Konsola czy PC? Która platforma do gier jest lepsza?

Konsola czy PC? Gracze na całym świecie nie są w tej kwestii zgodni. Zwolennicy obu rozwiązań toczą o to spór od dawien dawna. Często o wyborze nie decydują racjonalne argumenty, a wygoda i przyzwyczajenie. A co, gdyby spojrzeć na to zagadnienie chłodnym okiem i zastanowić się nad rozsądnym zakupem w perspektywie kilku najbliższych lat? Zobaczcie krótki poradnik, który pomoże w podjęciu właściwej decyzji.


Konsola czy komputer? Cena zakupu i eksploatacji


Zakładając, że w tym momencie nie dysponujemy odpowiednim sprzętem do gier, kwota, jaką musimy wyłożyć na starcie, może być kluczowa dla podjęcia tej ważnej decyzji. I tu od razu widać przewagę konsol. Obecnie najlepsze na rynku konsole Xbox One X i PlayStation 4 Pro kupimy za mniej niż 2000 zł. Cena PlayStation 5 oraz Xbox Series X w dniu premiery będzie wyższa, ale wciąż mniejsza niż koszt komputera do gier.

Warto też podkreślić, że mowa tu o wydatkach dla zapalnych graczy, którym zależy na największej wydajności i pełnym wykorzystaniu potencjału HDR i 4K. Tak zwani niedzielni gracze, którzy grają tylko od czasu do czasu lub szukają niedrogiej rozrywki dla swojego dziecka, zapłacą znacznie mniej. Konsole w podstawowych wersjach – PlayStation 4 Slim i Xbox One S można mieć za mniej niż 1500 zł. Zdecydowanie najtańsza opcja to Xbox One S All-Digital Edition, czyli wersja bez napędu optycznego. Na tej konsoli odpalimy wszystkie gry w wersji cyfrowej, jej koszt to zaledwie 1000 zł, co znacząco obniża barierę wejścia do świata gier.


Komputer czy konsola – gdzie niższe ceny gier


Tymczasem dobry komputer stacjonarny lub laptop dla gracza to wydatek zaczynający się od 3500 zł. Natomiast jeśli komputer ma spełniać swoją funkcję przez więcej niż 1–2 lata, raczej trzeba zainwestować większą kwotę w granicach 5000–6000 zł.

W przypadku konsoli pozostaje cieszyć się graniem... aż do pojawienia się kolejnej generacji. Na przykład, kupując PlayStation 3 w 2006 roku, kiedy konsola debiutowała na rynku, można było spokojnie czekać aż do 2013, gdy pojawiła się kolejna wersja – PS4. Wygląda na to, że z nowszymi urządzeniami będzie dokładnie tak samo. W końcu premiera PlayStation 5 oraz Xbox Series X to rok 2020, więc znów mamy 7 lat przerwy między wprowadzeniem nowych generacji.

Zresztą żywotność konsoli można przedłużyć jeszcze bardziej, w końcu deweloperzy nie zapominają o starszych wersjach konsol i wydają gry również z myślą o graczach dysponujących starszymi modelami. Może jednak być tak, że gra na nową i starą konsolę będzie się różnić na przykład zastosowanym silnikiem graficznym czy dostępnością różnych trybów i opcji. Tak jest w przypadku popularnych piłkarskich gier z serii FIFA.

O ile konsolowiec raz na jakiś czas może wymienić pada, tak w przypadku miłośnika gier komputerowych, nie obejdzie się bez drobnej rozbudowy raz na jakiś czas. Wymiana procesora, karty graficznej czy dokupienie pamięci RAM to regularny wydatek co najmniej kilkuset złotych. A jeśli rozbudowa nie jest możliwa, to trzeba kupić nowym komputer.


Gdzie niższe ceny gier – komputer czy konsola?


Skoro już dysponujemy konsolą czy PC, czas rozejrzeć się za grami. Jeśli spojrzymy na ceny pudełkowe, sprawa jest bardzo prosta – ceny gier na PC są po prostu niższe i znacznie szybciej spadają w pierwszych tygodniach po premierze. Najnowsze gry na konsolę potrafią kosztować 220 zł, podczas gdy ich odpowiedniki na PC rzadko przekraczają 150 zł. A im więcej gier kupujemy w każdym miesiącu, tym bardziej przekonuje nas komputer.

