Letnie orzeźwienie! Wybieramy najlepszy koktajler na wakacje i nie tylko!

Nie ma to jak koktajl ze świeżych sezonowych owoców. Taki napój jest nie tylko smaczny, ale także znacznie zdrowszy od soków pełnych cukru i konserwantów, czy od napojów gazowanych. Ulubione napoje i dodatki można oczywiście zmiksować zwykłym blenderem, ale lepiej jest wybrać urządzenie przeznaczone specjalnie do tego celu. Jak wybrać uniwersalny koktajler? Doradzamy, na co zwrócić uwagę.

Pojemność dzbanka


Koktajler składa się z bazy urządzenia, w której znajduje się silnik, oraz dzbanka, w którym miksujemy wybrane składniki. Im większy dzbanek, tym większą ilość koktajlu możemy zrobić za jednym razem. Najprostsze, i co za tym idzie, najtańsze koktajlery, mają pojemność 0,5 l. Większe modele nawet ponad 2 litry. Wiadomo, że im większa pojemność, tym lepiej - szczególnie gdy przygotowujemy koktajl nie dla jednej osoby, a dla całej rodziny.

Moc


Ten parametr decyduje o tym, jak długo może pracować koktajler zanim się przegrzeje. Im większa moc, tym możliwa jest dłuższa praca bez przerwy. Jak łatwo się domyślić, połączenie najniższej mocy z małą pojemnością dzbanka oznacza znikomą efektywność urządzenia. Zadowalająca wartość zaczyna się od 400W, choć jest wiele modeli, które dysponują mocą 600 czy nawet 900W.

Ostrza


To od nich w dużej mierze zależy, na ile skutecznie działa urządzenie. Im są trwalsze, tym dłużej koktajler będzie nam służył. Dlatego lepiej wybierać modele wyposażone w ostrza tytanowe, jak na przykład ELECTROLUX ESB7300S. Dobrze, jeśli ostrza można zdemontować w celu dokładnego oczyszczenia. Niemniej ważne od jakości ostrzy jak to, jak szybko się obracają. Odpowiednia jakość ostrzy i szybkość obrotów pozwoli zmierzyć się z trudniejszymi zadaniami jak na przykład rozdrobnienie mrożonych owoców i warzyw czy kostek lodu. Najlepiej jeśli kotajler posiada kilka regulowanych prędkości oraz tryb pulsacyjny.

Wygląd i ergonomia


Poza jakością zastosowanych materiałów i solidnym silnikiem, koktajler powinien być też ładny, wygodny i przede wszystkim praktyczny. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kształt oraz ciężar dzba