymi usługami video i innymi urządzeniami w domu i poczucie idealnego przestrzennego brzmienia w każdych okolicznościach to skomplikowana sprawa. Kupienie gotowego zestawu kina domowego to oczywiście droga na skróty, ale przecież nie ma w tym nic złego. Szczególnie, jeśli nie mam ściśle określonych wymagań ani smykałki do wyszukiwania przez wiele godzin elementów, które mogłyby tworzyć spójną całość.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel