Kup sobie drona – przegląd rynku

Dron fruwający nad głowami przestał być już sensacyjnym wydarzeniem podczas wielu imprez plenerowych. Małe latające urządzenia widujemy coraz częściej i coraz silniejsza staje się pokusa sprawienia sobie takiego gadżetu. Bo posiadanie drona to połączenie dziecięcych marzeń i zamiłowania do zdalnie sterowanych pojazdów z chęcią robienia fantastycznych zdjęć z niedostępnej dotąd perspektywy. Podobnie jak z telefonami komórkowymi, mamy tutaj do czynienia z technologią, która początkowo wykorzystywana do potrzeb wojskowych stopniowo staje się dostępna dla coraz szerszego grona odbiorców. Czy będzie się rozwijać równie dynamicznie jak telefonia komórkowa? Czas pokaże. Póki co popyt jeszcze nie jest duży, a ceny wciąż stosunkowo wysokie. Co mają do zaoferowania producenci? Czas na przegląd kilku topowych modeli. 
Dron PARROT Bebop Niebieski

Mini-dron Parrot Rolling Spider


Urządzenie niewielkich rozmiarów sterowane smartfonem. Umożliwia wykonywanie wymyślnych powietrznych akrobacji dzięki aplikacji FreeFlight. Pokonuje zakręty pod kątem 90 lub 180 stopni, a także przewroty w przód i w tył. Do tego jeździ po podłodze, po ścianach i po innych powierzchniach. Pionowa kamera wykonuje zdjęcia z częstotliwością 30 klatek na sekundę. Fajna zabawka, chociaż na baterii wytrzyma 20 minut.

Mini-dron PARROT Rolling Spider Czerwony

Mini-dron Parrot Jumping Sumo


Jak sama nazwa wskazuje, ten sprzęt potrafi wykonywać efektowne podskoki. Zarówno wzwyż, jak i w dal, pokonuje około 80 cm. W przeciwieństwie do poprzednika, cechuje się bardziej masywną konstrukcją. Oprócz skakania, sprawnie jeździ (trzymając równowagę jak segeway), oraz obraca się wokół własnej osi. Zasięg urządzenia to 50 metrów. Jak twierdzi producent, dron posiada... własną osobowość, którą manifestuje, wydając różne dźwięki w zależności od nastroju. Wbudowana kamera zapewnia łączność ze smartfonem i strumieniowanie obrazu bezpośrednio na ekran.
Mini-dron PARROT Jumping Sumo Czarny

AR Drone 2.0 Elite Edition


Propozycja dla tych, którzy chcą zabawić się w komandosa. Wymienny korpus oraz śmigła w różnych wersjach kolorystycznych umożliwiają trzy typy kamuflażu – w śniegu, w piasku, albo w zaroślach. Sterowanie maszyną jest łatwiejsze dzięki funkcji automatycznej stabilizacji. Za pomocą kamery kręcimy filmy w jakości HD strumieniowane bezpośrednio na ekran smartfona. Konstrukcja jest na tyle solidna, żeby przetrwać bez większego uszczerbku zderzenie z różnymi przeszkodami, a nawet upadek. Rurki wykonane z włókna węglowego, plastikowe części wzmocnione nylonem oraz wodoodporna konstrukcja sprawiają, że możemy być pewni, że urządzenie posłuży nam długo. Bateria na 12 minut zabawy. 
Quadricopter PARROT AR. DRONE 2.0 Elite Edition Dżungla

AE Toruk AP-9


Dron z trochę wyższej półki, bo jego cena zbliża się już do 2 tys. złotych. Porusza się z prędkością nawet 20 m/s i w przeciwieństwie do poprzedników, posiada kontroler do sterowania. W trybie automatycznym lata samodzielnie, korzystając z kompasu, wysokościomierza i GPS. Radzi sobie z samym lotem na tyle dobrze, że operator może skupić się tylko na filmowaniu. W przypadku utraty łączności, automatycznie wraca do miejsca startu. Dodatkowa zaleta to wykorzystanie oświetlenia LED, które pozwoli bez problemu dostrzec maszynę również nocą. W powietrzu może przebywać do 20 minut, a maksymalna wysokość na jaką się wznosi to aż 300 metrów! Stabilność lotu gwarantują solinego 10-calowe śmigła. Dron działa w parze z kamerą typu GoPro, którą mocujemy korzystając ze specjalnego uchwytu. 
Dron AEE Toruk AP-9
Kto chce spróbować zabawy dronem powinien liczyć się z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych. Nie jest to zaporowa cena za ciekawy gadżet, bo inteligentne zegarki czy opaski sportowe to równie drogie prezenty. Dron ma jednak tę zaletę, że dostarczy radości całej rodzinie. Niezależnie czy bardziej atrakcyjna będzie rola sterującego pojazdem czy fotografa lub kamerzysty.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel