Laptop dla dziecka – Który wybrać i kiedy najlepiej kupić?

Laptop dla dziecka to poważna inwestycja. Od nowych technologii nie da się uciec. Ich obecność jest coraz bardziej odczuwalna w codziennym życiu. Młodzież, dorośli, a nawet seniorzy na bieżąco uczą się tego, jak obchodzić się z technologicznymi nowinkami. Ich zadaniem jest przygotować do tego najmłodszych. Jaki laptop dla dziecka wybrać? Kiedy kupić dziecku laptopa? Odpowiedzi na te pytania są prostsze niż wydaje się to wielu rodzicom.

Kiedy kupić dziecku laptopa? – Psycholodzy i specjaliści radzą


Nie wystarczy kupić dziecku laptopa. Laptop dla dziecka musi być przez nie wykorzystany. Jeżeli kupimy go za wcześnie, dziecko nie będzie w stanie wykorzystać jego wszystkich zalet. Kiedy kupić dziecku laptopa według psychologów? Idealny moment to chwila ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Należy jednak pamiętać, że dziecko powinno korzystać z laptopa wyłącznie pod czujnym okiem rodziców.


Dlaczego nie zacząć oswajać dziecka z nowymi technologiami jak najwcześniej? Według specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii (American Academy of Pediatrics, AAP) dzieci do lat 2 w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń elektronicznych. Okazuje się, że mogą mieć one negatywny wpływ na rozwój mózgu najmłodszych. AAP podkreśla, że małe dzieci najlepiej poznają świat podczas interakcji z innymi ludźmi, a nie patrzenia na ekran. Po ukończeniu 2. roku życia dziecko może bawić się na komputerze maksymalnie 1-2 godziny dziennie. Co jeżeli rodzice nie wezmą pod uwagę sugestii AAP? Zbyt wczesne i nadmierne korzystanie z komputera przez dzieci może spowodować u nich problemy z koncentracją oraz zaburzenia snu i jedzenia.

Oczywiście laptop dla dziecka ma także bardzo mocne zalety. Gdy dziecko wcześnie zacznie oswajać się z komputerem, to nie będzie miało później żadnych problemów z jego obsługą. Umiejętność korzystania z komputera jest jedną z wielu niezbędnych kompetencji. Komputery i laptopy są i będą coraz częściej wykorzystywane w czasie zajęć. Laptop dla dziecka to także przepustka do tzw. wirtualnej klasy. Jest to platforma współpracy między nauczycielami oraz uczniami i ich rodzicami.

Laptop dla dziecka - jego zalety i wady
Zalety
Wady
  • Dostępne są małe i lekkie laptopy, idealne dla dzieci
  • Możliwość zainstalowania gier oraz aplikacji i programów edukacyjnych
  • Laptopy mogą mieć ekran dotykowy
  • Są bardziej funkcjonalne i wydajniejsze niż tablety
  • Są mniej szkodliwe dla zdrowia przy dłuższym użytkowaniu
  • Mały użytkownik przyzwyczaja się do swojego przyszłego narzędzia pracy
  • Na początku może być dość trudny w obsłudze
  • Może być dosyć duży, drogi i ciężki

Jaki laptop dla dziecka wybrać?


Za laptop dla dziecka nie warto przepłacać. Wystarczy kwota do 2000 złotych. Gdy mały użytkownik zapozna się ze swoim laptopem i sprecyzuje swoje wymagania, za kilka lat będzie można zainwestować w lepszy sprzęt komputerowy.

Oczywiście laptop dla dziecka będzie służył nie tylko do nauki, ale także do gier. Dla obu zastosowań warto wybrać laptop z możliwie najwydajniejszymi podzespołami i matrycą HD. Najwydajniejsze laptopy będą miały dwu- lub czterordzeniowe procesory i dedykowane karty graficzne. Zintegrowana karta graficzna (zainstalowana jako część procesora) obniży jednak cenę zakupu laptopa. Dodatkowo laptop powinien mieć minimum 2-4 GB RAM.

Dysk SSD będzie droższy niż tradycyjny dysk HDD, ale będzie o wiele szybszy i dużo bardziej odporny na uszkodzenia.


Na wytrzymałość laptopa wpływ ma także jego obudowa. Musi być trwała i wykonana z dobrej jakości tworzywa. Obudowa powinna być matowa. Zapobiegnie to pozostawianiu na niej przez dziecko nieestetycznych odcisków palców. Laptop dla dziecka musi mieć dobrze spasowaną obudowę.

Optymalny rozmiar matrycy to 15,6 cala. Laptop dla dziecka o takiej przekątnej będzie odrobinę większy. Z drugiej strony ekran o takiej wielkości nie będzie wymagał wytężania wzroku. Dzięki temu rodzic nie musi obawiać się o żadne negatywne konsekwencje dla oczu jego dziecka.

Instytut Matki i Dziecka zaleca, aby dzieci nie dźwigały ciężarów, które przekraczają 15% wagi ich ciała. Ponieważ laptop będzie od czasu do czasu przenoszony z ciężkimi zeszytami i książkami, powinien być jak najlżejszy.

Jak przygotować stanowisko komputerowe dla dziecka?


Miejsce, w którym stanie laptop dla dziecka nie może być zbytnio oświetlone. Zapobiegnie to powstawaniu męczących wzrok odblasków. W tym celu można np. zamontować w pokoju rolety.

Wielkość krzesła powinna być taka, aby dziecko mogło postawić stopy na podłodze. Dodatkowo warto kupić odpowiedni podnóżek. Krzesło powinno być ustawione względem biurka w taki sposób, aby ekran znajdował się na wysokości wzroku dziecka.

Laptop dla dziecka warto wyposażyć w niezbędne akcesoria, urządzenia peryferyjne i... blokadę rodzicielską. Dzięki niej rodzic może mieć kontrolę nad tym, ile czasu jego dziecko spędza przed komputerem i jakie przegląda strony internetowe.

Czy Twoja pociecha jest już gotowa na swój pierwszy laptop?


Jeżeli Twoje dziecko skończyło 7 lat, to możesz śmiało kupić mu w prezencie jego pierwszego, własnego laptopa. Mniejsze dzieci mogą być krótko oswajane z komputerem pod czujnym okiem rodziców. Pierwszy laptop dla dziecka wiąże się z dużą odpowiedzialnością dla rodziców. Z drugiej strony zalety takiego zakupu przewyższają związane z nim nieliczne zagrożenia. Laptop dla dziecka to inwestycja rodziców w przyszłość ich pociechy.

powrót