Klimatyzatory i wentylatory - ulga w upalne dni

Kiedy dopisuje pogoda, najchętniej opalamy się na plaży albo kąpiemy w morzu. Niestety, nie zawsze mamy taką możliwość, a okoliczności często zmuszają nas do pozostania w dusznym i nagrzanym pomieszczeniu. Szczególnie w pracy upały bywają frustrujące. Jak sobie z nimi radzić i poczuć się komfortowo bez względu na temperaturę na zewnątrz? Trzeba pomyśleć technologicznie i sięgnąć po odpowiedni sprzęt, który rozwiąże problem. Kupić wentylator? Ale jaki?

Wentylator biurkowy


Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Urządzenie niewielkich rozmiarów, jak sama nazwa wskazuje, mieści się na każdym biurku i zapewnia przyjemny chłód na małej przestrzeni. Poszczególne modele różnią się od siebie mocą i średnicą śmigła – im są większe, tym więcej chłodnego powietrza i większy zasięg działania wentylatora. To jednak nie wystarczy, aby zapewnić nawiew w większym pomieszczeniu, nie mówiąc już o całym mieszkaniu.

Wentylator stojący


Większa moc i średnica śmigła oraz zakres obrotu dochodzący do 90 stopni sprawia, że to urządzenie znacznie skuteczniej przynosi ulgę w trakcie upałów i swoim działaniem obejmuje większą powierzchnię. Wiąże się to jednak z wyższą ceną prodkuktu, która może przekraczać 100 zł. Wśród wentylatorów stojących można znaleźć także wentylatory kolumnowe. Zamiast jednego śmigła, posiadają kilka rozmieszczonych jedno nad drugim. Wentylatory kolumnowe są bardziej wydajne od tradycyjnych oraz bardziej estetyczne. Jednak w parze z tym idzie także wyższa cena tych urządzeń.


Cyrkulator


To urządzenie z pozoru podobne, jednak o trochę innej funkcji. Cyrkulator nie tworzy masy zimnego powietrza, tylko wpływa na jego cyrkulację, czyli równomierne rozprowadzanie po całym pomieszczeniu. Urządzenie przyda się nie tylko latem, ale również zimą, kiedy skutecznie rozprowadzi ciepłe powietrze tak, aby nie wędrowało tylko pod sufit, ale rozchodziło się równomiernie po całym domu.

Klimatyzator


To znacznie kosztowniejsze rozwiązanie, bo ceny przekraczają 1000 zł, jednak w przeciwieństwie do zwykłych wiatraków, zapewnia nie tylko cyrkulacje powietrza w pomieszczeniu, ale prawdziwe chłodzenie. Kiedyś klimatyzatory używały freonu, dziś bardziej przyjaznych dla środowiska związków chemicznych nazywanych czynnikami chłodzącymi o numerach R407C i R410A. Klimatyzator działa na tyle precyzyjnie, że doprowadza to do powstania w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury – najczęstszy zakres to między 18 a 32 stopni Celsjusza. Poszczególne modele różnią się od siebie parametrami. W specyfikacji technicznej znajdziemy podobne wartości, co w przypadku innych sprzętów AGD, klasę energetyczną urządzenia, moc i poziom hałasu. Oprócz chłodzenia klimatyzator może posiadać także inne funkcje – ogrzewanie, suszenie, tryb nocny czy tryb auto, w którym urządzenie samo optymalizuje temperaturę w pomieszczeniu. Pomocne wskazówki na temat swoim produktów podaje firma Sencor, która określa na jak dużej powierzchni urządzenie może efektywnie funkcjonować. Na przykład dla modelu MT9012CH to wartość od 14 do 21 metrów kwadratowych.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS();