Latające etui dla smartfona? To nie żart!

Na pewno większość z nas po upadku smartfona ze strachem i drżeniem rąk podnosi go z podłogi. Charakterystyczne pajączki na ekranie lub pleckach telefonu są z reguły równoznaczne z kosztowną naprawą i przekładaniem karty SIM do zastępczego modelu. Już niedługo ten problem może zastać wyeliminowany za sprawą specjalnej poduszki powietrznej dla smartfonów, którą wymyślił niemiecki student Filip Frenzel z Uniwersytetu Aalen.

Przysłowie: „Potrzeba jest matką wynalazków” w tym przypadku pasuje idealnie. Filip wpadł na pomysł specjalnego etui po tym, jak ekran w jego smartfonie się rozbił. Oddanie do serwisu przedłużyło mu życie zaledwie o tydzień. Po upływie 7 dni urządzenie przestało zupełnie działać. Frustracja i chęć uniknięcia takich nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości popchnęła 25-latka do pracy nad latającą obudową. Mechatroniczne wykształcenie i pasja do majsterkowania po 4 latach zaowocowała prototypem ochraniacza. Jak to działa? Jest to płytka z systemem ośmiu schowanych metalowych sprężynek, którą należy przymocować do tylnej obudowy smartfona. W chwili upuszczenia urządzenia układ wyczuwa fazę wolnego upadku i wypuszcza na zewnątrz cztery łapki przypominające odnóża owada, które amortyzującą uderzenie. Po wysunięciu należy je ręcznie schować. Większa część elementów etui została wydrukowana na drukarce 3D.

Pomysł został doceniony przez Niemieckie Towarzystwo Mechatroniki. Młody wynalazca zamierza wkrótce skomercjalizować swój pomysł i w tym celu ma zamiar zorganizować zbiórkę pieniędzy na Kickstarterze.

Z drugiej strony słychać głosy krytyki. Niektórzy zastanawiają się nad sposobem zasilania gadżetu. Ani wymienne baterie ani konieczność ładowania nie przypadły internautom do gustu. Drugą kwestią jest wygląd pokrowca, który sprawia, że telefon ze smukłego, zgrabnego urządzenia zamienia się w pancerną cegłę. Kolejnym dylematem, który został zauważony to bezpieczeństwo. Wyobraźmy sobie, że ktoś trzyma telefon w kieszeni spodni i zaczyna biec do autobusu. Pokrowiec mógłby takie szarpnięcie błędnie zinterpretować i niepotrzebnie się otworzyć, co mogłoby skutkować podartą odzieżą, a nawet rozciętą skórą

 Na razie nie wiadomo w jakiej formie i kiedy produkt trafi do sprzedaży, ale jeżeli pojawi się na rynku to ma szansę zrewolucjonizować świat urządzeń mobilnych.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel