Klawiatura mechaniczna czy membranowa? Czym się różnią? Którą wybrać?

Czym się różni klawiatura mechaniczna od membranowej? Warto to wiedzieć, jeśli przykładamy dużą wagę do tego, jakimi akcesoriami komputerowymi się posługujemy. Podobnie jak w przypadku myszy, słuchawek czy podkładek chłodzących pod laptop, w tej kategorii urządzeń także są istotne różnice, które przekładają się na komfort użytkowania. W artykule wyjaśniamy różnice w konstrukcji klawiatur i proponujemy ciekawe modele dla wymagających. Doradzamy też, czy wybrać klawiaturę mechaniczną, czy membranową.


Klawiatura mechaniczna a membranowa – co warto wiedzieć?


W klawiaturach membranowych pod klawiszami znajdują się trzy warstwy specjalnej folii – to właśnie wspomniane membrany. Ich zetknięcie, wywołane naciskiem opadającego klawisza, powoduje wywołanie sygnału. Ten zostaje przekazany do komputera poprzez prosty kontroler. Jak widać, jest to proste rozwiązanie ponieważ wszystkie przyciski znajdują się na jednej membranie. Dzięki temu do produkcji tego typu klawiatur nie potrzeba produkować wielu przełączników, co oznacza niższą cenę. W konsekwencji jednak otrzymujemy mniejszą precyzję i trwałość tego typu rozwiązań.


Klawiatury membranowe są powszechnie stosowane w komputerach prywatnych i służbowych i dla dużej części użytkowników do rozmaitych zastosowań jest to rozwiązanie wystarczające.


Warto dodać ze pewną odmianą klawiatur membranowych są tak zwane klawiatury nożycowe. Tutaj, zamiast zwykłych gumek odpowiadających za nacisk klawisza i powrót do wyjściowej pozycji, mamy tutaj mechanizm nożycowy. Dzięki niemu nacisk na gumową kopułkę jest bardziej równomierny. Klawiatury tego typu mają niski profil, co sprawia, że są popularnym rozwiązaniem w wielu laptopach.


Jeszcze inna unowocześniona odmiana zwykłej klawiatury membranowej to klawiatura motylkowa. Często stosuje się to nazewnictwo w przypadku niektórych produktów Logitech z wyższej półki, a także w komputerach marki Apple.


Klawiatura mechaniczna a membranowa – czym się różnią?


Zalety klawiatury membranowej to:


  • niska cena,
  • ciche użytkowanie – istotne zwłaszcza wtedy, gdy z klawiatury korzystamy w nocy,
  • często mniejsze wymiary i waga w porównaniu z klawiaturami mechanicznymi.


Wady klawiatury membranowej to:


  • mniejsza precyzja i dłuższy czas reakcji – przycisk nie odskakuje tak szybko jak w przypadku klawiatury mechanicznej,
  • mniejsza żywotność – te konstrukcje szybciej się psują, niemniej trwałość wciąż liczona jest w milionach naciśnięć dla każdego klawisza.Klawiatury mechaniczne, w porównaniu do klawiatur membranowych, to o wiele bardziej zaawansowane urządzenia. Tutaj pod każdym przyciskiem znajduje się niezależny przełącznik, który rejestruje naciśnięcie. Co więcej, zamiast opierać się na gumowych kopułkach, jak w klawiaturach membranowych, przełączniki mechaniczne stosują mechanizmy sprężynowe. To sprawia, że aby osiągnąć efekt, nie trzeba dociskać klawisza do końca. Dzięki temu pisze się wygodniej, klawisze szybciej odskakują, trudniej jest zgubić jakąś literę czy popełnić błąd. W zależności od konkretnego modelu klawiatury mogą się różnić opór klawisza oraz punkt aktywacji. Warto pamiętać o tym, że pierwsze klawiatury komputerowe, jakie powstały, pod względem konstrukcji bliższe były właśnie rozwiązaniom mechanicznym, a nie membranowym.


Zalety klawiatury mechanicznej to:


  • większa żywotność,
  • większa precyzja działania i krótszy czas reakcji.


Wady klawiatury mechanicznej to:


  • wysoka cena,
  • głośność.Co będzie lepsze dla gracza? Klawiatura mechaniczna vs membranowa?


Profesjonalni gracze zdecydowanie bardziej cenią sobie klawiatury mechaniczne. To właśnie gaming generuje największy popyt na tego rodzaju konstrukcje i to z myślą głównie o graczach takie konstrukcje są stale udoskonalane. Często wraz z mechaniczną konstrukcją idą w parze inne udogodnienia dla graczy, jak podświetlenie czy programowalne przyciski.


