Kultowe gry na PC, które warto znać. Ranking

Rynek gier komputerowych istnieje już tak długo, że wiele doskonałych gier było na topie, jeszcze zanim dzisiejsi gracze zdążyli się urodzić. Kultowe tytuły sprzed lat, chociaż zdecydowanie odstają od nowości pod względem grafiki, wciąż potrafią pozytywnie zaskoczyć. Klasyka gier to dla młodszych graczy sposób na poznanie tych gier, w które nie mieli szansy zagrać wcześniej, a dla starych wyjadaczy - możliwość powrotu do ulubionych tytułów i sprawdzenie, czy po latach są równie dobre, jak je zapamiętaliśmy. Często też nowe edycje zawierają wiele dodatków, usprawnień i innych elementów, nieobecnych w pierwszych wydaniach. Po jakie stare gry na PC warto sięgnąć? Oto nasz ranking.


Baldur's Gate Enhanced Edition


To legendarna gra RPG, przez wiele lat stawiana za niedościgniony wzór i wyznaczająca standardy dla tego gatunku, na długo przed tym, zanim pojawił się Wiedźmin czy Dragon Age. Czy po latach wciąż ma coś do zaoferowania?

Baldur’s Gate czerpie pełnymi garściami z mechaniki Dungeon&Dragons, co jednym może przypaść do gustu, a innym - wydać się zbyt archaiczne. Sam proces tworzenia postaci przypomina bardzo kreowanie bohatera w RPG opartym na kartach i podręcznikach. Wybieramy klasę postaci, rasę, przydzielamy punkty na współczynniki, takie, jak siła, zręczność czy charyzma. Nasza postać na swojej drodze spotyka inne, które albo mogą dołączyć do naszej drużyny, albo oferować nam zadania lub nas atakować. Za wygrane potyczki otrzymujemy punkty doświadczenia, a ich odpowiednia liczba - pozwala wskoczyć na kolejny poziom, co wiąże się z nowymi umiejętnościami i wzrostem współczynników. To wszystko standard w RPG, ale ponad 20 lat temu całkowita nowość. Poza tym, zdobywanie kolejnych poziomów i usprawnień, jest znacznie wolniejsze niż we współczesnych grach. Gra nie zasypuje też setkami nowych broni i pancerzy, wypadających z każdego pokonanego wroga.

Grafika w nowym, odświeżonym Baldur’s Gate, jest taka sama, jak w oryginale, tylko przeskalowana do wyższej rozdzielczości. Z daleka, postacie i obiekty jeszcze wyglądają dobrze, ale po przybliżeniu widać piksele – żadne to zaskoczenie, po prostu urok gier retro. Bardzo dobre wrażenie robi natomiast ścieżka dźwiękowa, która doskonale buduje klimat. Usłyszymy także dobrze znane partie dialogowe oraz odgłosy walki czy rzucania zaklęć. Najmocniejsze strony gry to dialogi, wciągająca i ciekawie poprowadzona historia oraz nieszablonowe misje poboczne. I te wszystkie elementy odnajdziemy tutaj  -po latach zrealizowane na równie wysokim poziomie.

Czy dostajemy od wydawcy coś ekstra? Jak najbardziej! W pakiecie z kultową grą, dostajemy dodatkową ścieżkę fabularną, a także 3 ciekawe postacie, których wcześniej nie znaliśmy. Do drużyny mogą dołączyć mnich Rasaad yn Bashir, półork, Dorn Il Khan oraz dzika czarodziejka Neera. W grze także starannie przyjrzano się rozmaitym błędom pojawiającym się na różnych etapach – łącznie usunięto ich ponad 400, chociaż czujni recenzenci zauważyli, że w ich miejsce pojawiło się kilka nowych.

Na koniec warto także wspomnieć, że oprócz wersji na PC, Baldur's Gate Enhanced Edition dostępne jest także na urządzenia mobilne, gdzie o dziwo da się sterować na dotykowym ekranie.

 


Gra PC PKK Fallout Classic Collection


To gra, która jest raczej powszechnie znana przez różne pokolenia graczy, bo od pierwszego wydania w 1997, doczekała się wielu kontynuacji na różne platformy. Fallout pojawił się na Xbox 360, Playstation 2, Playstation 3 a także w wersjach mobilnych na iOS i Android. Ostatnio wydany Fallout 76 z 2018 roku wzbudził wiele kontrowersji między innymi ze względu na zbyt duże odejście od pierwowzoru. A jaki jest ten pierwszy, ikoniczny Fallout?

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier RPG, która wzbudzała także wielkie zainteresowanie światem postapokaliptycznym. Przygoda rozpoczyna się od wyjścia z bezpiecznej krypty w nieprzyjazny świat pełen fanatyków, szaleńców i mutantów. A wszystko po to, aby sprawić nowe urządzenie do uzdatniania wody, niezbędne do przeżycia naszej społeczności. Sposób, w jaki osiągniemy cel, jest właściwie dowolny. Swoboda w działaniu, zamiast liniowej fabuły, była w Falloucie prawdziwym przełomem i początkiem myślenia o otwartym świecie, jaki dostajemy w większości gier w tej chwili. Zadania można realizować na różne sposoby, stosując rozwiązania siłowe, inteligencję albo negocjacje. To, jak postępujemy wpływa na naszą karmę, czyli to, jak jesteśmy postrzegani przez innych.

