Laptop gamingowy - jak wybrać?

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno o uniwersalny laptop, dobrze spełniający wszystkie najważniejsze funkcje. Producenci raczej oferują wyspecjalizowane modele o bardzo konkretnych zastosowaniach i związanej z tym charakterystyce. Nic dziwnego. W końcu każda z grup odbiorców ma trochę inne oczekiwania oraz możliwości finansowe. Zupełnie inne parametry cechują mobilne laptopy do prostych zadań, laptopy typowe dla zadań biznesowych oraz te przeznaczone do gier. W tym artykule zajmiemy się ostatnimi. Na co zwracać uwagę, gdy poszukujemy laptopa gamingowego? Polecamy nasz poradnik!

Mocna specyfikacja to podstawa

Laptop do gier, żeby dobrze służyć, powinien spełniać wymagania sprzętowe dla najnowszych gier. Najlepiej, gdyby dotyczyło to nawet nie średnich, a tych zalecanych, odpowiednich dla najwyższej rozdzielczości i detali. Czemu warto zainwestować w sprzęt, który będzie topowy na ten moment, a nie tylko średni? Przede wszystkim dlatego, że dokonując takiego zakupu należy patrzeć na kilka lat do przodu. Co roku gry mają coraz większe wymagania, więc trzeba sobie zostawić pewien margines, przewidując, że w kolejnych latach komputery będą musiały dysponować coraz mocniejszymi podzespołami.  Absolutnie kluczowe elementy to procesor oraz karta graficzna, ponieważ ich wymiana jest praktycznie niemożliwa i to one decydują w największej mierze wydajności i płynnej animacji. Najlepszym wyborem będą tutaj procesory Intel Core i7 w wersji cztero- lub sześciordzeniowej. Preferowany układ graficzny w tym zestawie to przynajmniej NVIDIA GeForce GTX 1050, chociaż można od razu zdecydować na nowocześniejszą kartę 1060 lub 1070. Jeśli chodzi o pamięć operacyjną, to odpowiednią wielkością na ten moment będzie 16  GB. W tej chwili już nawet flagowe telefony dysponują 6 GB pamięci, więc 8 GB występujące jeszcze w starszych komputerach gamingowych to może okazać się zbyt mało. W przypadku pamięci RAM jest akurat o tyle dobrze, że w większości przypadków mamy możliwość zamiany jednostki pamięci na inną i tym samym - rozszerzenie dostępnych możliwości.

Ostatnim z kluczowych elementów jest dysk twardy. Tutaj ma zastosowania prosta zasada, że im większa pojemność, tym lepiej. Warto natomiast zwrócić uwagę na rodzaj dysku. Już od dłuższego czasu na rynku laptopów pojawiają się zarówno tradycyjne dyski HDD jak również nowoczesne SSD – szczególnie popularne w lekkich bardzo mobilnych laptopach. Z uwagi na to, że pamięć HDD jest tańsza, to tego rozwiązania należy spodziewać się w laptopie gamingowym. Czasem jednak producenci decydują się na rozwiązanie hybrydowe, czyli zastosowanie dwóch dysków jednocześnie. To bardzo praktyczne, bo tradycyjne dysk zapewnia odpowiednią pojemność (zazwyczaj 1 TB), natomiast dysk SSD o mniejszej pojemności ułatwia szybki zapis i odczyt dużych plików oraz również znacznie przyspiesza uruchamianie systemu. Takie rozwiązanie występuje na przykład w laptopie do gier ASUS Strix GL703GM-EE043R i7-8750H.  

Komfort i wygoda

Oprócz podzespołów schowanych pod obudową, znajdzie się też kilka elementów różniących laptopy gamingowe od pozostałych, które możemy dostrzec już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim należy wskazać tu klawiaturę. Im bardziej czuła - tym lepiej, ponieważ każde wciśnięcie klawisza szybciej zostanie zarejestrowane, co może dać przewagę w grze. Dobry laptop powinien także łatwo rozpoznawać i przetwarzać wciskanie wielu klawiszy jednocześnie oraz dawać szerokie możliwości konfiguracji różnych parametrów, żeby dopasować je do indywidualnych potrzeb. Standardem jest także podświetlenie – najlepiej z możliwością regulacji jasności oraz barwy. Oprócz klawiatury, przed zakupem dobrze jest także przetestować touchpad. Chociaż podczas gry raczej korzysta się z odpowiedniej gamingowej myszy, ważne, żeby płytka dotykowa także spełniała oczekiwania. Skoro już inwestuje się duże pieniądze, ten element również powinien być dopasowany perfekcyjnie.

