Kupowanie sprzętu AGD – czy kolor ma znaczenie?

Wybór sprzętu do kuchni bywa trudnym i czasochłonnym zajęciem. Bogactwo możliwości sprawia, że można mieć problemy z podjęciem decyzji - w końcu modeli w zróżnicowanych cenach jest naprawdę bardzo dużo. Najlepiej jest przy ocenie tego, czego potrzebujemy, wziąć pod uwagę kilka czynników.

W pierwszej kolejności - oczywiście rozmiary, żeby wiedzieć, czy urządzenie w ogóle zmieści się w zaplanowanej przestrzeni. Następnie patrzy się oczywiście na cenę, a także szereg parametrów technicznych, decydujących o skuteczności działania, zużyciu energii, dodatkowych funkcjach i możliwościach. Wielkie znaczenie ma także ergonomia, czyli to, czy sprzętów używa się wygodnie. Dopasowane i łatwo dostępne uchwyty, umieszczenie określonych elementów na odpowiedniej wysokości, wreszcie: prosta i intuicyjna regulacja  - to wszystko decyduje o tym, jak się używa sprzętu na co dzień. Nie powinniśmy także zapominać o kolorystyce. Zwłaszcza, jeśli kupujemy komplet urządzeń do nowego mieszkania, a nie tylko wymieniamy jedną rzecz, jak lodówka czy zmywarka. Ulubiony kolor to w dużej mierze rzecz gustu, o którym się nie dyskutuje, niemniej każdy wybór ma swoje konsekwencje, dlatego dobrze jest mieć ogólną wiedzę o kolorystyce kuchni i tym, co może z niej wynikać. Wahasz się, jaki kolor będziesz odpowiedni? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Najczęściej wybierane kolory sprzętów AGD

Kiedyś lodówki, zamrażarki, czy kuchenki mikrofalowe były dostępne niemal wyłącznie w kolorze białym. Obecnie mamy już nieco więcej opcji, co daje dodatkowe możliwości adaptacji wnętrza. Modne zrobiły się przede wszystkim sprzęty w kolorze srebrnym oraz szarym. Trzecie pod względem popularności są AGD w kolorze czarnym. Inne kolory - takie jak niebieski, kremowy czy bordowy, to już prawdziwa rzadkość. Wybór tych ostatnich wymaga dużej odwagi i nie chodzi tutaj tylko o odważną stylistykę, ale również podjęcie pewnego ryzyka. Gdy sprzęt z biegiem lat się zniszczy albo zepsuje, bardzo trudno będzie znaleźć na jego miejsce odpowiednik w tych samych barwach.

Jaki kolor AGD dobrać do wnętrza?

Przy wybieraniu kolorystyki, lepiej nie kierować się panującą modą, a czysto praktycznymi aspektami. Najważniejsze będzie to, w jaki sposób urządzone jest wnętrze, ile jest światła w pomieszczeniu oraz jakie meble znajdą się w otoczeniu AGD. W ciemnych kuchniach najlepiej prezentują się jasne fronty sprzętów AGD. Czarna lodówka nie sprawdzi się zatem w małym mieszkaniu z kuchnią przy wejściu, natomiast w dobrze będzie wyglądać w domu z dużymi oknami, przez które wpadnie dużo światła. Kolejna sprawa to wrażenie, jakie chcemy wywrzeć. Srebrne sprzęty uchodzą za nowocześniejsze. To widać bardzo dobrze chociażby na przykładzie zmywarki. Natomiast białe sprzęty wypadają świetnie przy jasnych szafkach oraz kuchniach wykończonych w drewnie. Generalnie, panuje zasada, że kolor AGD albo można dobierać jako podobny do koloru mebli albo przeciwnie - próbować połączeń kontrastowych – na przykład czarny i biały. Jeśli kuchnia znajduje się w aneksie, warto dopasować sprzęt nie tylko do koloru samych szafek kuchennych, ale w miarę możliwości - także do mebli w salonie.

Wybór koloru wpływa także na utrzymanie czystości. Tutaj szczególnie trzeba zwrócić uwagę nie na małe AGD, tylko lodówki, które z uwagi na dużą powierzchnię rzucają się w oczy stając niejako wizytówką całego pomieszczenia. Biała lodówka, podobnie jak biały samochód, zbiera brud, więc widać na niej wszystkie kolorowe plamy czy zacieki. Srebrne sprzęty, dla odmiany, nie uwydatniają tak bardzo samych zbrudzeń, ale za to bardziej widoczne są na nich odciski palców.

Chociaż oferta może się z czasem zmieniać, to mniej więcej wiadomo, jaką kolorystykę wybiera dany producent. Decydując się na niszową barwę, możemy być skazani na jednego lub najwyżej dwóch dostawców sprzętu, co znacząco ograniczy pole manewru.

Pewną ucieczką od kwestii kolorystyki jest wybrnie sprzętu AGD do zabudowy, co oznacza automatycznie front identyczny jak szafki. To jednak nie rozwiązuje problemu całkowicie, bo wciąż stoimy przed zadaniem dobrania chociażby okapu, zlewu z baterią czy pyty grzejnej. Generalnie, warto kierować się własnym gustem i rozsądkiem i w swoich decyzjach być konsekwentnym. Biały albo stalowy to najczęściej wybierane opcje, co wynika także z największej dostępności modeli w tych barwach.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]