Komputer stacjonarny – przeżytek czy sensowna alternatywa dla laptopa?

W ostatnich latach laptopy rozpowszechniły się do tego stopnia, że komputer stacjonarny stał się naprawdę rzadkim widokiem. Nawet służbowe komputery w wielu przypadkach zostały zamienione na mobilne notebooki, żeby można było pracować na nich również z domu. Czy rzeczywiście komputer, którego nie możemy włożyć do torby, to już przeszłość i jego miejsce jest tylko w muzeum? Niekoniecznie. Wciąż jest wiele argumentów za tym, żeby zdecydować się jednak na desktop a nie na laptopa, a do tego - wiele różnych sytuacji, w których to rozwiązanie będzie bardziej efektywne.


Dla kogo komputer stacjonarny?


Przede wszystkim - dla oszczędnych. Komputer stacjonarny o takich samych parametrach jak laptop, zawsze będzie tańszy od mobilnej wersji podobnego sprzętu. Znacznie łatwiej też go rozbudowywać, bo w przeciwieństwie do laptopa, zostawia zazwyczaj szerokie pole do manewru. Zawsze można wymienić kartę graficzną, dokupić pamięć RAM, czy zamienić dysk twardy na większy. Jeśli szukamy komputera z myślą o grach, to korzystniej będzie kupić stacjonarny, niż laptopa do gier. Stacjonarny komputer sprawdzi się również w sytuacji, gdy dostęp do urządzenia ma mieć kilku domowników, a korzystanie z urządzenia ma się dobywać pod kontrolą – na przykład rodziców. Wówczas stacjonarny komputer w salonie to lepszy pomysł niż laptop, z którego dziecko może korzystać w swoim pokoju godzinami. Posiadanie komputera stacjonarnego, który znajduje się na biurku, sprzyja także prawidłowej postawie podczas korzystania z urządzenia. Zdrowiej na pewno siedzieć przy biurku na odpowiednio dobranym krześle, niż siedzieć lub leżeć na kanapie z laptopem na kolanach. Komputer stacjonarny, zamiast mobilnego, będzie też idealny dla tych, którzy rzadko ruszają się z domu, czyli osób starszych.Rodzaje komputerów stacjonarnych


Tradycyjny komputer stacjonarny to pionowa obudowa z zamkniętymi najważniejszymi podzespołami oraz monitor i wszystkie potrzebne akcesoria jak mysz, klawiatura i głośniki. Mamy jednak alternatywne rodzaje komputerów stacjonarnych – bardziej designerskie, bez plątaniny kabli. Mowa tutaj o zestawach typu all-in-one. W tych urządzeniach monitor jest zintegrowany z płytą główną i wszystkimi podzespołami w jednej bryle. Popularnym komputerem tego typu jest na przykład iMac, czyli kuzyn Macbooka. Komputery Apple występują w różnych konfiguracjach – te tańsze z ekranami IPS, droższe - z ekranami Retina.Dostępne są także liczne urządzenia all-in-one oparte na Windowsie, które oferują między innymi Lenovo, Asus czy HP. Ciekawym rozwiązaniem są także komputery w wersji mini. To dobry zakup dla tych, którzy nie mają zbyt wiele miejsca na sprzęt komputerowy i jednak nie decydują się na laptopa. Tutaj także warto wyróżnić Apple z komputerem.


Dostępne są także liczne urządzenia all-in-one oparte na Windowsie, które oferują między innymi Lenovo, Asus czy HP. Ciekawym rozwiązaniem są także komputery w wersji mini. To dobry zakup dla tych, którzy nie mają zbyt wiele miejsca na sprzęt komputerowy i jednak nie decydują się na laptopa. Tutaj także warto wyróżnić Apple z komputerem APPLE Mac Mini. 

Jednolita aluminiowa obudowa to lekko zaokrąglony kwadrat o boku 20 cm i wysokości mniej niż 4 cm. Mieści się wszędzie i kryje w sobie naprawdę solidną specyfikację – procesor Intel Core i5, 8 GB RAM i dysk HDD 1 TB. Zestaw podłączymy na przykład do monitora z funkcją TV, i tym sposobem będziemy mieć jeden ekran o różnych zastosowaniach.


Komputer stacjonarny – najważniejsze parametry


W przypadku komputera stacjonarnego, zwracamy uwagę na te same elementy specyfikacji co w przypadku laptopów. Najistotniejszy jest procesor, czyli serce komputera. Im ma wyższe taktowanie zegara, tym jego możliwości obliczeniowe będą większe. Przekłada się to bezpośrednio na jakość pracy. Podobnie jak pamięć obliczeniowa, czyli RAM. Tutaj rozsądnym rozwiązaniem będzie poszukiwanie komputera, który będzie miał co najmniej 4 GB, jeśli myślimy głównie o zastosowaniach biurowych. W przypadku komputerów dla graczy, należałoby oczekiwać 8 lub nawet 16 GB.Bardzo ważne jest także posiadanie odpowiednio dobrej karty graficznej, a także pojemnego dysku twardego. 1 TB to w tej chwili minimum, a ta wielkość pewnie będzie rosła wraz z rozpowszechnianiem się dużych plików, chociażby w postaci filmów i zdjęć w jakości 4K.

Komputery stacjonarne mają przed sobą jeszcze długie lata. Cieszą się wciąż dużą popularnością wśród graczy, a także wśród pracodawców, jako komputery służbowe. Mogą być także atrakcyjne jako domowe centra rozrywki – szczególnie efektowne komputery all-in-one oraz kompaktowe komputery w wersji mini. To wciąż realna alternatywa dla laptopów, bo w pewnych sytuacjach sprawdzają się po prostu lepiej, a przede wszystkim - korzystniej cenowo.


powrót