Komputer czy konsola? W jaką platformę do gier warto teraz zainwestować?

Gry video już dawno przestały być rozrywką wyłącznie dla dzieci. Wirtualne zmagania to gratka dla osób w różnym wieku, więc platforma do gier może się przydać w każdym domu. Czy lepiej gra się na komputerze czy na konsoli? Zwolennicy obu rozwiązań toczą o to spór od dawien dawna. Często o wyborze nie decydują racjonalne argumenty, a wygoda i przyzwyczajenie. A co, gdyby spojrzeć na to zagadnienie chłodnym okiem i zastanowić się nad rozsądnym zakupem w perspektywie kilku najbliższych lat? Zobaczcie krótki poradnik, który pomoże w podjęciu właściwej decyzji.Cena zakupu i eksploatacji


Zakładając, że w tym momencie nie dysponujemy odpowiednim sprzętem do gier, kwota, jaką musimy wyłożyć na starcie, może być kluczowa dla podjęcia tej ważnej decyzji. I tu od razu widać przewagę konsol. Najnowsze platformy ósmej generacji – Microsoft Windows Xbox One S i Sony Playstation 4 Pro kosztują znacznie mniej niż 2 tysiące złotych. Tymczasem dobry komputer stacjonarny lub laptop dla gracza to wydatek rzędu od 3 do 5 000 złotych lub nawet więcej. Na taki wydatek jesteśmy skazani licząc na to, że komputer będzie umożliwiał granie w najnowsze tytuły nie tylko teraz, ale również za 2 albo 3 lata. Przeciwnicy konsol często nie zgadzają się z takim wyliczeniem, twierdząc, że do ceny konsoli należałoby dodać cenę telewizora, niemniej ten argument łatwo odeprzeć, zakładając, że jednak większość z nas dysponuje już telewizorem lub monitorem z łączem HDMI.

Co dalej? W przypadku konsoli pozostaje cieszyć się graniem... aż do pojawienia się kolejnej generacji. Na przykład kupując Playstation 3 w 2006 roku, kiedy konsola debiutowała na rynku, można było spokojnie czekać aż do 2013, gdy pojawiła się kolejna wersja – PS4. Zresztą żywotność konsoli można przedłużyć jeszcze bardziej, w końcu deweloperzy nie zapominają o starszych wersjach konsol i wydają gry również z myślą o graczach dysponujących starszymi modelami. Tak było choćby w przypadku FIFA 17 czy NBA 2k17, które pojawiły się i na PS3 i na PS4. 10 lat bez zmiany konsoli? Żaden problem.

W przypadku komputera takiego scenariusza już nie sposób sobie wyobrazić. O ile konsolowiec raz na jakiś czas może wymienić pada, tak w przypadku miłośnika gier komputerowych nie obejdzie się bez drobnej rozbudowy raz na jakiś czas. Wymiana procesora, karty graficznej czy dokupienie pamięci RAM to regularny wydatek co najmniej kilkuset złotych.


Cena gier


Skoro już dysponujemy odpowiednim sprzętem, czas rozejrzeć się za grami. Jeśli spojrzymy na ceny pudełkowe, sprawa jest bardzo prosta – ceny gier na PC są po prostu niższe i znacznie szybciej spadają w pierwszych tygodniach po premierze. Najnowsze gry na konsolę potrafią kosztować 220 zł, podczas gdy ich odpowiedniki na PC rzadko przekraczają 150 zł. A im więcej gier kupujemy w każdym miesiącu, tym bardziej przekonuje nas komputer.
A co na to konsolowcy? Trzeba przyznać, że w tym środowisku całkiem nieźle funkcjonuje rynek wtórny. Możliwość kupna używanych gier lub wymiany to najprostsze sposoby na obniżenie kosztów. Ciekawym rozwiązaniem są także oferowane przez Microsoft usługi Xbox Live Gold i EA Access, które po opłaceniu niewielkiej rocznej subskrybcji, zapewniają dostęp do pełnych wersji gier, których lista rozszerza się w każdym miesiącu o nowe tytuły.


Jakość gier


W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, że mamy dwa rodzaje gier. Niektóre tytuły są multiplatformowe, więc w tym samym czasie wychodzą ich wersje i na PC, i na konsole. Inne są dostępne wyłącznie na komputer lub wyłącznie na konsolę. W tym miejscu należy zastanowić się dokładnie, jaki typ gier nam najbardziej odpowiada. Jeśli szukamy gier zręcznościowych, na pewno ucieszą nas takie tytuły, jak Halo czy Forza na Xbox lub Uncharted czy Killzone na PlayStation.
Z drugiej strony, jeśli jesteśmy miłośnikami strategii, trzeba mieć świadomość, że w Civilization, Total War czy Football Manager zagramy tylko na PC. Nie inaczej jest z licznymi MMO RPG, choćby takimi jak kultowy World of Warcraft.
A jak prezentują się te same gry na konsolach i na PC? Tutaj przewaga komputerów jest bezsprzeczna. Pod względem specyfikacji średni komputer bije na głowę każdą konsolę, więc to na komputerach zobaczymy płynniejszą animację, lepiej odwzorowany ruch i detale – oczywiście pod warunkiem, że uruchomimy grę na maksymalnych ustawieniach.
Akcesoria