Kolejna ważna rzecz to system chłodzenia. Jak wiadomo, przy intensywnej pracy przez wiele godzin laptopy do gier mają tendencję do nagrzewania się. Obniżenie temperatury wewnątrz, która wpływa także na nagrzewnie się obudowy, zapewnia system wentylatorów oraz ciepłowodów. Schowanie tych elementów pod obudową sprawia, że ta nie może być cienka jak w ultrabookach. Trzeba zatem mieć świadomość, że laptop do gier będzie gruby i masywny, jest to jednak konieczne, jeśli ma mieć odpowiednie chłodzenie. Kolejna naturalna konsekwencja to głośna praca podczas najbardziej wymagających procesów, w końcu wiatraki nie są w stanie pracować bezgłośnie. Jak w praktyce sprawdzają się systemy w poszczególnych modelach, najlepiej poczytać śledząc recenzje użytkowników. Wśród rozwiązań poprawiających efektywność chłodzenia na pewno warto wymienić umieszczenie dodatkowego modułu chłodzącego w miejscu napędu DVD oraz rozdzielnie układu chłodzenia CPU i GPU.

Oprócz sprawdzenia możliwości samego laptopa, dobrze jest sprawdzić także jak współpracuje z innymi urządzeniami. W związku z tym, że najczęściej podłączamy wszystko przez USB, przed zakupem należy upewnić się, czy odpowiada nam liczba oraz lokalizacja portów. Najlepiej, gdy jak najwięcej z nich to najszybsze USB typu C.

Ostatnia kwestia to pojemność akumulatora. To może mieć znacznie mniejsze znaczenie, gdy używamy laptopa jak komputera stacjonarnego głównie w domu. Jednak nawet jeśli wyjeżdżamy gdzieś rzadko, to warto dysponować pojemną baterią, która umożliwi jak najdłuższą pracę bez konieczności używania kabla sieciowego.

Obraz i dźwięk w laptopie gamingowym

O tym, jak ocenimy oprawę audiowizualną w grach w dużym stopniu decyduje karta graficzna oraz karta dźwiękowa, jednak to nie wszystko. Warto zwracać uwagę także na ekran i wbudowane głośniki. Wyświetlacze w laptopach do gier mogą mieć 15 lub 17 cali. Lepiej już inwestować w te większe. Różnica w cenie jest bardzo niewielka, a jednak dwa cale różnicy zdecydowanie przybliżają taki wyświetlacz do wielkości typowej dla komputerów stacjonarnych. Najbardziej odpowiednia rozdzielczość w laptopie gamingowym to Full HD. To, co może różnić poszczególne modele, to typ matrycy. Na rynku dominują wyświetlacza IPS z bardzo dobrym kontrastem i odwzorowaniem barw. W niektórych laptopach, jak na przykład  MSI GL73 8RC-026PL i7-8750H spotyka się matryce TN. Te charakteryzują się bardzo szybkim czasem reakcji i niższą ceną, ale wśród ich mankamentów wymienia się gorsze kąty widzenia i nierównomierne podświetlenie.

Za dźwięk odpowiadają wbudowane głośniki. Te często powstają we współpracy ze specjalistami na rynku audio. Na przykład laptop HP Omen X 17-ap000nw 2PJ72EA i7-7820HK ma system audio opracowany przez inżynierów z Bang & Olufsen.

Wygląd

Laptopy do gier cechuje efektowny wygląd. Często znajdziemy na nich wiele podświetlanych elementów, ozdobników widniejących na obudowie czy innych elementów przykuwających wzrok. Każdy producent ma tutaj inny pomysł, a to, co się może podobać, jest kwestią subiektywną. 

Ile kosztuje dobry laptop do gier?

 Jak łatwo się domyślić, laptop gamingowy spełniający wszystkie wymienione wyżej kryteria, nie może być tani. Odpowiedni zestaw powinien kosztować ok. 6000 – 9000 zł. Chociaż konsolowym graczom wydaje się to dużą kwotą, należy pamiętać o tym, że aby cieszyć się grą na konsoli trzeba zainwestować także w odpowiedni telewizor 4K oraz dobry zestaw audio, więc w ogólnym rozrachunku wcale nie jest powiedziane, że granie na komputerze musi być droższe. Nie zmienia to jednak faktu, że mówimy o dużych kwotach głównie w kontekście rozrywki, wiec należy uważnie oglądać każdą złotówkę. Jeśli w pierwszej kolejności spojrzymy na obiektywne możliwości maszyny, a nie tylko modę, to wybór odpowiedniej opcji nie powinien stanowić problemu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel