Konsola bez płyt? Doradzamy, czy warto kupić Xbox One Digital Edition

Na rynku konsol, wbrew pozorom, dużo się dzieje. Choć od lat tkwimy w tej samej generacji konsol, którą reprezentują Xbox One i PlayStation 4, a nowa generacja urządzeń została zapowiedziana na koniec 2020 roku, producenci wciąż myślą, czym nas zaskoczyć. Nie tak dawno z myślą o wykorzystaniu potencjału 4K i HDR wprowadzono na rynek podrasowane konsole (Xbox One X oraz PlayStatnion 4 Pro), dzieląc tak naprawdę rynek na dwa segmenty – urządzeń budżetowych oraz tych o mocniejszej specyfikacji. Microsoft proponuje teraz kolejną nowinkę – konsolę, która nie obsługuje płyt. Z pozoru brzmi zaskakująco, ale w Xbox One S All-Digital Edition tkwi ogromny potencjał. Zaraz wyjaśnimy, dlaczego.


Konsola bez napędu? Ale dlaczego?


Aby zrozumieć skalę innowacyjności tego pomysłu, warto nieco cofnąć się w czasie. W latach dziewięćdziesiątych, gdy w świecie konsol królowały kartridże, wprowadzenie w konsoli Sony PlayStation napędu optycznego było prawdziwą rewolucją. Sony szybko zdystansowało konkurencję w postaci Segi Saturn czy Nintendo 64. Wiele lat później świat zupełnie się zmienił, a cyfrowe treści zdecydowanie zyskały na znaczeniu. Zamiast filmów na DVD, wybieramy te dostępne na Netflixie, korzystamy ze streamingu muzyki i przede wszystkim - z cyfrowych gier. Liczba tytułów pobranych przez aplikacje, w stosunku do sprzedanych wersji pudełkowych, zdecydowanie rośnie i Microsoft, wyczuwając ten trend, proponuje konsolę pozbawioną napędu, aby gry ściągać tylko cyfrowo.

Jaki jest sens takiego rozwiązania? Przede wszystkim, ekonomiczny. Napęd to dodatkowe koszty, a całkowicie z niego rezygnując, można obniżyć cenę sprzętu. Druga kwestia to promocja i rozwój usług abonamentowych. Posiadacze konsoli Xbox One S All-Digital Edition chętniej niż inni użytkownicy będą korzystać z Xbox Game Pass – usługi, która gwarantuje za stałą miesięczną opłatą dostęp do setek cyfrowych gier. Na liście jest wiele popularnych tytułów, które niedawno miały premiery i zbierały doskonałe recenzje. 

Czy rezygnacja z napędu to drastyczny krok? Wydaje się, że to raczej naturalny kierunek dalszej ewolucji konsol do gier. Microsoft jednak dostrzega to jako pierwszy i odważnie stara się iść tą drogą, oferując konkretną alternatywę dla obecnego stylu grania i zaopatrywania się w nowe tytuły. Trochę przypomina to sytuację, gdy z napędów optycznych zrezygnowano w większości ultrabooków czy obecny trend w urządzeniach mobilnych, gdzie coraz więcej producentów nie umieszcza już archaicznego wejścia słuchawkowego Jack.

Warto docenić twórców nowej wersji konsoli za odwagę. Czas pokaże, czy to było dobre rozwiązanie, czy jeszcze jest zbyt wcześnie na to, aby takie pomysły sprawdziły się w praktyce. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że moment wydaje się idealny, a ryzyko niewielkie. Teraz Mirosoft oferuje 3 konsole, więc gracze mają wybór między najpotężniejszym Xbox One X oraz Xbox One S w wersji z napędem lub bez. Brak napędu nie zniechęci więc potencjalnego klienta – po prostu wybierze inną konsolę od tego samego producenta. 


Największe zalety Xbox One S All-Digital Edition


Myśląc o zakupie konsoli bez napędu warto rozważyć wszystkie argumenty. Co przemawia za takim rozwiązaniem?

  • Cena  - konsolę Xbox razem z trzema grami można dziś kupić za mniej niż 1000 zł. To mniej niż za standardową konsolę, a dostajemy już na start topowe gry. Dodatkowo, warto zauważyć, że jest to regularna cena. Być może za jakiś czas pojawią się promocje, które pozwolą ją jeszcze bardziej obniżyć.
  • To ten sam Xbox! – oprócz braku napędu, nic więcej nie różni tej konsoli od oryginału. Ma ten sam kształt, tego samego pada i generalnie, w niczym nie ustępuje standardowej wersji, nie ma zatem mowy o obniżeniu jakości razem z niższą ceną. Kupując Xboxa za mniej niż 1000 zł, dostajemy wsparcie dla wysokiej rozdzielczości 4K, olśniewający HDR oraz przestrzenny dźwięk dzięki Dolby Atmos i DTS:X. A do tego wszystkiego, w cenie, dostęp do 3 legendarnych tytułów - Forza Horizon 3, Sea of Thieves  oraz Minecraft!
  • Dostęp do archiwalnych tytułów – biblioteka cyfrowych gier jest bardzo bogata. Oprócz tytułów z najnowszej konsoli, można pograć także w wiele gier z Xbox 360, a nawet kilkadziesiąt wybranych tytułów z pierwszego Xboxa.
  • Duży dysk twardy – w tej wersji konsoli dostajemy nie 500 GB a 1 TB na zapisane dane.
  • Możliwość przechowywania gier w chmurze – to bardzo atrakcyjna opcja, jeśli nie zawsze jesteśmy u siebie w domu. Zapisując gry w wirtualnej przestrzeni, mamy do nich dostęp z dowolnego Xboxa (na przykład u znajomych) – wystarczy zalogować się na konto. Generalnie, cyfrowy dostęp to duża elastyczność i brak obaw o to, że ulubiona gra na fizycznym nośniku zgubiła się, płyta się porysowała lub spotkał ją inny losowy wypadek.


A złe strony?


Nie jest to na pewno idealne rozwiązanie dla kolekcjonerów, którzy lubią ustawić pudełka w rządku, chwalić się kolekcją gier i czytać załączone do nich instrukcje. Brak czytnika odsuwa nas także od rynku wtórnego. A to przekreśla szanse na wymienianie gier ze znajomymi lub sprzedawanie i kupowanie po okazyjnych cenach na aukcjach internetowych.


Dla kogo Xbox One S All-Digital Edition?


Na pewno ta konsola sprawdzi się w rękach osób, które lubią nowinki technologiczne oraz minimalizm. Jeśli bardziej niż do przedmiotów, przywiązujemy się do świata wspomnień i przeżyć,  to brak pudełka z grą nie będzie problemem.

Xbox One S All-Digital Edition sprawdzi się w rękach osób, które grają naprawdę dużo, bo dostęp do wielu tytułów jednocześnie w ramach abonamentu jest zdecydowanie bardziej opłacalny, niż zakup osobno każdej gry w osobnym pudełku.

Listę docelowych klientów zamykają ci, którzy są po prostu oszczędni, bo nie da się ukryć, że to zdecydowanie najtańsza konsola na rynku, zapewniająca dostęp do tych samych gier, co droższe wersje.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]