W pakiecie dostajemy nie jedną, a 3 gry: Fallout 1, Fallout 2 oraz Fallout Tactics. Ze względu na przemoc, jest to propozycja tylko dla graczy powyżej 16 lat.DOOM Classic Complete


To strzelanina, która przyciągała przed ekrany tysiące gracze jeszcze zanim usłyszeliśmy o serii Battlefield czy Call o Duty. Każda część koncentruje się na bezimiennym bohaterze, działającym z ramienia Union Aerospace Corporation (UAC) i walczącym z hordami demonów i nieumartych. Doom był jedną z pierwszych gier oferujących grafikę 3D oraz możliwość poruszania się w 3 wymiarach. Brzmi jak prehistoria? Z punktu widzenia gier video faktycznie tak jest – pierwszy Doom pojawił się na komputerach w 1993. W ramach zestawu wydanego po latach, otrzymujemy DOOM (z dodatkowym epizodem „Thy Flesh Consumed”), DOOM II (z dodatkowymi epizodami „No Rest for the Living" i „The Master of Levels”) oraz FINAL DOOM.

Gra, która zapoczątkowała praktycznie gatunek strzelanek, nie miała w sobie wiele realizmu. Największe zalety Dooma to szybkie tempo, krew lejąca się strumieniami i możliwość eksterminacji całej masy wrogów. Charakterystycznym elementem jest także rozprawianie się z potężnymi bossami, którzy przyjmują coraz bardziej wymyślne formy. Warto docenić także duży wybór broni - od piły łańcuchowej po futurystyczny miotacz plazmy.

Warto wspomnieć, że hit sprzed lat wrócił w 2016 roku w wersji na PC, Xbox One, PS4 i Nintendo Switch już ze współczesną grafiką i doskonałą ścieżką dźwiękową.

 


Icewind Dale Enhanced Edition


Icewind Dale działa na tym samym silniku, co Baldur's Gate, więc nie sposób uciec od porównań między tymi produkcjami. Najważniejsze różnice to inny sposób budowana swojej drużyny, a także całkiem inna fabuła, opierająca się na eksploracji nieprzyjaznych, mroźnych krain daleko na północy, z dala od cywilizacji. Podczas podróży zobaczymy zmrożone lodowce z pięknymi kryształami, jak również całą gamę lochów, jakie stworzyli ludzie i potwory na przestrzeni wieków. Jest tego sporo, a twórcy zadbali o różnorodność, dzięki czemu pod względem graficznym nie można się znudzić. Wypracowano także własną szatę graficzną zaklęć. Dzięki drobnemu retuszowi, gra wciąż prezentuje się korzystnie.

W stosunku do oryginału, jest nieco zmian i innowacji. Dodano wiele nowych czarów, broni i pancerzy, pojawiły się nowe klasy postaci, a także poprawki i usprawnienia. Zmian dokonano z wyczuciem, tak, aby nie zaburzyć naturalnego balansu rozgrywki. Na plus należy odnotować na pewno wzmocnienie klasy łotrzyków, którzy w nowej wersji mogą wykonywać potężne ataki ukradkowe, tym samym zwiększają swoją przydatność dla drużyny.

Pozytywnie należy ocenić także tryb dla wielu graczy, który działa pomiędzy platformami a także nowy, najniższy poziom trudności, preferujący początkujących graczy.The Elder Scrolls V: Skyrim


Walka o władzę, smoki, pradawne przepowiednie i zaklęcia – to nie fabuła Gry o Tron, a skojarzenia najlepiej pasujące do kultowej serii Skyrim. Chociaż główny wątek fabularny jest tu wyraźnie zaznaczony, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jakiś czas o nim zapomnieć i zająć się innymi zadaniami. Gra na każdym kroku stara się od niego odciągnąć, podsuwając inne historie, w które można się zagłębić. Elder Scrolls V: Skyrim jest jednym z prekursorów otwartego świata i generalnie gier RPG w obecnej postaci. Wolność wyboru to kluczowy element dla rozgrywki, podobnie jak niezwykle rozbudowana zawartość, zapewniająca wiele godzin zabawy.

Każda z wymienionych gier miała swój duży wkład w rozwój gier komputerowych. Odegrały niebagatelną rolę, inspirując kolejne pokolenia graczy i zachęcając do doskonalenia najlepszych pomysłów. W przeciwieństwie do wielu zapomnianych gier, dziś także potrafią być atrakcyjne mimo upływu czasu. Jeśli chcesz sięgnąć po retro gry lub przypomnieć sobie emocje z dzieciństwa, ten ranking jest dla Ciebie.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]