Ranking kultowych gier na PC – oto tytuły, które warto znać!

Informacje o nowościach w świecie gier stosunkowo łatwo śledzić. Nie każdy gracz ma jednak wiedzę o starszych tytułach. Dlatego stworzyliśmy ranking gier PC, które ukazały się dawno temu, ale po latach wciąż potrafią zachwycić.

Rynek gier komputerowych istnieje już tak długo, że wiele doskonałych gier było na topie, jeszcze zanim dzisiejsi gracze zdążyli się urodzić. Kultowe gry PC sprzed lat, chociaż zdecydowanie odstają od nowości pod względem grafiki, wciąż potrafią pozytywnie zaskoczyć. Klasyka gier na PC to dla młodszych graczy sposób na poznanie tych gier, w które nie mieli szansy zagrać wcześniej, a dla starych wyjadaczy – możliwość powrotu do ulubionych tytułów i sprawdzenie, czy po latach są tak dobre, jak je zapamiętaliśmy. Często też nowe edycje zawierają wiele dodatków, usprawnień i innych elementów, nieobecnych w pierwszych wydaniach. Po jakie kultowe gry na PC warto sięgnąć?


Kultowe gry PC – zobacz ranking


Z klasycznych tytułów wybraliśmy te, które najbardziej zapadły w pamięć, a po latach wciąż budzą ogromne emocje i dają wiele radości. Każda z opisanych pozycji powinna zapewnić wiele godzin wciągającej rozgrywki – niezależnie od tego, czy sięgniemy po nie pierwszy raz, czy będziemy odkrywać grę na nowo, po wielu latach przerwy. Jakie są najlepsze stare gry PC? Ranking obejmuje różne gatunki i rodzaje gier.


Kultowe gry PC – ranking


Baldur's Gate Enhanced Edition


To legendarna gra RPG, przez wiele lat stawiana za niedościgniony wzór i wyznaczająca standardy dla tego gatunku, na długo przed tym, zanim pojawił się Wiedźmin czy Dragon Age. Czy po latach wciąż ma coś do zaoferowania?


Baldur’s Gate czerpie pełnymi garściami z mechaniki Dungeon&Dragons, co jednym może przypaść do gustu, a innym – wydać się zbyt archaiczne. Sam proces tworzenia postaci bardzo przypomina kreowanie bohatera w RPG opartym na kartach i podręcznikach. Wybieramy klasę postaci, rasę, przydzielamy punkty na współczynniki, takie jak siła, zręczność czy charyzma. Nasza postać na swojej drodze spotyka inne, które albo mogą dołączyć do naszej drużyny, albo oferować nam zadania lub nas atakować. Za wygrane potyczki otrzymujemy punkty doświadczenia, a ich odpowiednia liczba pozwala wskoczyć na kolejny poziom, co wiąże się z nowymi umiejętnościami i wzrostem współczynników. To wszystko standard w RPG, ale ponad 20 lat temu całkowita nowość. Poza tym zdobywanie kolejnych poziomów i usprawnień jest znacznie wolniejsze niż we współczesnych grach. Ta gra na PC nie zasypuje też setkami nowych broni i pancerzy, wypadających z każdego pokonanego wroga.


Grafika w nowym, odświeżonym Baldur’s Gate jest taka sama jak w oryginale, tylko przeskalowana do wyższej rozdzielczości. Z daleka postacie i obiekty jeszcze wyglądają dobrze, ale po przybliżeniu widać piksele – żadne to zaskoczenie, po prostu urok kultowych gier retro na PC. Bardzo dobre wrażenie robi natomiast ścieżka dźwiękowa, która doskonale buduje klimat. Usłyszymy także dobrze znane partie dialogowe oraz odgłosy walki czy rzucania zaklęć. Najmocniejsze strony gry to dialogi, wciągająca i ciekawie poprowadzona historia oraz nieszablonowe misje poboczne. I te wszystkie elementy odnajdziemy tutaj – po latach zrealizowane na równie wysokim poziomie.


Czy dostajemy od wydawcy coś ekstra? Jak najbardziej! W pakiecie z kultową grą, dostajemy dodatkową ścieżkę fabularną, a także 3 ciekawe postacie, których wcześniej nie znaliśmy. Do drużyny mogą dołączyć mnich Rasaad yn Bashir, półork Dorn Il Khan oraz dzika czarodziejka Neera. W grze także starannie przyjrzano się rozmaitym błędom pojawiającym się na różnych etapach – łącznie usunięto ich ponad 400, chociaż czujni recenzenci zauważyli, że w ich miejsce pojawiło się kilka nowych.


Na koniec warto także wspomnieć, że oprócz wersji na PC Baldur’s Gate Enhanced Edition dostępne jest także na urządzenia mobilne, gdzie o dziwo da się sterować na dotykowym ekranie.Gra PC PKK Fallout Classic Collection


To gra, która jest raczej powszechnie znana przez różne pokolenia graczy, bo od pierwszego wydania w 1997 doczekała się wielu kontynuacji na różne platformy. Fallout pojawił się na Xbox 360, Playstation 2, Playstation 3 a także w wersjach mobilnych na iOS i Android. Ostatnio wydany Fallout 76 z 2018 roku wzbudził wiele kontrowersji między innymi ze względu na zbyt duże odejście od pierwowzoru. A jaki jest ten pierwszy, ikoniczny Fallout?


To jedna z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych gier RPG, która wzbudzała także wielkie zainteresowanie światem postapokaliptycznym. Przygoda rozpoczyna się od wyjścia z bezpiecznej krypty w nieprzyjazny świat pełen fanatyków, szaleńców i mutantów. A wszystko po to, aby sprawić nowe urządzenie do uzdatniania wody, niezbędne do przeżycia naszej społeczności. Sposób, w jaki osiągniemy cel, jest właściwie dowolny. Swoboda w działaniu, zamiast liniowej fabuły, była w Falloucie prawdziwym przełomem i początkiem myślenia o otwartym świecie, jaki dostajemy w większości gier w tej chwili. Zadania można realizować na różne sposoby, stosując rozwiązania siłowe, inteligencję albo negocjacje. To, jak postępujemy, wpływa na naszą karmę, czyli to, jak jesteśmy postrzegani przez innych.


W pakiecie dostajemy nie jedną, a 3 gry: Fallout 1, Fallout 2 oraz Fallout Tactics. Ze względu na przemoc jest to propozycja tylko dla graczy powyżej 16 lat. Kultowe gry z serii Fallout to doskonała propozycja i zabawa na wiele godzin.DOOM Classic Complete


To strzelanina, która przyciągała przed ekrany tysiące gracze, jeszcze zanim usłyszeliśmy o serii Battlefield czy Call o Duty. Każda część koncentruje się na bezimiennym bohaterze, działającym z ramienia Union Aerospace Corporation (UAC) i walczącym z hordami demonów i nieumartych. Doom był jedną z pierwszych gier na PC oferujących grafikę 3D oraz możliwość poruszania się w 3 wymiarach. Brzmi jak prehistoria? Z punktu widzenia gier video faktycznie tak jest – pierwszy Doom pojawił się na komputerach w 1993. W ramach zestawu wydanego po latach otrzymujemy DOOM (z dodatkowym epizodem „Thy Flesh Consumed”), DOOM II (z dodatkowymi epizodami „No Rest for the Living" i „The Master of Levels”) oraz FINAL DOOM.


Kultowa gra na PC, która zapoczątkowała praktycznie gatunek strzelanek, nie miała w sobie wiele realizmu. Największe zalety Dooma to szybkie tempo, krew lejąca się strumieniami i możliwość eksterminacji całej masy wrogów. Charakterystycznym elementem jest także rozprawianie się z potężnymi bossami, którzy przyjmują coraz bardziej wymyślne formy. Warto docenić także duży wybór broni – od piły łańcuchowej po futurystyczny miotacz plazmy.


