Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z III Rzeszą

nr kat.: 1247114

`Opcja niemiecka, czyli jak Polacy kolaborowali z Trzecią Rzeszą podczas II wojny światowej`

Podczas II wojny światowej nie wszyscy Polacy byli nastawieni antyniemiecko. Wielu polskich polityków i szereg organizacji starało się podjąć kolaborację z Trzecią Rzeszą i u jej boku stworzyć okrojone państwo Polskie. Zwolennikami `Opcji niemieckiej` nie kierowała sympatia do Adolfa Hitlera i jego chorej ideologii, ale zdrowy rozsądek. Uważali, że kompromis z okupantem pozwoli ograniczyć cierpienia ludności cywilnej i skupić wysiłki na walce z największym wrogiem Rzeczypospolitej, jakim był Związek Sowiecki. Mimo patriotycznej motywacji tych ludzi, ich działania stanowią w Polsce temat tabu. Historycy uważają go za niebezpieczny i niewygodny. 

`Opcja niemiecka` to pierwsza książka, która ujawnia sensacyjne kulisy współpracy Polaków z Trzecią Rzeszą.

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o drugiej wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem `Rzeczpospolitej` i tygodnika `Uważam Rze` oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika `Uważam Rze Historia`. Obecnie redaktor naczelny miesięcznika `Historia Do Rzeczy`. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapraszamy na profila Piotra Zychowicza facebook.com/ZychowiczPiotr?ref=stream

REBIS wydał jego bestseller `Pakt Ribbentrop-Beck`, który wywołał nie słabnącą dyskusję, czy we wrześniu 1939 r. Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. Tytuł ten `Magazyn Literacki KSIĄŻKI` uznał za historyczną Książkę Roku 2012.

W 2013 roku nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazała się książka Piotra Zychowicza `Obłęd`44`, ukazująca krytyczne spojrzenie na decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. Tytuł został książką roku 2013 `Magazynu Literackiego KSIĄŻKI` w kategorii `historia`.

Ze wstępu do `Opcji niemieckiej`:

`Opcja niemiecka nie dotyczy takich zjawisk jak donosicielstwo i szmalcownictwo. Nie miały one bowiem nic wspólnego z polityką. Mieszczą się w zupełnie innej kategorii - kategorii indywidualnych podłości. Ich podłożem była na ogół chęć wzbogacenia się lub załatwienia osobistych porachunków.

Nie interesowała mnie również instytucja granatowej policji. Jej współdziałanie z Niemcami miało charakter czysto zawodowy, nie różniący się wiele od współdziałania straży pożarnej czy poczty. Indywidualne przypadki kolaboracji podejmowanej przez ludzi w granatowych mundurach miały zaś na ogół posmak kryminalno-alkoholowo-sadystyczny.

Jedynie marginalnie w książce tej poruszona zostanie sprawa współpracy agenturalnej Polaków z niemieckimi tajnymi służbami. Jest to temat, który zasługuje na odrębną książkę, kto wie, czy nie bardziej kontrowersyjną od tej. Skala infiltracji Polskiego Państwa Podziemnego przez niemieckie służby bezpieczeństwa była bowiem - w porównaniu z naszymi wyobrażeniami - bardzo duża. 

W `Opcji niemieckiej` nie poruszam wreszcie problemu współdziałania z III Rzeszą obywateli II Rzeczypospolitej pochodzenia niemieckiego - jak choćby służba kilkuset tysięcy z nich w Wehrmachcie - ani przedstawicieli innych mniejszości:. Żydów, Ukraińców czy Litwinów.

Nie piszę również o, skądinąd bardzo ciekawym, przypadku Goralenvolk. Skoro ludzie, którzy podjęli tę akcję, uznali się za odrębny naród, sami wypisali się z polskiej wspólnoty. 

Bohaterami `Opcji niemieckiej` są zaś tylko Polacy. Ludzie, którzy prowadzili swoją grę z Niemcami pod biało-czerwonym sztandarem i w imię Orła Białego.`

Ogólne

Ilość stron

464

Rok Wydania

2014

Oprawa

oprawa broszurowa

Format

15x22.5 cm

ISBN

978-83-7818-620-5

Wydawca

Rebis

Autor

Piotr Zychowicz

Aktualności

Więcej

Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z III Rzeszą
Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z III Rzeszą ×
Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z III Rzeszą

Koszt dostawy:

Zmień kod pocztowy

Gdzie kupić?
Sprawdź dostępność produktu w Twojej okolicy
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]