Wesele - Wojciech Pszoniak

nr kat.: 9240799

Produkt chwilowo niedostępny

Dostępność
Wydane w wersji z książeczką zawierającą informacje o filmie.

Postać Wojciecha Pszoniaka – aktora znanego nie tylko w Polsce, lecz także we Francji – przybliża dziennikarz i krytyk filmowy Jacek Szczerba. W częściowo biograficznym szkicu przedstawia karierę wybitnego artysty i omawia dzieła składające się na jego filmografię.Wojciech Pszoniak wkłada w grane role całego siebie, choć sam przyznaje, że aktorstwo nadwyręża psychikę i nie da się tego zawodu uprawiać bezkarnie. Teatralną kreację Piotra Wierchowieńskiego w „Biesach” Andrzeja Wajdy budował na wspomnieniu o tym, jak niemal nie zabił swojej matki. W filmie też wielokrotnie wcielał się w postaci trudne i niejednoznaczne. Był Chrystusem w „Piłacie i innych”, Robespierre’em w „Dantonie”. W „Ziemi obiecanej” zagrał Żyda Moryca Welta. U Andrzeja Żuławskiego był tytułowym diabłem, a u Jerzego Kawalerowicza w „Austerii” chasydem Josełe.

Po spektaklach Konrada Swinarskiego i Adama Hanuszkiewicza przyszedł czas na francuskie sceny. Wojciech Pszoniak występował m.in. w Théâtre National de Chaillot, gdzie grał króla Ubu w przedstawieniu Rolanda Topora. Przebojem stał się wystawiany w Théâtre Montparnasse „Sklep na rogu ulicy” w reżyserii Jeana-Jacquesa Zilbermanna, sam aktor zaś dostał doskonałe recenzje za rolę bezlitosnego szefa.

Druga część tomu zawiera filmografię artysty. Ilustrują ją zdjęcia z planu opatrzone komentarzami.Album dopełnia płyta DVD z filmem „Wesele” Andrzeja Wajdy w odświeżonej cyfrowo wersji. Elia Kazan zapytał kiedyś polskiego reżysera, kto mu napisał ten świetny scenariusz rozgrywający się w ciągu jednej nocy. O wartości przeniesionej na ekran sztuki Wyspiańskiego decydują też kreacje aktorskie. Zobaczymy w niej m.in. Wojciecha Pszoniaka, Marka Walczewskiego, Daniela Olbrychskiego i Andrzeja Łapickiego.
Wesele - Wojciech Pszoniak ×
Wesele - Wojciech Pszoniak
Wesele - Wojciech Pszoniak

Koszt dostawy:

Zmień kod pocztowy

Gdzie kupić?
Sprawdź dostępność produktu w Twojej okolicy
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]