Warto wspomnieć, że hit sprzed lat wrócił w 2016 roku w wersji na PC, Xbox One, PS4 i Nintendo Switch już ze współczesną grafiką i doskonałą ścieżką dźwiękową.Icewind Dale Enhanced Edition


Icewind Dale działa na tym samym silniku co Baldur's Gate, więc nie sposób uciec od porównań między tymi produkcjami. Najważniejsze różnice to inny sposób budowana swojej drużyny, a także całkiem inna fabuła, opierająca się na eksploracji nieprzyjaznych, mroźnych krain daleko na północy, z dala od cywilizacji. Podczas podróży zobaczymy zarówno zmrożone lodowce z pięknymi kryształami, jak również całą gamę lochów, jakie stworzyli ludzie i potwory na przestrzeni wieków. Jest tego sporo, a twórcy zadbali o różnorodność, dzięki czemu pod względem graficznym nie można się znudzić. Wypracowano także własną szatę graficzną zaklęć. Dzięki drobnemu retuszowi gra wciąż prezentuje się korzystnie.


W stosunku do oryginału jest nieco zmian i innowacji. Dodano wiele nowych czarów, broni i pancerzy, pojawiły się nowe klasy postaci, a także poprawki i usprawnienia. Zmian dokonano z wyczuciem, tak aby nie zaburzyć naturalnego balansu rozgrywki. Na plus należy odnotować na pewno wzmocnienie klasy łotrzyków, którzy w nowej wersji mogą wykonywać potężne ataki ukradkowe, tym samym zwiększają swoją przydatność dla drużyny.


Pozytywnie należy ocenić tryb dla wielu graczy, który działa pomiędzy platformami, a także nowy, najniższy poziom trudności, preferujący początkujących graczy.The Elder Scrolls V: Skyrim


Walka o władzę, smoki, pradawne przepowiednie i zaklęcia – to nie fabuła Gry o Tron, a skojarzenia najlepiej pasujące do kultowej serii Skyrim. Chociaż główny wątek fabularny jest tu wyraźnie zaznaczony, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jakiś czas o nim zapomnieć i zająć się innymi zadaniami. Gra na każdym kroku stara się od niego odciągnąć, podsuwając inne historie, w które można się zagłębić. Elder Scrolls V: Skyrim jest jednym z prekursorów otwartego świata i generalnie gier RPG w obecnej postaci. Wolność wyboru to kluczowy element dla rozgrywki, podobnie jak niezwykle rozbudowana zawartość, zapewniająca wiele godzin zabawy.Call of Duty 2


Drugą część kultowej strzelanki, obecnej na rynku od 2003 roku, wielu graczy wspomina z nostalgią. Fabuła, osadzona w realiach II wojny światowej, przenosi nas prosto na pole walki w różnych sceneriach. Podczas kampanii przyjdzie nam zobaczyć z perspektywy żołnierza lądowanie w Normandii, walki w Afryce Północnej, a nawet bitwę pod Stalingradem. Druga część Call of Duty przynosi wiele nowinek w porównaniu z pierwszą odsłoną, chociażby zmienną pogodę czy nowe bronie. Dzięki niewielkim wymaganiom sprzętowym zagramy na prawie każdym komputerze.Diablo III


Legendarna seria gier RPG, a właściwie hack'n'slash, robiła furorę na przełomie wieków – pierwsza część ukazała się w 1996 roku, a druga w 2000 roku. Ostatnią część trylogii zaprezentowano jednak po wielu latach przerwy – w 2012 roku na PC i w 2013 na konsole. Nasz ranking gier PC uzupełnia właśnie ta najnowsza wersja. Warto wybrać Diablo III, bo to przykład udanego powrotu po latach. Starannie dopracowana gra, dobrze nawiązuje do pierwowzoru, zachwyca ścieżką dźwiękową, a także wprowadza wiele innowacji ułatwiających rozgrywkę.Gra PC Wiedźmin 3: Dziki Gon


