Wspomnienia

nr kat.: 1294481 AGORA

ŚWIADECTWO WSPANIEŁEJ MIŁOŚCI I ODWAGI WOBEC NIELUDZKIEGO TERRORU

Spełnia się przepowiednia Herlinga-Grudzińskiego: dziś wymienia się `Wspomnienia` Nadieżdy Mandelsztam jednym tchem z powieściami Sołżenicyna i `Doktorem Żywago` Pasternaka. Autorka opowiada w nich o ostatnich latach życia jednego z największych poetów XX wieku i jednego z najbardziej nieszczęśliwych. `Wspomnienia` jego żony są głosem pamięci o czasie, w którym państwo wydało wyrok na swobodę myśli, usiłując zdusić wszelkimi sposobami głos poety. Nie udało się. Najwyższy czas, by polski czytelnik poznał w całości to niezwykłe dzieło.

Adam Michnik

Nadieżda została wdową z powodu wiersza o straszącym z Kremla góralu, który ma `palce tłuste jak czerwie` i `karalusze wąsiska`. Jego bohater, Józef Wissarionowicz Stalin, osobiście kazał zesłać Mandelsztama. Nadieżda podążyła za nim. Jednak kiedy w 1938 roku NKWD zabrało go po raz drugi, wyruszył samotnie do łagru. Dla Nadieżdy było jasne, że już się nie zobaczą, a satrapa zrobi wszystko, żeby zniszczyć każdy ślad życia jej męża. Nauczyła się na pamięć jego niepublikowanych wierszy, żeby przetrwały. Przemyciła je za granicę. Prowadziła własne śledztwo, by wyjaśnić kulisy uwięzienia i śmierci Osipa. Jego efektem są `Wspomnienia`, jedno z najbardziej poruszających świadectw stalinowskiego terroru. Ta książka to zapis walki o przetrwanie spuścizny poety i fascynujący obraz życia codziennego i kulturalnego w Rosji lat dwudziestych i trzydziestych.

Ogólne

Producent

Agora

Autor

Nadieżda Mandelsztam

Ilość stron

560

Rok Wydania

2015

ISBN

978-83-268-2310-7

Oprawa

oprawa twarda, Twarda

Format

13.5x21 cm

ISBN

978-83-268-2310-7

Gatunek

Biografia

Wydawca

Agora SA

Aktualności

Więcej

Wspomnienia ×
Wspomnienia

Koszt dostawy:

Zmień kod pocztowy

Gdzie kupić?
Sprawdź dostępność produktu w Twojej okolicy
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]