Gra na konsolach i komputerach różni się od siebie, stąd odmienne akcesoria i podejście do nich. Podczas gdy konsolowiec posługuje się padem, często orężem komputerowca jest klawiatura i myszka – szczególnie w grach strategicznych i strzelankach. Akcesoria do konsol są takie same. Grając na PS4, standardowo posługujemy się kontrolerem Dual Shock 4, nie inaczej jest z charakterystycznym padem do konsoli Xbox. W przypadku komputerów, z myślą o graczach turniejowych powstało wiele akcesoriów z możliwością personalizacji ustawień. Można zaopatrzyć się w klawiaturę lub myszkę, gdzie skonfigurujemy kolor i siłę podświetlenia, a także silę nacisku na poszczególne klawisze, ciężar, czy szybkość reakcji. Kolejna przewaga po stronie komputerowców to większa możliwość wyboru. Szukając na przykład kierownicy dla gracza , znacznie więcej opcji znajdziemy na półce z akcesoriami PC.


Wygoda


Konsola to wymarzona opcja dla leniwych. Wystarczy odpalić sprzęt i włożyć płytę z grą. Bez konieczności instalacji, wybierania odpowiedniej konfiguracji dopasowanej do możliwości sprzętowych, podawania kluczy jednorazowych, rejestracji i pokonywania innych zabezpieczeń. Z definicji, konsole to maszyny do grania, więc droga od odpalenia urządzenia do rozpoczęcia rozgrywki jest znacznie krótsza.


Dodatkowe funkcje


W latach 80-tych w USA komputery domowe niemal wyparły konsole z rynku, bo były reklamowane jako urządzenia do nauki, a nie tylko do grania, jak ich ubodzy krewni. Bez wątpienia możliwość przeglądania stron internetowych, korzystania z aplikacji biurowych i instalacji dowolnego oprogramowania, zawsze były ogromną przewagą, czyniąc z komputera, oprócz narzędzia do grania, także narzędzie do pracy i nauki. Rzecz w tym, że czasy się zmieniają i ta różnica przestała być aż tak bardzo widoczna. Konsole już od dawna łączą się z internetem i bez problemu mogą służyć do odtwarzania muzyki albo filmów przy przeglądania zdjęć. Poza tym wszystko to, co potrafi komputer to podstawowe funkcje każdego smartfona lub tabletu. Można więc funkcjonować bez domowego komputera do gier, zastępując go phabletem czy tanim laptopem 2 w 1 i dalej grać na konsoli.


Rozgrywki online


Dostęp do internetu trochę otworzył miłośników konsol na świat, niemniej przewaga graczy PC w tej materii jest wciąż ogromna. Użytkownicy PS3, PS4, Xbox One i Xbox 360 grają na osobnych serwerach, podczas gdy posiadacze komputerów PC mogą grać razem bez żadnego problemu. Większy jest także katalog gier z rozbudowanymi funkcjami społecznościowymi. Warto w tym miejscu przypomnieć chociażby wspomniane wcześniej strategie i gry MMO RPG. Ponadto posiadacze komputerów grając mogą równolegle korzystać z komunikatorów internetowych jak Skype, na dodatek w specjalnych słuchawkach stworzonych specjalnie z myślą o nich.


Największe zalety komputera do gier


Komputery dysponują znacznie mocniejszymi podzespołami niż konsole, dlatego ta sama gra odpalona na zaawansowanym PC będzie wyglądać lepiej niż na konsoli. Tym bardziej, jeśli wpadniemy na pomysł, żeby komputer podłączyć do telewizora – wtedy nawet przewaga wielkości ekranu zostanie skutecznie zniwelowana. Granie na PC oznacza większy wybór akcesoriów, więcej kultowych gier online, a także nieograniczone niemal możliwości modernizowania i rozbudowy swojego sprzętu.


Największe zalety konsoli


Konsole to rozwiązanie przede wszystkim dla oszczędnych i wygodnych graczy. Korzystanie ze sprzętu nie wymaga żadnej fachowej wiedzy i nie niesie za sobą żadnych potencjalnych zagrożeń. Nie trzeba zastanawiać się, czy uda się odpalić grę albo czy zakupiona część będzie pasować do posiadanej płyty głównej. Minimalnie wyższa cena gier także nie jest problemem, gdy mamy świadomość, że zakupienie konsoli za 1500 złotych zapewni możliwość grania w najnowsze tytuły przez kilka lat bez konieczności wymiany czy modernizacji.

Dysponując nieograniczonym budżetem najlepiej zdecydować się i na komputer do gier, i konsolę. Takie rozwiązanie pozwoli sięgnąć po wszystkie tytuły – także te ekskluzywne dostępne tylko na określoną platformę. Z komputerem lepiej będzie grać w większość gier online, z kolei konsola lepiej spisze się na imprezie z przyjaciółmi, gdzie bezkonkurencyjne będą takie tytuły, jak choćby Guitar Hero. Oba urządzenia do gier doskonale się uzupełniają w zależności od sytuacji.
Mając jednak na uwadze niemałe koszty, trzeba zazwyczaj zdecydować się na jedno rozwiązanie, biorąc pod uwagę wszystkie zalety oraz ograniczenia, jakie niesie za sobą ta decyzja. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na komputer, czy na konsolę dobrze wiedzieć, że różnice między jednym i drugim stopniowo się zacierają i z czasem ten wybór będzie miało coraz mniejsze znaczenie.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]