Konsola stacjonarna czy przenośna – co wybrać i dlaczego?

Konsole do gier to rozrywka nie tylko dla dzieci. Szerokie spektrum gier skierowane jest do różnych odbiorców, a wybór dostępnych platform do grania też jest dość spory. Trzeba jednak pamiętać o tym, że konkurencja nie śpi. Realną alternatywą dla konsoli może być już nie tylko komputer osobisty, ale także smartfon czy tablet. Nie należy także lekceważyć smart TV, które także dają dostęp do prostych gier z użyciem pilota. Zdając sobie sprawę z ogromu możliwości, producenci dopracowują swoje propozycje, aby jeszcze lepiej wpisywały się w nasze potrzeby. Jak wygląda sytuacja na rynku konsolo w 2018 roku? W artykule przyglądamy się dostępnym urządzeniom do gier i doradzamy, co warto wybrać. Bierzemy pod uwagę zarówno konsole stacjonarne, jak i przenośne. Które będą najlepszym wyborem? Odpowiedź znajdziecie poniżej!


Konsola stacjonarna i przenośna – czym się różni?

Konsole stacjonarne to sprzęt podłączany do domowego telewizora. Na początku konsole służyły wyłącznie do grania, potem zaczęły realizować inne funkcje. Już pierwsza konsola z serii Sony Playstation, mogła być wykorzystywana jako odtwarzacz muzyczny, ponieważ mogła też odczytywać płyty CD. Analogicznie, Playstation 2 i Playstation 3 sprawdziły się nie tylko jako urządzenie do grania, ale również odtwarzacz DVD i Blu-ray. Jednak to połączenie z internetem i dostęp do aplikacji takich, jak Netflix, Youtube czy Filmbox, uczynił z konsol centrum rozrywki z prawdziwego zdarzenia. Teraz internet to nie tylko dodatek, ale ważny element wpływający na przyjemność korzystania z konsoli. Dostęp do sieci zapewnia nie tylko możliwość grania z osobami z całego świata w trybach multiplayer, ale również kupowanie cyfrowych gier online.Konsole przenośne, wymyślone na początku lat 80-tych, długo nie mogły liczyć na uznanie wśród graczy. Dopiero pojawienie się kolejnych generacji konsoli Nintendo Gameboy i następnie po 2007 Nintendo DS, sprawiło, że amatorów mobilnego grania przybyło – zwłaszcza w USA i w Japonii. Konsole przenośne posiadają wbudowany ekran, zintegrowany z przyciskami do sterowania znajdującymi się w obudowie, a dzięki kompaktowym rozmiarom - można je zabrać wszędzie. Początkowo, ekrany były monochromatyczne, z czasem na wyświetlaczach pojawiły się kolory, a nawet efekty 3D oraz sterowanie dotykowe.


Jakie konsole stacjonarne są dostępne na rynku?

Swoich sił na rynku konsol stacjonarnych próbowało wielu producentów. Obecnie, konsolowy świat jest zdominowany przez Sony Playstation i Microsoft Xbox. Konkurencyjne konsole najnowszej generacji oferują bardzo podobne możliwości i opierają się na niemal identycznych podzespołach – przynajmniej w swojej najbardziej podstawowej wersji. Dlatego nikogo nie powinna dziwić obecność dokładnie tych samych gier na Playstation oraz Xboxie. Należy jednak pamiętać, że mamy także ekskluzywne tytuły na wyłączność. Konsole różnią się wyglądem obudowy i designem, inny jest także charakterystyczny kształt pada w konsolach Xbox i w Playstation 4, niemniej jednak, liczba przycisków i ich funkcje w większości gier są identyczne.Konsole występują w podstawowej specyfikacji, jako modele Xbox One S oraz Playstation 4 Slim. Dla bardziej wymagających graczy przygotowano modele z lepszym procesorem, zapewniające lepszą grafikę oraz pełne wykorzystanie możliwości, jakie dają telewizory 4K z HDR. Te potężniejsze wersje wiodących konsol to Xbox X oraz Playstation Pro.


Jakie konsole przenośne można kupić?

W świecie konsol przenośnych zdecydowanie prym wiedzie firma Nintendo. Obecnie możemy kupić konsole New Nintendo 2DS XL oraz New Nintendo 3 DS XL, które są ulepszonymi wersjami 3DS i 2DS. Najnowsze konsole wyposażone są w silniejsze procesory, wykorzystują w grach rozpoznawanie twarzy za pomocą kamery, dłużej pracują na baterii, a to wszystko przy mniejszej wadze. Ciekawe możliwości daje też wbudowany czytnik NFC dla kart oraz figurek amiibo.

