MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Kupiłeś nowy komputer? Sprawdź, jakie programy warto zainstalować na początek

Zakup nowego komputera to zawsze powód do radości, bo dostajemy nowocześniejszy sprzęt o lepszych możliwościach. Nie należy jednak zapominać o tym, że już na starcie dobrze jest zainstalować kilka aplikacji, które ułatwią codzienne użytkowanie sprzętu. Od sprzedawcy zazwyczaj otrzymujemy zainstalowany program operacyjny oraz, w przypadku komputerów z Windowsem, licencję na pakiet Office (nieraz tylko testowo na 30 dni). Podstawowy zestaw aplikacji jest skromny, dlatego od razu warto pomyśleć o tym, co się za chwilę przyda. W artykule przedstawiamy listę najważniejszych programów, które warto mieć.

Program antywirusowy

Bezpieczeństwo to podstawa i należy o tym pamiętać, bo w sieci czyha wiele niebezpieczeństw - od programów szpiegujących poprzez złośliwe wirusy, kończąc na botach rozsyłających spam w naszym imieniu oraz niebezpiecznych narzędziach do wyłudzania naszych danych czy dostęp do kont bankowych. Przede wszystkim, trzeba się zabezpieczyć, wybierając program antywirusowy. Skuteczność różnych rozwiązań można sprawdzić w publikowanych co roku testach i rankingach. My na pewno możemy polecić chociażby Kaspersky Anti-Virus, który od dawna utrzymuje się wśród najlepszych.

Przeglądarka internetowa

Długo można dyskutować o tym, która z przeglądarek jest najlepsza, niemniej jest to sprawa indywidualna, wiec najlepiej sprawdzić to na własnej skórze. Standardowo komputery z Windowsem 10 proponują Microsoft Edge, a komputery Apple - Safari. Można jednak skorzystać z bezpłatnych alternatyw, jak Google Chrome czy Firefox.

Programy biurowe

Do działań biznesowych, ale także do użytku domowego, niezbędne będzie używanie edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych czy programu do tworzenia prezentacji. Takie funkcje spełnia pakiet Microsoft Office, występujący w różnych wersjach, a także - w ograniczonym zakresie - jego odpowiedniki jak Open Office czy Libre Office.

Programy czyszczące

Aby komputer sprawował się bez zarzutu, niezbędne jest regularne usuwanie niepotrzebnych plików. Ich nadmierne nagromadzenie nie tylko zabiera miejsce na dysku, ale także spowalnia wiele procesów i niepotrzebne obciąża pamięć podręczną. Odpowiednie sprzątanie zapewni na przykład CCleaner lub jego odpowiednik o podobnej nazwie i funkcjach.

Inne programy

Oprócz wymienionych programów, dobrze jest pomyśleć także o posiadaniu oprogramowania do kompresji i plików, z których najpopularniejszym jest 7-Zip. Bez niego nie uda nam się rozpakować skompresowanych plików od innych, a także samemu tworzyć zbiorów plików zamkniętych w jednym folderze do wysłania mailem. Pomocny będzie także uniwersalny program do odtwarzania muzyki i video w różnych formatach (na przykład VLC albo AllPlayer). Nie można także zapomnieć o prostym i uniwersalnym narzędziu do otwierania plików w popularnym formacie PDF. Jeśli na komputerze będą się znajdować ważne dane, warto mieć możliwość tworzenia co jakiś czas kopii zapasowych. Tutaj pomocny może być program Cobian Backup. Listę najważniejszych programów, które warto zainstalować w pierwszej kolejności, zamykają wszelkiego rodzaju komunikatory. Najpopularniejszym jest naturalnie Skype, ale znajdą się także użytkownicy korzystający z innych jak gadu-gadu czy Jabber.

Oprogramowanie do komputera decyduje o tym, jak dobrze będzie się na nim pracowało. Warto o tym pamiętać, bo oprócz specyfikacji, to właśnie dobór programów decyduje o tym, na ile dobrze sprzęt spełnia wszystkie swoje funkcje. Jeśli już na starcie postawimy na odpowiedni zestaw przydatnych programów, na co dzień będzie nam ze wszystkim łatwiej.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]