Laptop i tablet w jednym – Idealna hybryda na dzisiejsze czasy

Do pracy i do rozrywki

Na świecie znajduje się już więcej urządzeń mobilnych niż ludzi. To niesamowite w jak stosunkowo krótkim czasie smartfony, tablety i notebooki zawładnęły sercami miliardów użytkowników. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – dzięki nim możemy mieć niemalże całe biuro w kieszeni marynarki lub poręcznej torbie. W wolnej chwili możemy sobie pozwolić także na chwilę relaksu. Urządzenia te mogą pochwalić się także coraz dłuższym czasem działania akumulatora przy jednoczesnym wzroście ich wydajności. Producenci prześcigają się w projektowaniu konstrukcji coraz bardziej atrakcyjnych pod względem designu, których użytkowanie ma sprawiać użytkownikowi jak największą przyjemność. Jedną z ostatnich nowości są tzw. hybrydy, czyli połączenie laptopów i tabletów.
Asus Transformer Book T100TACo to za połączenie?

Premiera Windows 8 i upowszechnienie się popularnych „kafelków” sprawiły, że ekrany dotykowe zaczęły powoli wkraczać także na rynek komputerów. Laptopy konwertowalne i hybrydowe na życzenie użytkownika mogą w dowolnej chwili zamienić się w pełnoprawny tablet. To wyjątkowo interesujące połączenie daje nam całkowitą swobodę pracy i oferuje znacznie więcej niż oba urządzenia oddzielnie. Warto zwrócić uwagę na to, iż większość tabletów ma zainstalowany system Android. W praktyce oznacza to, że nie możemy korzystać z wielu programów, które są niezbędne w codziennej pracy, czyniąc z tabletu urządzenie przeznaczone głównie do rozrywki. Na hybrydzie lub laptopie konwertowalnym mamy taką możliwość, a ponadto dłuższe pisanie na klawiaturze fizycznej jest zdecydowanie wygodniejsze niż na klawiaturze ekranowej. Urządzenia te są także znacznie wydajniejsze od tradycyjnych tabletów, lecz z drugiej strony są od nich cięższe, a przez to i mniej poręczne oraz charakteryzują się nieco krótszą pracą na baterii. Notebookom ustępują natomiast pod względem wydajności, a przy zwiększonym obciążeniu mają tendencję do głośnej pracy i nagrzewania się. Te w gruncie rzeczy drobne wady są jednak całkowicie naturalne – wszak laptopy 2w1 plasują się między wymienionymi urządzeniami. Zalety i przewaga jaką daje nam hybryda zdecydowanie przewyższają nieliczne niuanse, które można zapisać jej „na minus”.
Lenovo Miix 2Różnica między hybrydą a laptopem konwertowalnym

Choć generalnie oba urządzenia są do siebie podobne, to jednak różni je sposób w jaki zamieniają się w tablet. Hybryda pozwala na odpięcie ekranu, a laptop konwertowany jedynie na jego obrócenie z powodu trwałego przymocowania do stacji roboczej. Producenci znacznie częściej wyposażają pierwszy typ urządzenia w procesory Intel z rodziny Atom, a drugie mogą pochwalić się jednostkami Intel Core. Choć są one nieco wydajniejsze, to jednak nie aż tak nowoczesne jak nawet czterordzeniowe Atomy. Jeżeli ekran nie jest odpinany, to może być on użyty jako tablet poprzez jego obrócenie, odchylenie do 360 stopni (umożliwia ono ułożenie ekranu w różnych pozycjach w zależności od potrzeb użytkownika), wysunięcie go znad klawiatury lub stosuje się w tym celu drugi wyświetlacz z tyłu klapy. Nie jest jednak tajemnicą, że najwygodniejsze, najbardziej funkcjonalne i coraz popularniejsze jest proste odpinanie ekranu.

To co każdy laptop 2w1 mieć powinien

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ekran, a dokładniej na jego wymiary i rozdzielczość. Optymalna przekątna to ok. 11 cali. Oczywiste jest, że im wyższą rozdzielczością dysponujemy, tym lepszy obraz uzyskamy. Problemem może być jednak zbyt mały rozmiar czcionek i ikon, który rozwiązuje dodawane niekiedy przez producentów tzw. cyfrowe piórko. Laptopy 2w1 nie powinny ważyć więcej niż 1,6 kg. Wszak zależy nam na jak największej mobilności urządzenia. Aby było ono w pełni funkcjonalne, musi posiadać także odpowiednio dużą liczbę portów i w miarę pojemny dysk SSD. O zakupie konkretnego modelu powinna decydować także rozbudowana łączność bezprzewodowa, a także dodatkowe wyposażenie – np. dobre markowe głośniki, wysokiej rozdzielczości kamera internetowa itp. W przypadku laptopów konwertowalnych niezbędne są także solidne zawiasy, które zapewnią bezawaryjną wieloletnią pracę. W Media Markt największą popularnością cieszą się laptopy 2w1 marki Asus i Acer, a zwłaszcza modele T100TA i Aspire Switch 10.
Acer Aspire Switch 10Propozycja dla każdego

Laptopy 2w1 mają szerokie grono zwolenników, którzy cenią sobie ich mobilność oraz szerokie spektrum oferowanych możliwości. Niosą ze sobą także oszczędności – nie musimy kupować oddzielnie laptopa i tabletu, a ponadto są to także urządzenia wyjątkowo energooszczędne. Do laptopów konwertowalnych i hybryd nie przekonają się w zasadzie tylko gracze, gdyż nie są to urządzenia na tyle wydajne, aby zapewniać płynną rozgrywkę podczas grania w wymagające tytuły. Są one jednak idealną propozycją dla tych, którzy potrzebują wielozadaniowego i mobilnego urządzenia do przeglądania Internetu, sprawnego edytowania dokumentów tekstowych, komfortowego przeprowadzania prezentacji i korzystania z prostych aplikacji.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]