Kuchenne rewolucje – lista sprzętów, które pozwolą łatwiej przygotować potrawy na Wielkanoc

Święta, chociaż z pozoru są czasem wolnym od pracy, w rzeczywistości potrafią generować znacznie więcej obowiązków niż mamy na co dzień. Wizyta rodziny oznacza często dokładne porządki, planowanie, a także długi czas spędzony w kuchni podczas przygotowywania świątecznych potraw. Jeśli nie mamy do pomocy życzliwej osoby, przygotowanie świątecznego śniadania może być nie lada wyzwaniem. Całe szczęście, że w dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć w internecie wszystkie potrzebne przepisy, pozostaje jednak konieczność zrobienia niezbędnych zakupów i przede wszystkim -  dań głównych oraz wypieków. Jakie sprzęty mogą nas poratować w trudnej sytuacji? Doradzamy, co w okresie poprzedzającym święta wielkanocne będzie w kuchni niezbędne!


Jak dokładnie odmierzać składniki? Wybierz odpowiednią wagę kuchenną!

Jeśli korzystamy z jakiegoś przepisu po raz pierwszy, nigdy nie ma gwarancji sukcesu. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tego, że zamiast pysznego ciasta, powstanie zakalec. Wiele potencjalnych błędów można wyeliminować, odpowiednio odmierzając składniki. Jeśli nie wiemy, ile to jest dokładnie pół szklanki albo 200 gramów, lepiej dokładnie sprawdzić, korzystając z wagi kuchennej. Waga kuchenna najczęściej wskazuje ilość składników z dokładnością do 1 grama. Czym charakteryzuje się idealny model? To zależy od naszych potrzeb. Wagi różnią się pod względem kształtu i gabarytów, a także maksymalnego ciężaru, jaki może na nich spoczywać w danym momencie. Waga może być płaska lub mieć wbudowaną misę, w której umieszcza się składniki. Z istotnych funkcji, dobrze jest zwrócić uwagę na automatyczne włączanie i wyłączenie, które pozwala zaoszczędzić baterie. Jeśli korzystamy z zagranicznych przepisów, istotne może być także przeliczanie na inne jednostki miary – przede wszystkim funty oraz uncje.Pieczesz ciasto? Mikser to podstawa!

Jeśli planujemy, aby świąteczne wypieki nie pochodziły z sklepu, a były samodzielnie przygotowane, trudno będzie poradzić obie bez miksera. Miksery ręczne niesamowicie ułatwiają pracę i przyśpieszają przygotowanie większości ciast. Kupując mikser, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc oraz kocówki dostępne w zestawie. Im większą mocą dysponuje urządzenie, tym jest bardziej uniwersalne. Urządzenia o większej mocy mogą także dłużej pracować bez konieczności robienia częstych przerw i ryzyka przegrzania. Mikser o niewielkiej mocy może okazać się wystarczający do przygotowania lekkich ciast, jak na przykład biszkoptu. Jednak w przypadku bardziej wymagających wypieków, jak choćby ciasta drożdżowego, lepiej jest szukać modelu, który dysponuje mocą co najmniej 400W. Jeśli chodzi o końcówki, najczęściej spotykamy się z końcówkami do mieszania, do ubijania i do zagniatania ciasta. W niektórych modelach występuje też końcówka do przecierania warzyw i owoców.W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy związane z komfortem pracy. Dla osoby na co dzień używającej miksera, na pewno istotny będzie sposób regulacji obrotów. Prędkość może być ustawiania skokowo na kilku poziomach lub płynnie za pomocą przesuwanego pokrętła. Jeśli decydujemy się na regulację skokową najczęściej będziemy mieli do wyboru 4-6 prędkości, chociaż są modele, gdzie znajdziemy ich 9 albo nawet 16. Im więcej poziomów, tym łatwiej znaleźć ten najbardziej efektywny. Dla domowników natomiast (i dla sąsiadów!) najbardziej istotnym parametrem może być poziom hałasu. Im ciszej pracuje wybrany przez nas mikser, tym lepiej. Zwłaszcza, jeśli w ciągu dnia jesteśmy zapracowani i za wypieki zabieramy się dopiero późnym wieczorem.


Święta bez jajek? Niemożliwe!

