Co warto zainstalować na nowym komputerze?

Zakup nowego komputera to zawsze powód do radości, bo dostajemy nowocześniejszy sprzęt o lepszych możliwościach. Jakie programy warto jednak mieć na nowym urządzeniu? Nie należy zapominać o tym, że już na starcie dobrze jest zadbać o kilka aplikacji, które ułatwią codzienne użytkowanie sprzętu. Od sprzedawcy zazwyczaj otrzymujemy zainstalowany program operacyjny oraz, w przypadku komputerów z Windowsem, licencję na pakiet Office (nieraz tylko testowo na 30 dni). Podstawowy zestaw aplikacji jest skromny, dlatego od razu warto pomyśleć o tym, co się za chwilę przyda. W artykule , co warto zainstalować na nowym komputerze czy laptopie.


Program antywirusowy


Bezpieczeństwo to podstawa i należy o tym pamiętać, bo w sieci czyha wiele niebezpieczeństw - od programów szpiegujących poprzez złośliwe wirusy, kończąc na botach rozsyłających spam w naszym imieniu oraz niebezpiecznych narzędziach do wyłudzania naszych danych czy dostęp do kont bankowych. Zagrożony może być zwłaszcza nowy komputer. Co więc zainstalować na nim w pierwszej kolejności? Przede wszystkim, trzeba się zabezpieczyć, wybierając program antywirusowy. Skuteczność różnych rozwiązań można sprawdzić w publikowanych co roku testach i rankingach. My na pewno możemy polecić chociażby Kaspersky Anti-Virus, który od dawna utrzymuje się wśród najlepszych.


Program antywirusowy – jaki warto zainstalować na nowym komputerze?


Przeglądarka internetowa

Długo można dyskutować o tym, która z przeglądarek jest najlepsza, niemniej jest to sprawa indywidualna, wiec najlepiej sprawdzić to na własnej skórze. Standardowo komputery z Windowsem 10 proponują Microsoft Edge, a komputery Apple - Safari. Można jednak skorzystać z bezpłatnych alternatyw, jak Google Chrome czy Firefox.


Programy biurowe

Jakie programy warto mieć na komputerze, którego używamy do pracy? Do działań biznesowych, ale także do użytku domowego, niezbędne będzie używanie edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych czy programu do tworzenia prezentacji. Takie funkcje spełnia pakiet Microsoft Office, występujący w różnych wersjach, a także - w ograniczonym zakresie - jego odpowiedniki jak Open Office czy Libre Office.


Programy czyszczące

Aby komputer sprawował się bez zarzutu, niezbędne jest regularne usuwanie niepotrzebnych plików. Ich nadmierne nagromadzenie nie tylko zabiera miejsce na dysku, ale także spowalnia wiele procesów i niepotrzebne obciąża pamięć podręczną. Odpowiednie sprzątanie zapewni na przykład CCleaner lub jego odpowiednik o podobnej nazwie i funkcjach.


Nowy laptop na biurku


Co jeszcze zainstalować na nowym komputerze lub laptopie?

Oprócz wymienionych programów, dobrze jest pomyśleć także o posiadaniu oprogramowania do kompresji i plików, z których najpopularniejszym jest 7-Zip. Bez niego nie uda nam się rozpakować skompresowanych plików od innych, a także samemu tworzyć zbiorów plików zamkniętych w jednym folderze do wysłania mailem. Pomocny będzie także uniwersalny program do odtwarzania muzyki i video w różnych formatach (na przykład VLC albo AllPlayer). Nie można także zapomnieć o prostym i uniwersalnym narzędziu do otwierania plików w popularnym formacie PDF. Jeśli na komputerze będą się znajdować ważne dane, warto mieć możliwość tworzenia co jakiś czas kopii zapasowych. Tutaj pomocny może być program Cobian Backup. Listę najważniejszych programów, które warto zainstalować na nowym laptopie czy komputerze, zamykają wszelkiego rodzaju komunikatory. Najpopularniejszym jest naturalnie Skype, ale znajdą się także użytkownicy korzystający z innych jak gadu-gadu czy Jabber.


Oprogramowanie do komputera decyduje o tym, jak dobrze będzie się na nim pracowało. Warto o tym pamiętać, bo oprócz specyfikacji, to właśnie dobór programów decyduje o tym, na ile dobrze sprzęt spełnia wszystkie swoje funkcje. Jeśli już na starcie postawimy na odpowiedni zestaw przydatnych programów, na co dzień będzie nam ze wszystkim łatwiej.


Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego? Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.

Więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna? Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?

Więcej

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić? PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.

Więcej

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać? Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.

Więcej

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10 Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel