Łatwe prasowanie – czy to możliwe?

Regularne prasowanie ubrań raczej nie należy do przyjemności. Niestety, w niektórych zawodach, gdzie obowiązuje sztywny dress code, staje się to koniecznością. Pozostaje zatem zacisnąć zęby i męczyć się z nielubianą czynnością albo zrobić coś, aby prasowanie sobie ułatwić. Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do sukcesu jest oczywiście zakup odpowiedniego żelazka. Zaawansowane modele szybciej się nagrzewają, lepiej chronią delikatne materiały i pozwalają z większą skutecznością posługiwać się parą. Dobrze jest więc zacząć od zakupu żelazka z wyższej półki, które po prostu podoła skali wyzwania – zwłaszcza, jeśli to jest ambitne. Na tym jednak nie koniec, bo kluczem do wygodnego prasowania jest nie tylko odpowiednio dobrane urządzenie, ale także szereg wspierających akcesoriów. Jakich? Wyjaśniamy w artykule.

Najlepszy sposób na rękawy i mankiety

Ci, którzy na co dzień prasują dużo koszul, na pewno wiedzą, jak trudno sobie nieraz poradzić z pogniecionymi rękawami. Pomijając już konieczność wielokrotnego i dokładnego przesunięcia stopą po każdym miejscu, dochodzi jeszcze kwestia odpowiedniego ułożenia ubrania na desce, tak, żeby wyprasować cały rękaw, nie gniotąc innych części i jednocześnie nie zrzucić koszuli na ziemię. Zdecydowanym ułatwieniem jest tutaj rękawnik. Stawiany bezpośrednio na desce jest idealnym miejscem na ułożenie rękawa. Pozwala także przeprasować rękawy w miejscu zupełnie innym niż zazwyczaj – na podłodze czy na stole, gdy będziemy potrzebowali szybkiej poprawki, a nie będzie czasu na rozstawianie deski.

Sekrety prasowania - woda o podstawa

Jak wiadomo, w procesie prasowania tkanin wykorzystujemy wodę, najczęściej wlewając ją do odpowiedniego miejsca we wnętrzu żelazka. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o to, żeby płyn był wilgotny. Rodzaj cieczy także ma niemałe znaczenie. Zacznijmy od tego, że do żelazek nie należy stosować wody z kranu ze względu na ryzyko pojawienia się kamienia. Z tego powodu, poleca się raczej korzystanie z niedrogiej wody destylowanej. Istnieje także specjalna woda do prasowania, zmiękczająca tkaniny, często także aromatyzowana, co sprawia, że ubrania są nie tylko przyjemne w dotyku, ale też pachnące.

Bezpieczeństwo tkanin podczas prasowania – o czym pamiętać?

Największe niebezpieczeństwo dla delikatnych tkanin to oczywiście zbyt wysoka temperatura. Podstawą jest więc obniżenie temperatury żelazka do odpowiedniego poziomu. Oprócz tego, tkaninę zabezpieczy odpowiednio specjalna siatka do prasowania. Wykonana z poliestru powierzchnia chroni skutecznie przed przypaleniem oraz pozostawianiem śladów przez stopę żelazka. Komfort prasowania bez obawy o zniszczenie cennych ubrań zapewnią także pokrowce, które możemy stosować zarówno na żelazko, jak i na deskę do prasowania. W zależności od materiału, pokrowiec na deskę do prasowania może spełniać różne funkcje. Często odpowiedni materiał sprawia, że żelazko pewniej sunie po powierzchni deski. Dlatego często zakup odpowiedniego pokrowca sprawdzi się lepiej niż wymiana samej deski.

Krzesełko do prasowania – dla Twojej wygody!

Prasowanie przez dług czas często wmusza pochyloną pozycję, która nie jest odpowiednia dla kręgosłupa. Znacznie wygodniej i bezpieczniej jest skorzystać ze specjalnego siedziska, które umożliwia komfortowe wykonywanie tej czynności. Są to urządzenia ergonomiczne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Przykładowo, krzesełko do deski Niveau zrobione jest z elementów metalowych odpornych na korozję i umożliwia płynną regulację wysokości w zakresie od 45 do 85 centymetrów, dzięki czemu dopasuje się do każdej osoby, niezależnie od wzrostu. Sprzęt firmy LEIFHEIT to inwestycja na dłuższy czas, bo ma aż 5-letnią gwarancję.

Nawet jeśli nie przepadamy za prasowaniem, można sobie tę czynność ułatwić i uczynić bardziej znośną, a przy okazji zadbać o bezpieczeństwo cennych ubrań, które prasujemy. Kilka akcesoriów potrafi zupełnie odmienić sytuację w tej materii i oszczędzić czas oraz nerwy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel