Letnie orzeźwienie? Wybieramy najlepszy koktajler na wakacje!

Nie ma to jak koktajl ze świeżych sezonowych owoców. Taki napój jest nie tylko smaczny, ale także znacznie zdrowszy od soków pełnych cukru i konserwantów, czy od napojów gazowanych. Ulubione napoje i dodatki można oczywiście zmiksować zwykłym blenderem, ale lepiej jest wybrać urządzenie przeznaczone specjalnie do tego celu. Jak wybrać uniwersalny koktajler? Doradzamy, na co zwrócić uwagę.


Pojemność dzbanka


Koktajler składa się z bazy urządzenia, w której znajduje się silnik, oraz dzbanka, w którym miksujemy wybrane składniki. Im większy dzbanek, tym większą ilość koktajlu możemy zrobić za jednym razem. Najprostsze, i co za tym idzie, najtańsze koktajlery, mają pojemność 0,5 l. Większe modele nawet ponad 2 litry. Wiadomo, że im większa pojemność, tym lepiej - szczególnie gdy przygotowujemy koktajl nie dla jednej osoby, a dla całej rodziny.


Moc


Ten parametr decyduje o tym, jak długo może pracować koktajler zanim się przegrzeje. Im większa moc, tym możliwa jest dłuższa praca bez przerwy. Jak łatwo się domyślić, połączenie najniższej mocy z małą pojemnością dzbanka oznacza znikomą efektywność urządzenia. Zadowalająca wartość zaczyna się od 400W, choć jest wiele modeli, które dysponują mocą 600 czy nawet 900W.

 

Ostrza


To od nich w dużej mierze zależy, na ile skutecznie działa urządzenie. Im są trwalsze, tym dłużej koktajler będzie nam służył. Dlatego lepiej wybierać modele wyposażone w ostrza tytanowe, jak na przykład blender kielichowy RUSSELL HOBBS Illumina 20230-56. Dobrze, jeśli ostrza można zdemontować w celu dokładnego oczyszczenia. Niemniej ważne od jakości ostrzy jak to, jak szybko się obracają. Zazwyczaj, w specyfikacji urządzenia mamy podaną konkretną wartość. Na przykład, ostrza koktajlera TEFAL BL936E38 kręcą się maksymalnie z prędkością 30 000 obrotów na minutę. Odpowiednia jakość ostrzy i szybkość obrotów pozwoli zmierzyć się z trudniejszymi zadaniami jak na przykład rozdrobnienie mrożonych owoców i warzyw czy kostek lodu. Najlepiej jeśli kotajler posiada kilka regulowanych prędkości oraz tryb pulsacyjny. We wspomnianym modelu Russel Hobbs, ciekawostką jest system oparty na kolorach. Podświetlany pierścień w blenderze Illumina, zmienia barwę przy 4 różnych prędkościach pracy urządzenia - każda prędkość służy do przetwarzania innego rodzaju pożywienia. Sterowanie kolorami ułatwia właściwe ustawienie blendera i uzyskanie pożądanych rezultatów – inny kolor mamy do wolnego przygotowywania puree, a inny - do szybszej pracy nad zupą czy koktajlem. Bardzo pomysłowe!Wygląd i ergonomia


Poza jakością zastosowanych materiałów i solidnym silnikiem, koktajler powinien być też ładny, wygodny i przede wszystkim praktyczny. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kształt oraz ciężar dzbanka, a także fakt, czy można go myć razem z innymi naczyniami w zmywarce. Należy także zwrócić uwagę, czy korpus urządzenia pasuje kolorystycznie do pozostałych sprzętów w kuchni. Najczęściej obudowa ma kolor biały, czarny lub srebrny. Najlepiej wybierać taki, który pasuje do większości dominujących barw.


Bezpieczeństwo


Jeśli liczymy się z tym, że z koktajlera będą korzystać również dzieci, warto wziąć pod uwagę także różnego rodzaju blokady. Dobrze, jeśli urządzenie posiada nóżki antypoślizgowe, zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem, czy blokadę przed uruchomieniem, gdy kielich nie jest zainstalowany prawidłowo.

Koktajler to urządzenie, które może przydać się w każdym domu. Szczególnie gdy lubimy mrożoną kawę, oryginalne drinki czy smoothies. Cena urządzenia waha się od 100 nawet do 1000 złotych. Te pierwsze najlepsze są dla singli, którzy będą korzystać z koktajlera rzadko i tylko na własny użytek, te ostatnie jak Kitchenaid, który automatycznie dobiera szybkość i moc do produktów, przeznaczone są dla najbardziej wymagających. Jeśli nie posiadamy wyjątkowo wygórowanych wymagań, najlepiej dobrać jeden z produktów ze średniej półki na przykład marki Philips albo Kenwood.Dania z koktajlera także na gorąco!


Okazuje, że że koktajler wcale nie musi być urządzeniem, z którego korzystamy wyłącznie sezonowo. Bo oprócz standardowych zastosowań, takich jak przygotowanie koktajli, mlecznych smoothies, sorbetów albo kruszenia lodu, z jego pomocą przygotujemy także dania na ciepło lub dodatki – głównie zupy i sosy. W ten sposób, nie będziemy musieli dodatkowo korzystać z blendera. To może udać się tylko pod pewnymi warunkami. Pierwszym, jest wykonanie dzbanka z bezpiecznego szkła, odpornego na wysokie temperatury. Drugi warunek, to technologia pozwalająca uniknąć rozchlapywania miksowanych składników. Wystarczy, że urządzenie zaczyna pracować na wolniejszych obrotach i stopniowo przyśpiesza. Jeśli szukamy niedrogiego sprzętu, który będzie idealny i do gorących i do zimnych potraw, można zdecydować się na przykład na koktajler BOSCH MMB42GOBTo jeszcze nie koniec. Nowoczesny koktajler, może nie tylko zmiksować składniki, ale także... ugotować obiad! Tak właśnie działa koktajler z funkcją gotowania PHILIPS Avance Collection HR2099/90. Zmiksowane składniki możemy od razu podgrzewać, wybierając temperaturę 60, 80 lub 100 stopni. Oprócz trybu ręcznego, gdzie określamy temperaturę i czas pracy, do dyspozycji są także tryby automatyczne skonfigurowane z myślą o konkretnych potrawach. Korzystając z automatu, pyszne danie będziemy mieli gotowe w 20-25 minut.

SEO: Jak wybrać koktajler? Najważniejsze cechy, parametry i funkcje. Poradnik z konkretnymi przykładami!

powrót