A co na to konsolowcy? Trzeba przyznać, że w tym środowisku całkiem nieźle funkcjonuje rynek wtórny. Możliwość kupna używanych gier lub wymiany to najprostsze sposoby na obniżenie kosztów. Ciekawym rozwiązaniem są także oferowane przez Microsoft usługi Xbox Live Gold i EA Access, które po opłaceniu niewielkiej rocznej subskrybcji, zapewniają dostęp do pełnych wersji gier, których lista rozszerza się w każdym miesiącu o nowe tytuły.Gdzie lepsza jakość gier – konsola czy komputer?


W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, że mamy dwa rodzaje gier. Niektóre tytuły są multiplatformowe, więc w tym samym czasie wychodzą ich wersje i na PC, i na konsole. Inne są dostępne wyłącznie na komputer lub wyłącznie na konsolę. W tym miejscu należy zastanowić się dokładnie, jaki typ gier nam najbardziej odpowiada. Jeśli szukamy gier zręcznościowych, na pewno ucieszą nas takie tytuły jak Halo czy Forza Horizon na Xbox lub Uncharted czy God of War na PlayStation.

Z drugiej strony, jeśli jesteśmy miłośnikami strategii, trzeba mieć świadomość, że w Civilization, Total War czy Football Manager zagramy tylko na PC.

A jak prezentują się te same gry na konsolach i na PC? Tutaj przewaga komputerów jest bezsprzeczna. Pod względem specyfikacji średni komputer bije na głowę każdą konsolę, więc to na komputerach zobaczymy płynniejszą animację, lepiej odwzorowany ruch i detale – oczywiście, pod warunkiem, że uruchomimy grę na maksymalnych ustawieniach.

Tak to wygląda na ten moment, natomiast twórcy konsol pracują nad wieloma udogodnieniami, które mają budować przewagę ich platform nad komputerami. Sony od lat inwestuje w technologię VR do PlayStation 4 oraz PlayStation 5. Najnowsza konsola będzie mieć także słuchawki doskonałej jakości z obsługą dźwięku 3D. Oprócz tego nowe konsole będą oferować wykorzystanie ray tracingu, czyli śledzenia promieni świetlnych w czasie rzeczywistym. Warto też pokreślić, że nowy kontroler do konsoli PS5, zamiast wibracji, będzie wykorzystywał w grze haptykę. To znaczy, że drgania i ruchy kontrolera będą w dużo większym stopniu odpowiadać temu, co dzieje się na ekranie i tym samym – czynić grę bardziej wciągającą i realistyczną.


Akcesoria do konsol i do komputerów PC


Gra na konsolach i komputerach różni się od siebie, stąd odmienne akcesoria i podejście do nich. Podczas gdy konsolowiec posługuje się padem, często orężem komputerowca jest klawiatura i myszka – szczególnie w grach strategicznych i strzelankach. Akcesoria do konsol są takie same. W przypadku komputerów, z myślą o graczach turniejowych powstało wiele akcesoriów z możliwością personalizacji ustawień. Można zaopatrzyć się w klawiaturę lub myszkę, gdzie skonfigurujemy kolor i siłę podświetlenia, a także silę nacisku na poszczególne klawisze, ciężar, czy szybkość reakcji. Kolejna przewaga po stronie komputerowców to większa możliwość wyboru. Szukając na przykład kierownicy dla gracza, znacznie więcej opcji znajdziemy na półce z akcesoriami PC.


Komputer dla gracza – dodatkowe funkcje


Wygoda dla gracza – konsola czy PC?


Konsola to wymarzona opcja dla leniwych. Wystarczy odpalić sprzęt i włożyć płytę z grą. Bez konieczności instalacji, wybierania odpowiedniej konfiguracji dopasowanej do możliwości sprzętowych, podawania kluczy jednorazowych, rejestracji i pokonywania innych zabezpieczeń. Z definicji konsole to maszyny do grania, więc droga od odpalenia urządzenia do rozpoczęcia rozgrywki jest znacznie krótsza.


