Kuchnia indukcyjna czy gazowa – która będzie lepsza do Twojej kuchni?

Prąd kontra gaz


Która kuchnia najlepiej sprawdzi się podczas gotowania, pieczenia i smażenia? Która z nich zapewni najsprawniejsze działanie i efektywną obróbkę termiczną naszego ulubionego jedzenia? Przez wiele lat kuchnia gazowa była najchętniej wybieranym urządzeniem AGD tego typu. Teraz możemy zaobserwować wyraźną dominację prądu nad innymi źródłami zasilania. Kuchnie indukcyjne zyskują coraz większą przewagę nad konkurencją. Istnieje powszechne przekonanie, że są one bezpieczniejsze, oszczędniejsze i szybsze. Z drugiej strony wielu profesjonalnych kucharzy i zwykłych ludzi przekonuje, że jedzenie przygotowane na kuchni gazowej jest zdecydowanie najsmaczniejsze. Który rodzaj tych niezbędnych urządzeń AGD będzie lepszy w naszej kuchni?

Kuchnie indukcyjne – nowocześnie, bezpiecznie, oszczędnie i szybko


To prawda. Kuchnie indukcyjne są naprawdę oszczędniejsze. Są także autentycznie szybsze, a dodatkowo oferują niezrównane bezpieczeństwo użytkowania. Pola grzejne schładzają się zaraz po ich wyłączeniu, minimalizując ryzyko oparzenia do zera. Ponadto są one efektywne, można z nich korzystać niemalże od razu po włączeniu, a ich temperatura podlega płynnej regulacji. Kuchnie indukcyjne wyróżniają się także nowoczesnym wzornictwem. Potrawy można przygotować szybko dzięki polu magnetycznemu, które wytwarza się między powierzchnią płyty a naczyniem. W całym jego wnętrzu prądy wirowe wytwarzają taką samą temperaturę. Dzięki temu możemy być o wiele pewniejsi tego, że już nigdy nie przypalimy żadnej potrawy.
  • Jeżeli szukamy jednej z tańszych i sprawdzonych kuchni indukcyjnych, to warto zwrócić uwagę na model Amica 58IE3.318HTADQ(XV). Została ona wyposażona w blachę Procook o heksagonalnej strukturze, na której przygotujemy jeszcze smaczniejsze i jeszcze zdrowsze posiłki. Powierzchnia blachy jest wykończona specjalną perforacją w kształcie plastrów miodu. Co daje takie rozwiązanie? Na przykład to, że mięso nie przykleja się i nie smaży we własnym tłuszczu. Amica 58IE3.318HTADQ(XV) posiada też prosty w obsłudze elektroniczny programator z trzema przyciskami sterującymi, dzięki któremu mamy możliwość swobodnie zaprogramować godzinę wyłączenia oraz czas grzania piekarnika. Dzięki funkcji szybkiego nagrzewu piekarnik o zwiększonej pojemności może osiągnąć temperaturę 150 stopni Celsjusza w zaledwie 4 minuty. Co więcej może on pracować w aż 10 trybach: wentylator + grzejnik górny + grzejnik dolny, opiekacz, opiekacz + grzejnik górny, rozmrażanie, grzejnik dolny, szybki nagrzew, termoobieg + grzejnik dolny, termoobieg, grzejnik górny + opiekacz + wentylator, konwencjonalny. Amica 58IE3.318HTADQ(XV) posiada też szereg dodatków zwiększających komfort jej użytkowania. Są to np. wykonane ze stali nierdzewnej drabinki, szuflada na prowadnicach rolkowych, ergonomiczny uchwyt z wieszakiem, czy pokryte łatwo czyszczącą emalią wnętrze piekarnika.

Kuchnia AMICA 614IE3.369TsDpHBQ(XXL)
  • Amica 614IE3.369TsDpHBQ(XXL) to nieco droższa, ale jeszcze lepsza, sprawdzona kuchnia indukcyjna. To, czym przewyższa wyżej opisywany model to m.in. programator sensorowy. Uwagę przykuwają także eleganckie, ergonomiczne i funkcjonalne, niebrudzące się chowane pokrętła. Zamiast na drabinkach, blachy wysuwane są na znacznie bezpieczniejszych i stabilniejszych prowadnicach teleskopowych. Ponadto same blachy posiadają zaokrąglone brzegi, które gwarantują cichszy, gładki wysuw oraz bezpieczeństwo użytkowania. W piekarniku zastosowano też tłoczone poziomy pieczenia, czyli elementy, które ułatwiają rozpoznanie poziomów pieczenia w piekarniku. Poza tym obie kuchnie indukcyjne Amica są do siebie podobne i posiadają praktycznie te same funkcje.

Kuchnie gazowe – smacznie, tanio, tradycyjnie


Kuchnie gazowe nie należą do najbardziej efektywnych rozwiązań, ale względnie niska cena gazu w porównaniu z ceną prądu i tak pozwala zaoszczędzić całkiem sporo na gotowaniu. A gotowanie na kuchni gazowej jest nie tylko tanie, ale także i smaczne. Ponadto kuchnie gazowe są tak silnie zagnieżdżone w tradycji, że rzesze ich zwolenników uważają je za jedyny prawdziwy sposób gotowania. Często można usłyszeć opinie, że potrawy gotowane na gazie mają o wiele lepszy i pełniejszy smak niż te przygotowywane w inny, nowocześniejszy sposób. Do plusów tego typu rozwiązania należy także całkowite uniezależnienie od ewentualnych przerw w dostawach prądu, mniejsza awaryjność oraz brak konieczności posiadania specjalnie zaprojektowanych garnków i patelni. Kuchnie gazowe są o wiele tańsze od kuchni indukcyjnych. Są od nich także o wiele prostsze – nie posiadają aż tylu funkcji, choć także mogą się pochwalić kilkoma praktycznymi, sprytnymi dodatkami. Electrolux EKG51153OW pozwala sprawdzić ile zużywamy gazu i na bieżąco poprawiać ustawienia. Kuchnia gazowa szwedzkiego producenta posiada też przycisk natychmiastowego zapłonu. Indesit I5GG1G(X)U został wyposażony w szufladę z podgrzewaniem, w której możemy trzymać w cieple przygotowane dania oraz łatwo wyjmowaną szybę piekarnika o nazwie Easy Cleaning. Wszystkie kuchnie gazowe są zabezpieczone przed ewentualnym niekontrolowanym wypływem gazu. Specjalny czujnik odcina dopływ gazu zaraz po tym, gdy tylko wykryje zgaśnięcie płomienia.

Tak bardzo różne i tak bardzo dobre rozwiązania


Zarówno kuchnie indukcyjne, jak i kuchnie gazowe mają unikalne dla siebie zalety. Każdy z obydwu rodzajów tych urządzeń AGD ma wszystko to, czego mu potrzeba, by sprawdzić się w naszej kuchni. To, czy wybierzemy kuchnię indukcyjną, czy gazową powinniśmy uzależnić przede wszystkim od tego, ile chcemy przeznaczyć na zakup nowej kuchni i ile będziemy w stanie wydać na jej eksploatację. Pamiętajmy, że kuchnie indukcyjne wymagają specjalnych garnków i patelni. Kuchnie gazowe nie są tak efektywne, ale gaz jest tańszym źródłem zasilania niż prąd. Aby zdecydować która kuchnia będzie lepsza, należy po prostu podsumować wszystkie argumenty przemawiające za lub przeciw zakupieniu kuchni gazowej lub indukcyjnej.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]