Mrożek. Striptiz neurotyka

nr kat.: 1216478

Produkt chwilowo niedostępny

Dostępność
Mrożek jest jak Chudy, bohater jego minipowieści „Ucieczka na południe”: „Widuje się go zawsze po przeciwnej stronie ulicy, po drugiej stronie rzeki, za zakrętem, obok, nigdy tuż”. Jak się do niego zbliżyć? Chociażby przez ludzi, którzy odcisnęli na nim piętno swojej osobowości, uczuć, inteligencji. A także przez miejsca, które zatrzymały go na chwilę w jego życiu wiecznego emigranta.

„Striptiz neurotyka” Małgorzaty I. Niemczyckiej, pierwsza wydana po śmierci Sławomira Mrożka poświęcona mu książka biograficzna, to błyskotliwie napisany i świetnie udokumentowany atlas konstelacji, w której autor „Policji”, „Krawca” czy „Rzeźni” zajmuje miejsce centralne, a wokół niego krąży mnóstwo innych planet, księżyców i gwiazd. Są wśród nich m.in.: Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Jan Błoński, Adam Włodek, są kobiety – malarka Maria Obremba i Meksykanka Susana Osorio Rosas, jest też Beata Mikołajko, terapeutka, która pomagała Mrozkowi wyjść z afrazji. Autorka opisuje również mniej znane epizody z biografii Mrożka, mi.in. jego przygody z kinem, a także zawartość IPN-owskiej teczki pisarza.

„Striptiz neurotyka” kończy wywiad z bohaterem książki, jeden z ostatnich, jakiego udzielił. To mocny zapis odchodzenia pisarza, który – jak się zdaje – zdążył rozstrzygnąć spór o samego siebie wiedziony przez Sławomira Mrożka z Mrożkiem Sławomirem.
Ogólne

Autor

Małgorzata I. Niemczyńska

Ilość stron

296

Rok Wydania

2013

Oprawa

oprawa zintegrowana

Format

17.5x22.5 cm

ISBN

978-83-268-1276-7

Seria

Biblioteka Gazety Wyborczej

Wydawca

Agora SA

Mrożek. Striptiz neurotyka ×
Mrożek. Striptiz neurotyka

Koszt dostawy:

Zmień kod pocztowy

Gdzie kupić?
Sprawdź dostępność produktu w Twojej okolicy
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]