Czy jest jakaś ciekawa alternatywa dla Nintendo? W głównym nurcie raczej nie, niemniej  jednak, dla kolekcjonerów i dla geeków jest pewna nisza w postaci nowych wersji konsol odwzorowujących kultowe gry 8-bitowe lub 16-bitowe. W tym miejscu można wskazać takie produkty, jak konsola MY ARCADE Pixel Classic Red Portable Handheld albo wzorowana na kształcie automatu z salonu do gier konsola MY ARCADE Retro Machine X. W obu przypadkach jednak mamy do czynienia z bardzo prostymi tytułami, w których grafika i poziom złożoności są na zupełnie innym poziomie, niż w mainstreamowych konsolach.


Stacjonarna albo mobilna – uniwersalna konsola Nintendo Switch

Połączenie możliwości, jakie dają konsole stacjonarne i mobilne to bardzo ciekawa perspektywa, która nieprzypadkowo wywołała dużo pozytywnych emocji. Chociaż od premiery Nintendo Switch, które jest właśnie taki produktem, minęło już sporo czasu, wciąż przedstawia się ją jako coś wyjątkowego i bez precedensu.Switch to naprawdę pomysłowy gadżet, który daje wiele możliwości. Kontrolery (Joy-Cony) mogą służyć jednemu graczowi albo pracować jako dwa niezależne pady, a obraz z konsoli albo wyświetlimy na ekranie domowego telewizora albo zabierzemy rozgrywkę w dowolne miejsce, korzystając z wbudowanego ekranu, który ma nieco powyżej 6 cali. Ponadto warto wspomnieć, że na lewym Joy-Conie znajduje się przycisk Capture Button, pozwalający wykonać zrzut ekranu swojej rozgrywki i dzielić się nimi ze znajomymi w mediach społecznościowych, zaś w prawym Joy-Conie znajduje się czytnik NFC, zapewniający kompatybilność z figurkami amiibo oraz czujnik ruchu IR, rozpoznający odległość, kształt oraz ruch przedmiotów.


Jak wybrać konsolę? Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Jak widać, konsolowy rynek przedstawia się dość ciekawie, więc największym problemem wydaje się wybór odpowiedniego sprzętu do grania. Ze względu na koszty nie sposób przecież mieć wszystkiego. Jakie pytania trzeba sobie zadać, żeby wiedzieć, która konsola będzie optymalna? Poniżej lista najważniejszych kwestii do przemyślenia.

  • Czy często wychodzisz z domu i lubisz podróżować?

Im więcej okazji do grania poza domem, tym więcej argumentów za konsolą przenośną. Taki sprzęt można spokojnie zabrać na wakacje lub inny dłuższy wyjazd, a dzięki niewielkim rozmiarom - zmieści się w każdej podręcznej torbie.


  • Bardziej cenisz grywalność czy grafikę?

Oprawa audiowizualna w grach na Playstation lub Xbox jest nieporównywalnie lepsza od tego, co oferują mobilne konsole. To na stacjonarnych konsolach znajdziemy realistyczne gry oraz efekty dźwiękowe wspaniale budujące klimat. Z drugiej strony, Nintendo kusi grami z kultowymi bohaterami, jak choćby Mario Bros!


  • W jakie gry lubisz grać?

Konsole przenośne premiują gry zręcznościowe, platformówki, wyścigi. Na tradycyjnej konsoli znajdziemy natomiast duży wybór gier przygodowych, RPG oraz strzelanek. Na konsoli stacjonarnej znacznie łatwiej jest także o rozsądny wybór gier przeznaczonych dla dorosłych – zwłaszcza horrorów, podczas gdy na tych mobilnych królują gry dla dzieci. Generalnie, ze względu na większą popularność konsol tradycyjnych od przenośnych, w obiegu jest znacznie więcej tytułów dostępnych na te pierwsze.


  • Czy masz w domu smart TV?

Konsola może z powodzeniem zastąpić telewizor z internetem. Jeśli nie posiadamy telewizora z funkcjami smart i nie planujemy szybko go kupić, to konsola zapewni nam dostęp do takich funkcji jak Netflix, Filmbox czy aplikacja YouTube.


  • Ile zamierzasz wydać na konsole?

To, jaki mamy budżet, także znacząco zawęża dostępne możliwości. Mobilna konsola na starcie zdecydowanie wygrywa ceną. New Nintendo 2DS XL kosztuje mniej niż 700 zł, podczas gdy konsole Xbox i Playstation 4 to wydatek ponad 1000 zł.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]