Dodatkowe funkcje


W latach 80-tych w USA komputery domowe niemal wyparły konsole z rynku, bo były reklamowane jako urządzenia do nauki, a nie tylko do grania, jak ich ubodzy krewni. Bez wątpienia możliwość przeglądania stron internetowych, korzystania z aplikacji biurowych i instalacji dowolnego oprogramowania zawsze były ogromną przewagą, czyniąc z komputera, oprócz narzędzia do grania, także narzędzie do pracy i nauki. Rzecz w tym, że czasy się zmieniają i ta różnica przestała być aż tak bardzo widoczna. Konsole już od dawna łączą się z internetem i bez problemu mogą służyć do odtwarzania muzyki albo filmów przy przeglądania zdjęć. Poza tym wszystko to, co potrafi komputer to podstawowe funkcje każdego smartfona lub tabletu. Można więc funkcjonować bez domowego komputera do gier, zastępując go tabletem czy tanim laptopem 2 w 1 i dalej grać na konsoli.


Rozgrywki online


Dostęp do internetu trochę otworzył miłośników konsol na świat, niemniej przewaga graczy PC w tej materii jest wciąż duża. Użytkownicy PS3, PS4, Xbox One i Xbox 360 grają na osobnych serwerach, podczas gdy posiadacze komputerów PC mogą grać razem bez żadnego problemu. Większy jest także katalog gier z rozbudowanymi funkcjami społecznościowymi. Warto w tym miejscu przypomnieć chociażby wspomniane wcześniej strategie i gry MMO RPG. Ponadto posiadacze komputerów grając mogą równolegle korzystać z komunikatorów internetowych jak Skype, na dodatek w specjalnych słuchawkach stworzonych z myślą o nich.


Największe zalety komputera do gier


  • Lepsze podzespoły niż w konsolach – grafika, wydajność, możliwości sprzętowe.
  • Możliwość rozbudowywania i wymiany części.
  • Więcej gier online – szczególnie strategii i RPG.
  • Większy wybór specjalistycznych akcesoriów dla graczy, jak myszki czy klawiatury.


Największe zalety konsoli


  • Niska cena.
  • Łatwe uruchamianie gier.
  • Sprzęt na lata.
  • Więcej gier towarzysko-imprezowych.


Co wybrać do grania – konsola czy komputer?


Dysponując nieograniczonym budżetem, najlepiej zdecydować się i na komputer do gier, i konsolę. Takie rozwiązanie pozwoli sięgnąć po wszystkie tytuły – także te ekskluzywne, dostępne tylko na określoną platformę. Z komputerem lepiej będzie grać w większość gier online, z kolei konsola lepiej spisze się na imprezie z przyjaciółmi, gdzie bezkonkurencyjne będą na przykład tytuły z serii Playlink jak Wiedza to Potęga albo Szymparty. Na konsolach także wspaniale sprawdza się taneczna gra Just Dance. Oba urządzenia do gier doskonale się uzupełniają w zależności od sytuacji.

Mając jednak na uwadze niemałe koszty, trzeba zazwyczaj zdecydować się na jedno rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na PC, czy na konsolę, dobrze wiedzieć, że różnice między jednym i drugim stopniowo się zacierają i z czasem ten wybór będzie miało coraz mniejsze znaczenie.