To gra, bez której prawdopodobnie nie byłoby serialu emitowanego obecnie na Netflixie. Gra z 2015 roku sprzedała się w milionach egzemplarzy i zdobyła wiele prestiżowych nagród. Koszty produkcji zwróciły się już pierwszego dnia po premierze. Ogromny, rozbudowany, otwarty świat zapewnia ponad 100 godzin zabawy, a oprawa audiowizualna – mimo upływu lat – wciąż jest na najwyższym poziomie. Wciągająca fabuła, ważne wybory moralne oraz rozbudowany i ciekawy system walki i rozwoju bohatera, to najważniejsze zalety. Nieprzypadkowo, po premierze serialu wiele osób przypomniało sobie o grze z Geraltem i bardzo szybko trzeciej części Wiedźmina znów zabrakło w sklepach.Każda z wymienionych w naszym rankingu gier na PC miała swój duży wkład w rozwój gier komputerowych. Odegrały niebagatelną rolę, inspirując kolejne pokolenia graczy i zachęcając do doskonalenia najlepszych pomysłów. W przeciwieństwie do wielu zapomnianych gier, dziś także potrafią być atrakcyjne, mimo upływu czasu. Jeśli chcesz sięgnąć po retro gry lub przypomnieć sobie emocje z dzieciństwa, ten ranking jest dla Ciebie.

Nie zapomnij także o dobraniu odpowiedniego sprzętu do gier, tak aby rozgrywka była jak najwygodniejsza! Sprawdź nasz ranking foteli gamingowych, myszek dla graczy, a także polecane modele laptopów.


Zobacz więcej

Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47!

Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47!

Po sukcesie pierwszych dwóch odsłon przyszedł czas na zwieńczenie trylogii – taką rolę pełni najnowszy Hitman III. Recenzja pokaże, czy warto było czekać na najnowszą odsłonę serii.
Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing to nowa technologia w grach, o której zrobiło się głośno w 2019 roku. Obecnie z możliwości Ray tracingu mogą korzystać posiadacze najnowszych kart graficznych, a od niedawna także gracze konsolowi – dzięki PlayStation 5 i Xbox Series X.
Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole!

Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole!

Xbox Series X czy PS5? To pytanie na pewno zadaje sobie wielu graczy. Sprawdź, którą konsolę kupić. Specyfikacja, możliwości, lista gier na premierę.
Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Nie wiesz, w jakie gry na PS4 grać w 2020 roku? Zobacz nasz ranking!
Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

Widok gracza w słuchawkach na uszach to nic dziwnego. W końcu emocjonujące wirtualne rozrywki można prowadzić o różnych porach dnia i nocy. Jakie słuchawki do PS4 warto wybrać? Zobacz najlepsze słuchawki do PS4 dla graczy.
FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy!

FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy!

Tysiące fanów piłki nożnej na całym świecie z niecierpliwością oczekiwało na premierę FIFA 21. Recenzja udowodni wam, że warto było czekać.
Ranking słuchawek dla graczy – jaki najlepszy model warto kupić w 2021 roku?

Ranking słuchawek dla graczy – jaki najlepszy model warto kupić w 2021 roku?

Przygotowaliśmy ten najnowszy ranking słuchawek dla graczy, ponieważ wiemy, że zadbanie o odpowiedni sprzęt do grania to skomplikowana i kosztowna sprawa, ale na pewno warta swojej ceny.
Recenzja The Last of Us Part II

Recenzja The Last of Us Part II

Długo wyczekiwana premiera już jest – oficjalnie od 19 czerwca można kupić The Last of Us Part II. Recenzja odpowie na wiele pytań, jakie zadawali fani pierwszej części z 2013 roku. Przedstawimy najważniejsze informacje na temat gry, bez żadnych spojlerów zdradzających fabułę.
Recenzja Darksiders Genesis

Recenzja Darksiders Genesis

Seria Darksiders powróciła na komputery i konsole w zupełnie nowej odsłonie. Czy odświeżenie wyjdzie zasłużonej serii na dobre i sprawi, że znów będzie głośno o Darksiders Genesis? Recenzja gry zdecydowanie ułatwi uzyskanie odpowiedzi na to pytanie.
PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery!

PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery!

Co oferuje konsola PlayStation 5? Informacje tuż po oficjalnej prezentacji – sprawdź!