Trudno wyobrazić sobie wielkanocny stół bez odpowiedniej liczby jajek. Podczas świąt spożywa się rekordowe ilości jaj, które mają przecież wymiar symboliczny. Jaja na twardo w majonezie, jajka faszerowane, kolorowe pisanki, a nawet jajka na miękko na śniadanie to codzienny widok podczas świątecznych dni. Nie chodzi zresztą wyłącznie o tradycję. Warto pamiętać, że jajka są przecież bardzo zdrowe, ponieważ stanowią cenne źródło aminokwasów oraz witamin. Do gotowania jaj dobrze mieć specjalne urządzenie czyli jajowar. Po co specjalny sprzęt do gotowania jaj, skoro ich przyrządzenie wydaje się dziecinnie proste? Warto to rozważyć z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, gotowanie w jajowarze zamiast w garnku sprawia, że mamy wolny dodatkowy palnik, który z pewnością przyda się do czegoś innego. Po drugie, jaja umieszczone w specjalnych otworach nie będą odbijać się od dna podczas gotowania ani uderzać o siebie, co zmniejsza do zera możliwość pęknięcia skorupki. Wreszcie, na koniec, mając jajowar możemy przygotować jajka na miękko oraz półtwardo, których przyrządzenie tradycyjnymi metodami wcale nie jest takie łatwe, jak się pozornie wydaje. I więcej gości, tym pojemniejsze urządzenie powinniśmy mieć. Najlepiej, gdy jednocześnie będziemy mogli ugotować 6 lub 7 jaj.


Świąteczny pasztet na wiele sposobów

Kolejna potrwa, bez której trudno sobie wyobrazić święta wielkanocne to oczywiście pasztet. Obecnie jest zresztą przysmakiem, który występuje także w wersji dla wegetarian lub wegan, jeśli przygotujemy go na przykład z marchwi, kaszy jaglanej i ciecierzycy.

Do przygotowania pasztetu potrzebujemy dobrej maszynki do mielenia. Nasi dziadkowie korzystali jeszcze z maszynek ręcznych. Te są przede wszystkim oszczędne, ponieważ nie zużywają prądu. Na tym jednak kończy się lista zalet. Po stronie wad natomiast warto wymienić fakt, że wymagają użycia dużej siły do wykonania swojej pracy, a także przy mocowaniu często niszczą kuchenny blat. Dlatego w dzisiejszych czasach to elektryczna maszynka do mięsa jest znacznie rozsądniejszym wyborem. Tym bardziej, że przygotowanie mięsa na kotlety albo na pasztet to nie jedyne dostępne funkcje. Maszynka może równie dobrze mielić mak albo kawę, ucierać ser, szatkować warzywa albo wyciskać sok.

Co decyduje o skuteczności maszynki do mielenia? Podobnie jak w przypadku miksera, ważna jest moc urządzenia, decydująca o tym, jak długo może pracować. Efektywność mielenia można także łatwo określić patrząc w specyfikację, gdzie podaje się liczbę kilogramów, jaką urządzenie jest w stanie przerobić w ciągu jednej minuty. O uniwersalności decyduje natomiast załączone wyposażenie, czyli komplet nakładek o określonej średnicy otworów. Często podaje się ich minimalną i maksymalną wielkość. Niekiedy także podaje się przeznaczenie nasadek – na przykład do pasztecików albo do kiełbasy. Jeśli maszynki do mięsa będziemy używać częściej niż kilka razy w roku, dobrze jest pomyśleć o zakupie urządzenia, które będzie naprawdę trwałe i odporne na wszelkie mechanicznej uszkodzenia. W tym miejscu należy raczej odradzić modele z plastikową obudową i szukać wśród tych aluminiowych albo żeliwnych. Tak samo - misa powinna być trwała i odporna na niespodziewane upadki.


Świeże pieczywo podczas świąt? To da się zrobić

Kolejnym niezbędnym elementem na świątecznym stole, jest oczywiście pieczywo. Chleb to podstawa świątecznego śniadania i produkt, który w pierwszej kolejności trafia do święconki. Czasem jednak pojawia się problem z zakupem świeżego pieczywa. O ile łatwo sobie poradzić, gdy sklepy są czynne, tak w niedzielę i poniedziałek już bardzo trudno o chleb czy bułki, które będą naprawdę smaczne i chrupiące. W takiej sytuacji, jednym z rozwiązań jest mrożenie pieczywa, co często praktykują na przykład starsze osoby, które rzadziej chodzą na zakupy. Trudniejsza opcja to samodzielny wypiek, który jest jak najbardziej możliwy, gdy posiadamy w domu wypiekacz do chleba.Święta – to nie takie trudne

Nawet gdy pierwszy raz organizujemy gościnę dla licznej rodziny, możemy sobie świetnie poradzić z tym wyzwaniem. Grunt to dobra organizacja czasu oraz zestaw przydatnych urządzeń w kuchni, które pozwolą zaoszczędzić wiele czasu i przede wszystkim nerwów. A gdy już się do nich przekonamy, będziemy na pewno używać wszystkich przydatnych technologii nie tylko od święta!

powrót