Lecznicze lampy na podczerwień – czy warto z nich korzystać?

Dolegliwości związane z bólem występują powszechnie. Nieprzypadkowo jesteśmy społeczeństwem, które dosłownie bije rekordy w kwestii stosowania leków przeciwbólowych. Jednak nie zawsze tabletka jest najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim, przyjmowanie dużej ilości tabletek może być szkodliwe dla żołądka i wątroby. Poza tym, z czasem organizm się uodparnia i w konsekwencji musimy przyjmować więcej leków – na przykład 3 zamiast 2 tabletek. Warto wiedzieć, że są inne sposoby łagodzenie bólu. Jednym z nich jest wykorzystanie podczerwieni, a konkretnie specjalnych lamp, które opisujemy w tym artykule.


Jak działa lampa na podczerwień?


Często ból jest wynikiem przeciążenia mięśni, urazów i zmian zwyrodnieniowych.  Można go skutecznie łagodzić poprzez ogrzewanie lub schładzanie bolesnych miejsc. Schładzanie prowadzi do skurczu naczyń, który koi stan zapalny, przez co zmniejsza ból, gdyż zimno znieczula zakończenia nerwów. Ciepło natomiast rozszerza naczynia, co powoduje większy napływ krwi do tkanek. Przepływająca przez nie krew ogranicza wysięk, wypłukując związki wywołujące zapalenie, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku i ustąpienia bólu. Zastosowany w lampach na podczerwień czerwony filtr rozgrzewa, powodując przekrwienie tkanek i w konsekwencji - działanie przeciwzapalnie. Terapia jest skuteczna przede wszystkim przy leczeniu reumatyzmu, ale nie tylko. Wśród innych zastosowań wymienia się leczenie chorób ucha, gardła, nosa, leczenie stłuczeń, leczenie zmian trądzikowych. Aby terapia była skuteczna należy przez pewien czas naświetlać określone miejsce.


Lampa na podczerwień i jej zastosowanie

Ile kosztuje lecznicza lampa na podczerwień?


Lampa jest prostym urządzeniem, a jej koszt raczej nie należy do wygórowanych. Cena większości modeli zawiera się w przedziale między 100 a 250 zł. Jeśli zestawimy z tą kwotą cenę leków przeciwbólowych, często branych zupełnie niepotrzebnie, to możemy dojść do wniosku że inwestycja szybko się zwróci.


Najważniejsze funkcje lampy na podczerwień


Po względem wyglądu i sposobu działania, lampy różnych producentów są bardzo podobne, a to co je różni - to raczej detale i komfort użytkowania. Każda lampa posiada regulację konta nachylenia, ale jej zakres różni się w zależności od konkretnego modelu i może być 3, 4 lub 5-stopniowa. Trochę droższe urządzenia mają także automatyczny wyłącznik, który możemy aktywować po 5, 10 lub 15 minutach pracy. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy poddawać się działaniu lampy zbyt długo. Warto także zwrócić uwagę na moc. Im jest wyższa, tym urządzenie szybciej się nagrzewa i osiąga pełną sprawność.

Czy są jakieś przeciwwskazania?


Stosowanie lamp na poczerwień do użytku domowego jest bezpieczne. To metoda nieinwazyjna, pod wieloma względami lepsza od wszelkich metod farmakologicznych. Jednak i tutaj są pewne ograniczenia. Nie powinny z nich korzystać kobiety w ciąży, osoby z poważnymi uszkodzeniami i niewydolnością układu krążenia, ostrymi stanami zapalnymi skóry oraz poważnymi uszkodzeniami układu naczyniowego, pokarmowego czy moczowego.


Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem!


Domowa lampa na podczerwień do uśmierzania bólu to wygodne i niedrogie rozwiązanie, które wielu osobom pomoże w codziennym życiu. Należy jednak pamiętać, że posiadanie lampy nie zwalnia nas w żadnym wypadku z regularnych wizyt u lekarza! Oprócz walki z bólem, konieczne jest także poznanie jego przyczyny, dlatego nie należy lekceważyć kontaktu ze specjalistą. Najlepiej zresztą każde użycie lampy konsultować z lekarzem, aby mieć stuprocentową pewność, że to właściwa forma terapii.


Przeczytaj więcej

Suszenie owoców w piekarniku i suszarce – jak to robić?

Suszenie owoców w piekarniku i suszarce – jak to robić?

Suszenie owoców, czy to w piekarniku, czy w suszarce, to doskonały sposób na to, żeby mieć smaczną i przede wszystkim zdrową przekąskę. Podpowiadamy jak najlepiej wysuszyć owoce. 
Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Którą wybrać?

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Którą wybrać?

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, planując zakup. Oczywiście, za tą pierwszą opcją przemawia chęć jedzenia zdrowszych potraw. Warto jednak wiedzieć, jak dokładnie działa frytkownica beztłuszczowa, i wtedy świadomie dokonywać wyboru między obiema opcjami.
Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu będzie odpowiedni? Oczywiście kwiaty, kolacja przy świecach i inne romantyczne gesty są mile widziane, niemniej jednak osoby pragmatyczne docenią także technologiczne gadżety. Nie masz pomysłu na prezent na rocznicę ślubu? Zobacz nasze propozycje!
Szczoteczka soniczna do twarzy: jak jej używać? Jaką wybrać?

Szczoteczka soniczna do twarzy: jak jej używać? Jaką wybrać?

Jaką szczoteczkę soniczną do twarzy wybrać, aby cieszyć się z efektów? Przedstawiamy praktyczne informacje, jak korzystać z takiej szczoteczki oraz ranking najlepszych urządzeń do użytku domowego.
Jak odkamienić czajnik – octem i nie tylko? I czym go wyczyścić? Porady krok po kroku

Jak odkamienić czajnik – octem i nie tylko? I czym go wyczyścić? Porady krok po kroku

Czyszczenie i odkamienianie czajnika jest niezwykle istotne Jakość wody wpływa w końcu nie tylko na smak kawy czy herbaty, ale też na nasze zdrowie. Nawet najlepsza mieszanka nie będzie miała odpowiednich walorów smakowych, jeśli woda będzie zanieczyszczona. Największy wróg czajników to właśnie osadzający się kamień. Jak usunąć kamień z czajnika? Pokazujemy skuteczne sposoby.
Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Osad może przeszkadzać w prawidłowym prasowaniu ubrań, a nawet je brudzić. Czym i jak wyczyścić żelazko? Prezentujemy najskuteczniejsze metody.
Jak wyczyścić maszynkę do golenia?

Jak wyczyścić maszynkę do golenia?

Utrzymanie golarki (zarówno takiej z trymerem, jak i bez) w czystości zapewni jej długie i niezawodne działanie. Jak czyścić elektryczną maszynkę do golenia, żeby służyła nam jak najdłużej? Zobacz nasz poradnik.
Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing to popularna forma pozyskiwania niezbędnych narzędzi do pracy w wielu firmach. Jest szczególnie popularna w branży samochodowej, ale nie tylko. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się wziąć w leasing także sprzęt elektroniczny.  
Czy warto kupić lokówko-suszarkę?

Czy warto kupić lokówko-suszarkę?

Łączenie dwóch i więcej funkcji w jednym urządzeniu to popularny trend. Na rynku wciąż dużą popularnością cieszą się hybrydy tabletów i laptopów czy pralko-suszarki do ubrań. Nie inaczej wygląda sprawa z urządzeniami do pielęgnacji i modelowania włosów. Suszarka oraz lokówka w jednym – czy to może się sprawdzić? 
Jakie gadżety elektroniczne zabrać na narty?

Jakie gadżety elektroniczne zabrać na narty?

Co może się przydać podczas wyjazdu na narty? Zobacz nasz poradnik, zanim zaczniesz kompletować sprzęt na zimowy wyjazd w góry!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]