Zobacz więcej

Kinect Xbox 360 - Ty jesteś kontrolerem

Kinect Xbox 360 - Ty jesteś kontrolerem

Czym jest Kinect?Najpóźniej od chwili wprowadzenia do sprzedaży konsoli Wii firmy Nintendo rośnie popularność intuicyjnego sterowania grami. Konsola Wii wymaga jednak nadal kontrolerów w celu wysyłania ruchów gracza do gry, natomiast czujnik ruchu Kinect całkowicie je zastępuje. Jednostka zawierająca kamery, mikrofony i czujniki wykrywa pozycję i położenie gracza oraz analizuje jego ruchy, aby przenieść je do gry. Firma Microsoft przedstawiła po raz pierwszy nową koncepcję sterowania konsolą Xbox 360 latem 2009 r. pod nazwą „Projekt Natal” na międzynarodowej wystawie gier komputerowych E3 w Los Angeles, a na wystawie w 2010 r. zaprezentowała gotową wersję o nazwie Kinect.Nazwa pochodzi od słowa „kinetyka”, czyli pojęcia określającego prawa zachowania się ciał fizycznych znajdujących się w ruchu, oraz angielskiego słowa „connect” („połączyć”).
PSP - PlayStation Portable - przenośna konsola do gier

PSP - PlayStation Portable - przenośna konsola do gier

Konsola PSP (PlayStation Portable) jest przenośnym komputerem do gier japońskiej firmy elektronicznej Sony. Urządzenie jest dostępne w wielu wariantach i pięciu kolorach.
Nintendo Wii - pierwsza konsola sterowana ruchem

Nintendo Wii - pierwsza konsola sterowana ruchem

Konsola do gier Wii wstrząsnęła rynkiemNowatorska koncepcja sterowania wyznaczyła nowe standardy w dziedzinie gier wideo.W 2006 r. konsola do gier Wii japońskiej firmy Nintendo wstrząsnęła rynkiem, umożliwiając graczom sterowanie grami wideo przez poruszanie rękoma. Dzięki innowacyjnej koncepcji sterowania biała konsola Wii stała się niezwykle popularna, bijąc na głowę konkurencyjne konsole Xbox i PlayStation 3 – do końca 2007 r. firma Nintendo sprzedała ponad 25 milionów sztuk. Od tego czasu wszyscy konkurenci pracują nad podobnymi metodami sterowania.
Nintendo 3DS - przenośna rozrywka w kieszeni

Nintendo 3DS - przenośna rozrywka w kieszeni

Nintendo 3DS jest przenośną konsolą do gier wideo, która tak samo jak jej poprzednik jest wyposażona w dwa umieszczone nad sobą wyświetlacze. Konsola 3DS wyświetla gry na górnym ekranie w 3D, w celu zobaczenia efektu trójwymiarowego użytkownik nie musi jednak zakładać żadnych specjalnych okularów. Tak samo jak w poprzednim modelu, dolny wyświetlacz jest ekranem dotykowym obsługiwanym za pomocą rysika.
Sony PlayStation 3, rozrywka dla całej rodziny

Sony PlayStation 3, rozrywka dla całej rodziny

Czym jest konsola PlayStation 3?Gdy konsola PlayStation 3 (PS3) japońskiej firmy Sony została wprowadzona do sprzedaży w listopadzie 2006 r. w Japonii i USA oraz w marcu 2007 r. w Europie, była pierwszą konsolą do gier wyposażoną w stację dysków Blu-ray umożliwiającą odtwarzanie gier i filmów w jakości Full HD. Urządzenie jest także wyposażone w inne funkcje czyniące z niego uniwersalne rozwiązanie multimedialne, jak odtwarzanie dysków CD audio i DVD oraz plików muzycznych, zdjęć i filmów wideo z kart pamięci, wewnętrznego dysku twardego oraz przez WLAN lub Ethernet z serwera multimedialnego.
PlayStation Vita nowy wymiar mobilnej rozrywki

PlayStation Vita nowy wymiar mobilnej rozrywki

PlayStation Vita jest przenośnią konsolą do gier japońskiego producenta elektroniki Sony Computer Entertainment, która jest dostępna w Japonii od końca 2011 r., a w USA i Europie od 22 lutego 2012 r. Konsola jest wyposażona w ekran dotykowy, znajdującą się z tyłu urządzenia płytkę dotykową, dwie kamery, wbudowany mikrofon oraz obsługuje standardy Wi-Fi lub 3G i Wi-Fi (w zależności od modelu), może być więc wykorzystywana do rozmów wideo i innych aplikacji sieci społecznościowych. Firma Sony oraz wiele firm trzecich oferuje do konsoli PS Vita