Gryfy w Szczecinie

nr kat.: 1340722

Opis i specyfikacja

Książka „Gryfy w Szczecinie” to quasi-przewodnik. Nie opisuje dokładnie obiektów, ale wskazuje te, na których są gryfy w różnej postaci: albo jako głowa gryfa czyli godło lub herb Szczecina, albo jako cała postać, czyli godło/herb Pomorza, albo jako herb wielki Księstwa Pomorskiego, albo w herbach innych miast pomorskich, a na koniec jako logotypy różnych firm i instytucji.
W książce zostało opisanych ponad 150 wizerunków gryfów.
Książka jest wynikiem spacerów po Szczecinie oraz niespodziewanych odkryć, które spotkały autora w czasie przemieszczania się ulicami miasta. Pomysł na książkę zrodził się już przed laty, jednak prace nad nią trwały ostatnie dwa lata.

OD AUTORA
Spacerując ulicami Szczecina, podziwiając stare zabytkowe budynki czy całkiem nowe budowle, ale też inne obiekty czy miejsca, można się natknąć na gryfy w najróżniejszej postaci. Najczęściej jest to głowa gryfa - główny element tarczy herbowej miasta. Znajdziemy go na obiektach w jakiś sposób związanych z władzami municypalnymi. Często spotkamy też całą postać gryfa, która jest symbolem regionu - czy to pruskiej Prowincji Pomorskiej, czy też współczesnego Województwa Zachodniopomorskiego, a wcześniej także Księstwa Pomorskiego. Obecność takich symboli wynika z faktu, że Szczecin był i jest pomorską stolicą. Na niektórych budowlach możemy też odnaleźć gryfa w postaci herbów innych miast pomorskich. Odnajdziemy także gryfy pełniące rolę znaków graficznych (logo) przedsiębiorstw działających w Szczecinie kiedyś i współcześnie.


Gryfy zdobią reprezentacyjne budynki, elementy małej architektury, witryny i szyldy, środki komunikacji. Są lokalnym symbolem i „znakiem towarowym”, elementem szczecińskiej i pomorskiej tożsamości. Wizerunki gryfa pomorskiego witają zarówno przyjeżdżających do Szczecina już na rogatkach miasta, jak i wchodzących do instytucji kultury, kościołów, urzędów w jego centrum.
Zapraszam na wędrówkę po Szczecinie w poszukiwaniu gryfów - odnajdziemy je w najróżniejszych zakątkach miasta, często w bardzo niespodziewanych miejscach. Obok miejsc reprezentacyjnych, dobrze znanych, będą to także bardzo niepozorne obiekty i znaki. Niech niniejsza książka będzie quasi-przewodnikiem, a po trosze katalogiem miejsc i obiektów ozdobionych wizerunkiem pomorskiego gryfa w różnych formach i postaciach, który być może zechcą Państwo uzupełnić o samodzielnie odnalezione gryfy, do których mi nie udało się dotrzeć, lub które będą pojawiać się w przyszłości. A ponieważ Szczecin ciągle się zmienia niech będzie to także sposób na zachowanie w naszej pamięci gryfów, które wkrótce mogą zniknąć z krajobrazu miasta.

  Ogólne

 • Autor
  Szymon Jeż
 • Ilość stron
  150
 • Rok Wydania
  2017
 • ISBN
  9788361805854
 • Oprawa
  Miękka
 • Gatunek
  Przewodnik

Kupiłeś ten produkt? Oceń go!

Średnia ocen: 0

Kupiłeś ten produkt? Oceń go!

Średnia ocen: 0