Klimatyzator do 2000 zł – co warto wybrać?

Liczba upalnych dni z roku na rok się zwiększa, przez co wysokie temperatury doskwierają nam bardziej niż jeszcze 20-30 lat temu. Coraz częściej mamy okazję korzystać z klimatyzowanych pomieszczeń – w hotelach, biurach, salach konferencyjnych, a także we własnych samochodach czy środkach komunikacji miejskiej. Stąd pokusa, żeby sprawić sobie klimatyzację we własnym mieszkaniu, staje się coraz bardziej uzasadniona. W gorące dni, gdy samo otwieranie okien wcale nie obniża temperatury w środku, to właśnie klimatyzacja może być jednym ratunkiem dla domowników. Na co możemy sobie pozwolić, dysponując kwotą do 2000 zł? Przedstawiamy kilka propozycji mieszczących się w tym budżecie.

Jak radzić sobie w upalne dni? Oto lista sprawdzonych sposobów!

Gdy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, można radzić sobie z tym problemem na różne sposoby. Efekt będzie się różnił - w zależności od tego, z jakiego urządzenia chłodzącego będziemy korzystać. Jakie mamy opcje?

  • wentylator – to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Wiatrak nie generuje zimnego powietrza, ale wprowadza w ruch powietrze, które już znajduje się w pomieszczeniu. Od wielkości wentylatora zależy jego wydajność. Chwilową ulgę mogą dać wentylatory biurkowe, ale efektywniejsze są duże wentylatory stojące lub podwieszone pod sufitem. Niestety, po wyłączeniu kręcącego się wiatraka, można zapomnieć o jakichkolwiek długotrwałych efektach chłodzenia.
  • klimatyzator stacjonarny – właściwie można go nazwać systemem klimatyzacji. W przypadku budowy domu, warto zaplanować jego obecność już na etapie projektu. Do jego funkcjonowania wymagany jest montaż centrali klimatyzacyjnej z odzyskiem ciepła i wilgoci oraz sieci kanałów doprowadzających świeże powietrze i usuwających to zużyte. Urządzenie, wiszące na ścianie i umożliwiające regulację temperatury, jest tu zatem tylko elementem większej konstrukcji.
  • klimatyzator przenośny – to urządzenie, które chłodzi powietrze wewnątrz, a ciepłe powietrze usuwa z pomieszczenia, najczęściej przez rurę prowadzącą na zewnątrz (zazwyczaj przez uchylone okno). Klimatyzatory przenośne są znacznie tańsze od skomplikowanych systemów klimatyzacji i bardzo mobilne, dzięki czemu można je swobodnie przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego w zależności od potrzeb. Po stronie wad należy jednak wymienić stosunkowo głośną pracę i mniejszą wydajność niż w przypadku jednostek stacjonarnych.
  • klimator – to sprzęt, którego działanie nie opiera się, jak w tradycyjnym systemie klimatyzacji, na sprężaniu i rozprężaniu czynników chłodniczych, a na odparowywaniu wody. Klimator jest wyposażony w chłodzące wkłady nasączone wodą. Gorące powietrze wtłaczane jest przez wentylator i przechodzi przez wkłady, a zawarta w nich woda - absorbuje ciepło poprzez parowanie. Dzięki temu, klimator tworzy orzeźwiający, chłodny powiew powietrza. W efekcie zwiększa się także poziom wilgotności w ochładzanym pomieszczeniu. 


Wybieramy klimatyzator – najważniejsze cechy

Czas przyjrzeć się najważniejszym parametrom, które charakteryzują dobre urządzenie chłodzące. Co będzie ważne, gdy spojrzymy w specyfikację?

  • wydajność – decyduje o tym, jak szybko uda się obniżyć temperaturę w pomieszczeniu oraz na jakim metrażu może efektywnie pracować wybrany przez nas sprzęt.
  • zużycie energii – jak w wielu innych urządzeniach elektrycznych, tutaj także opisana jest klasa energetyczna, decydująca o tym, jak duże zapłacimy rachunki za prąd, a często nawet dokładne wartości wyliczone w wyniku testów. W przypadku tych urządzeń, podaje się zużycie przypadające na godzinę pracy, a nie na rok - jak to jest z na przykład z pralką albo lodówką.
  • poziom hałasu – im mniejszy hałas, tym mniej uciążliwe będzie działanie klimatyzatora.
  • dodatkowe funkcje – oprócz chłodzenia, klimatyzatory mogą mieć także funkcję osuszania i wentylacji.


Polecane modele do 2000 zł

Klimator SENCOR SFN 9011 SL – to budżetowe i proste rozwiązanie, które ma wiele zalet. Urządzenie o mocy 110W jest tanie w eksploatacji i wydajne. Pełni także rolę nawilżacza powietrza i ma funkcję jonizacji. Największą niedogodnością jest konieczność uzupełniania zbiornika z wodą, ale w przypadku pustego zbiornika, urządzenie samo się wyłącza.

Klimatyzator HAUS & LUFT HL-KP-10 – to klimatyzator, który świetnie radzi sobie z pracą w pomieszczeniach o powierzchni do 42 metrów kwadratowych. Ten model jest także przyjazny dla środowiska. Zastosowany w nim czynnik chłodniczy R290 to nietoksyczny gaz, który nie niszczy warstwy ozonowej i nie wywiera negatywnego wpływu na otoczenie. Urządzenie może pracować w trybie auto lub korzystając z jednej z 3 prędkości.

Klimatyzator CLATRONIC CL 3672 – to klimatyzator oznaczony klasą energetyczną A z dwiema prędkościami do wyboru, a także możliwością programowania pracy na konkretną godzinę. Oprócz chłodzenia, ma też funkcję osuszania i wentylacji. 

Klimatyzator KOENIC KAC 3232 – to wygodny w obsłudze sprzęt, który pokazuje temperaturę i na wbudowanym wyświetlaczu i na pilocie zdalnego sterowania. Pracuje z pełną wydajnością na powierzchni do 32 metrów kwadratowych. Ma programator czasowy oraz funkcje osuszania i wentylacji.

Klimatyzacja to już nie luksus, a coraz bardziej potrzebny element wyposażenia niejednego mieszkania. Nic dziwnego, że urządzenia chłodzące stają się popularne, a ich ceny  - przystępne.

powrót