Komputer stacjonarny – niekoniecznie dla gracza – przegląd modeli w przystępnej cenie

Komputery stacjonarne zostały skutecznie wyparte z rynku przez laptopy, które z oczywistych względów dają użytkownikowi większą wygodę i swobodę działania. Na laptopie można pracować w dowolnym miejscu i błyskawicznie przenosić go z miejsca na miejsce, bez żadnych ograniczeń w postaci kabli czy ciężkiej obudowy. To wszystko prawda, jednak to, co dla większości osób jest zaletą, dla innych może być kłopotem. Komputer stacjonarny znajdujący się w konkretnym miejscu, pozwala zachować kontrolę nad czasem spędzanym w internecie. A taka kontrola jest potrzebna, gdy użytkownikiem komputera jest dziecko. Laptop lub tablet zawsze może zostać przeniesiony do drugiego pokoju, gdzie rodzic nie zawsze ma wgląd w to, co się dzieje na ekranie. Kolejna zaleta to wymuszenie prawidłowego ułożenia kręgosłupa podczas korzystania z urządzenia. Dysponując biurkiem komputerowym oraz krzesłem z regulowaną wysokością i wygodnym oparciem, możemy mieć pewność, że osoba korzystająca z komputera będzie siedzieć prawidłowo. Nie to, co użytkownicy laptopów, którzy bardzo często korzystają ze sprzętu na przykład na leżąco. Komputery stacjonarne wciąż sprawdzają się także w biurach, gdzie nie ma potrzeby, aby pracownicy byli mobilni, zabierając laptop na spotkanie, prezentację czy służbowy wyjazd. Właśnie z tych powodów, mimo wyraźnego spadku zapotrzebowania na komputery stacjonarne, te wciąż są potrzebne w uzasadnionych przypadkach i w pewnych okolicznościach spełniają swoją rolę właśnie lepiej niż laptopy.Jaki komputer stacjonarny w przystępnej cenie?

Jeśli nie szukamy sprzętu o topowej specyfikacji, przeznaczonego do zaawansowanych gier, a raczej komputera do przeglądania internetu i najważniejszych zadań biurowych, bez większego problemu znajdziemy kilka rozsądnych propozycji w cenie do 2000 zł razem z monitorem Full HD w komplecie.

Dobrym przykładem jest chociażby komputer stacjonarny HP Slimline 260-a114nw. W tym zestawie mamy dwurdzeniowy procesor Intel Celeron J3060 1.6 GHz (2.48 GHz turbo), 4 GB pamięci RAM oraz bardzo pojemny dysk 1 TB. Mamy także standardowy napęd optyczny DVD, już coraz rzadziej stosowany w klasycznych laptopach. Duże możliwości podłączenia innych urządzeń zapewni 6 portów USB (w tym dwa łatwo dostępne z przodu), a także wejście słuchawkowe, HDMI, audio i RJ-45. Razem z komputerem otrzymujemy przewodową mysz oraz klawiaturę, więc pozostaje dokupienie monitora, więc chcąc się zamknąć  za całość w kwocie 2000 zł, możemy przeznaczyć około 600-700 zł.Niewiele więcej zapłacimy za komputer stacjonarny LENOVO Ideacentre 310-15IAP 90G6001NPB. Tutaj warto podkreślić, że sprzęt dysponuje nieco lepszym procesorem, ale za to mniejsza o połowę jest pojemność dysku twardego. Zaletą jest także umieszczenie wszystkich 4 portów USB w łatwo dostępnym miejscu.


A może komputer All-in-One?

To wciąż dość rzadkie rozwiązanie chociaż bardzo funkcjonalne. Komputery zintegrowane z ekranem prezentują się doskonale pod kątem designu i wcale nie muszą być drogie. Niewątpliwą zaletą jest występowanie mniejszej ilości kabli i połączeń, z drugiej strony  - narzuca to pewne ograniczenia, bo nie możemy zafundować sobie większego ekranu bez kupowania nowego urządzenia. Prosty komputer tego rodzaju to na przykład komputer All-in-One HP 22-b022nw.Pod względem specyfikacji, jest podobny do opisanych wcześniej komputerów o standardowej  konstrukcji typu tower, jednak zajmuje wyraźnie mniej miejsca. Inna ciekawa propozycja stanowiąca alternatywę dla HP to budżetowy komputer All-in-One ASUS Vivo AiO V221IDUK-BA118T. Ładny i elegancki design idzie w parze z dużym komfortem użytkowania i ergonomią. Razem z komputerem zintegrowanym z o przekątnej 21,5 cala, dostajemy także bezprzewodową mysz i klawiaturę. Komputer zaskakuje jak na tę cenę wyjątkowo dobrą jakością obrazu i dźwięku. Wyświetlane kolory są bardzo realistyczne, a technologia wideo ASUS Tru2Life optymalizuje ostrość i kontrast każdego piksela. Możemy także liczyć na czysty, niezakłócony bas, który przechodzi przez długie i kompleksowe, komputerowo zaprojektowane komory akustyczne, nawet 2,5 raza większe niż standardowe komory dźwiękowe. W efekcie, oglądanie gier lub seriali na tym sprzęcie będzie prawdopodobnie przyjemniejszym doświadczeniem, niż dla posiadaczy laptopów w podobnej cenie.

Komputery stacjonarne wciąż mają się dobrze. Wprawdzie nie jest to już masowa oferta, skierowana do każdego użytkownika, jednak są nisze w których sprawdzi się doskonale. Choć z pozoru archaiczne komputery stacjonarne wciąż będą w obiegu, bo na rynku jest takie zapotrzebowanie.

powrót