Co dla osób, które dużo piszą? Klawiatura membranowa czy mechaniczna?


W przypadku osób, które utrzymują się z pisania, warto rozważyć zainwestowanie w klawiaturę mechaniczną. Za tym rozwiązaniem przemawiają większa wygoda i trwałość, a także ergonomia takich rozwiązań. Z tego powodu klawiatury mechaniczne mogą być dobrym wyborem dla copywriterów albo profesjonalnych pisarzy. Oczywiście, wszystko to pod warunkiem, że posiadaczowi takiej klawiatury i jego bliskim nie będzie przeszkadzał hałas.

Skoro wiemy już, czym się różni klawiatura mechaniczna od membranowej, warto przyjrzeć się polecanym modelom klawiatur dla wymagających użytkowników.


Polecane klawiatury mechaniczne i membranowe


Klawiatura mechaniczna czy membranowa – dalej nie wiesz, na co się zdecydować? W takim razie, warto przyjrzeć się przykładowym modelom i na tej podstawie podjąć swoją decyzję.


Klawiatura gamingowa CORSAIR K68 Mechaniczna Cherry MX Red (klawiatura mechaniczna)

To model bardzo ceniony przez graczy. Ma konstrukcję opartą na profesjonalnych przełącznikach klawiszy CHERRY MX Red, dynamiczne podświetlenie oraz ochronę przed zakurzeniem i zalaniem. Dzięki temu, nawet gorąca kawa nie jest jej straszna! Ochronę gwarantuje certyfikat IP32.


Klawiatura przewodowa HIRO Panther (klawiatura membranowa)

Przykład wysokiej jakości produktu opartego na membranach. Również jest wodoodporna i podświetlana. Dużą wygodę zapewnia też składana podkładka na nadgarstek. Dzięki zastosowaniu aluminium i innych materiałów najwyższej jakości cechuje się także niespotykaną żywotnością – producent zapewnia do 50 milionów kliknięć bez żadnej awarii.


Klawiatura mechaniczna TRACER Game Zone AXX RGB (klawiatura mechaniczna)

Mechaniczna klawiatura w przystępnej cenie. Ma 6 trybów podświetlenia i 11 przycisków multimedialnych. Obsługuje także technologię Anti-Ghosting, co umożliwia wciskanie jednocześnie nawet więcej niż 3 przycisków.


Klawiatura USB RAPOO V800 (klawiatura mechaniczna)

Propozycja dla tych, którzy nie widzą przeszkód w tym, żeby kupić klawiaturę na wiele lat. Żywotność gwarantują markowe przełączniki Kailh Yellow. Ta klawiatura z interfejsem USB ma własną pamięć, dzięki czemu można w niej zapisywać wybraną przez siebie konfigurację klawiszy. Mechaniczne klawisze są oczywiście podświetlane. Do perfekcji dopracowano elementy antypoślizgowe. W czasie gry klawiatura nie przemieszcza się po blacie.


Dobra klawiatura do pracy albo do gier z reguły nie jest tania, ale to inwestycja, która szybko się zwróci. Znając specyfikę klawiatur membranowych czy mechanicznych, łatwiej dokonywać właściwego wyboru.


Zobacz więcej

Ranking kamer internetowych – jaką wybrać? Ranking kamer internetowych – jaką wybrać?

Jaką kaerę internetową wybrać, żeby być zadowolonym z efektów, a jednocześnie nie przepłacać? Zobacz nasz ranking kamer internetowych.

Więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Jak włączyć i sprawdzić kamerę w laptopie? Instrukcja krok po kroku Jak włączyć i sprawdzić kamerę w laptopie? Instrukcja krok po kroku

Żeby korzystać z możliwości videorozmów, najpierw trzeba wiedzieć, jak włączyć kamerę w laptopie. W jaki sposób uruchamia się kamera w laptopie? Zobacz.

Więcej

Jaką klawiaturę bezprzewodową kupić? Ranking 2021 Jaką klawiaturę bezprzewodową kupić? Ranking 2021

Ranking klawiatur bezprzewodowych, który zaprezentujemy na pewno ułatwi decyzję o zakupie takiego sprzętu.

Więcej

Jaki pendrive kupić – do 64GB, 128GB i nie tylko? Ranking najlepszych pendrive Jaki pendrive kupić – do 64GB, 128GB i nie tylko? Ranking najlepszych pendrive

Dobry pendrive wciąż jest bardzo przydatnyś. Jeśli zależny nam na szybkim przenoszeniu danych z jednego urządzenia na drugie, bez używania sieci, to nośnik USB jest znakomitym wyborem.

Więcej

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego? Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.

Więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna? Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?

Więcej