Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Liga Mistrzów w TV – przegląd najlepszych telewizorów dla fanów piłki nożnej

Sportowe widowisko na najwyższym poziomie wymaga odpowiedniej oprawy. Mistrzostwa Świta, Mistrzostwa Europy czy finał Ligi Mistrzów najlepiej ogląda się w dobrym towarzystwie i na dużym ekranie. Jak wybrać telewizor, który pozwoli pokazać dokładnie wszystkie detale i nadąży za każdą dynamiczną akcją? W tym artykule doradzamy kibicom, co będzie ważne, gdy szukamy odpowiedniego modelu. Oprócz porad, prezentujemy konkretne propozycje wybrane z myślą o fanach futbolu.

Podstawowe parametry – przekątna ekranu i rozdzielczość

Im większy ekran, tym przyjemniej ogląda się mecz. Nieprzypadkowo ważne mecze bywają wyświetlane w kinie albo w przestrzeni miejskiej na ogromnych telebimach. Czasy, gdy grupa znajomych wpatrywała się w 20-calowy telewizor, próbując dostrzec co tak naprawdę dzieje się na boisku, już bezpowrotnie minęły. Jakość transmisji sportowych, dokładność powtórek i liczba wykorzystywanych kamer sprawiają, że przed telewizorem widzimy wszystko znacznie lepiej niż na żywo na stadionie. Żeby w pełni korzystać z profesjonalnych transmisji w licznym gronie, dobrze jest dysponować naprawdę dużym ekranem. Dziś standardem są telewizory 50-calowe, natomiast spokojnie możemy sięgnąć po większy – przynajmniej 55. Jaka jest górna granica? To już zależy od wielkości pomieszczenia i odległości wyświetlacza od kanapy. Są pomieszczenia, w których optymalna przekątna ekranu może być większa niż 60 cali.

W kwestii rozdzielczości sprawa jest natomiast dość prosta. Producenci zdecydowanie stawiają na 4K Ultra HD, a sport na najwyższym poziomie powinniśmy oglądać w najwyższej dostępnej rozdzielczości.

Jakość obrazu – co na nią wpływa?

Każdy chce, żeby oglądany obraz był możliwie najbardziej realistyczny. Ale co to konkretnie znaczy? Na to, jak odbieramy obraz wyświetlany na ekranie telewizora, wpływa kilka różnych elementów. Na początku warto zwrócić uwagę na kontrast. Chcielibyśmy, żeby różnica między ciemnymi a jasnymi obszarami była wyraźnie widoczna, bo to umożliwia dostrzeżenie wszystkich istotnych szczegółów. W osiągnięciu idealnego kontrastu pomaga na przykład funkcja Ultra Luminance w telewizorach LG. Kontrast zostaje zwiększony dzięki przeniesieniu mocy niewykorzystywanej przez ciemne obszary ekranu i wykorzystaniu jej do zwiększenia luminancji jasnych obszarów. Powszechnie stosowaną technologią wpływającą na lepszy kontrast jest także HDR.

Następny element to kąty widzenia. Na ten element zwracają uwagę chociażby gracze wybierający laptop czy monitor gamingowy. W przypadku oglądania telewizji - jest podobnie. Gdy oglądamy mecz w liczniejszym gronie, nie ma możliwości, żeby każdy siedział idealnie po środku naprzeciwko wyświetlacza. Przeciętne telewizory potrafią spłaszczać obraz, gdy siedzimy z boku i patrzymy pod dużym kątem. W przypadku dobrych telewizorów, miejsce siedzenia pozostaje bez wpływu na to, co widzimy na ekranie – obraz jest równie prawdziwy, a kolory tak samo żywe.

Kolejny element wpływający na realizm to odpowiednie odwzorowanie ruchu. W dynamicznych ujęciach obraz nie powinien się rozmywać, co w telewizorach LCD czasem się zdarza. Odpowiedzią na ten problem jest technologia Active Motion. To funkcja, która sprawia, że dynamiczne sceny w telewizorach Sharp wyświetlane są płynnie, z wysoką jakością. Technologia Active Motion skutecznie wyostrza obraz, tworząc dodatkowe klatki dzięki wydajnemu procesorowi oraz panelom o krótkim czasie reakcji. W telewizorach Sony podobne rozwiązanie nazywa się Motionflow XR.

Ważną rzeczną jest także dostosowanie ustawień obrazu do tego, co oglądamy. Służą do tego predefiniowane zestawy parametrów – inne dla gier, filmów czy właśnie meczy. Jeśli telewizor posiada specjalny tryb „sport” albo „piłka nożna” - można to traktować jako kolejny atut.

Obraz to nie wszystko – pomyśl o funkcjach audio!

Zobaczenie wspaniałych dryblingów, efektownych strzałów i ofiarnych interwencji w obronie nie byłoby tym samym bez oprawy dźwiękowej. Odgłosy trybun, głos komentatorów, wreszcie legendarny hymn Champions League – do tego w telewizorze jest potrzebny dźwięk na najwyższym poziomie, który będzie doskonałym dopełnieniem obrazu.

Jaki powinien być dźwięk? Przede wszystkim, dochodzący z każdej strony – jak na stadionie. Przestrzenne brzmienie lub jego namiastkę zapewniają odpowiednie dekodery dźwięku jak Dolby Digital oraz Dolby Digital Plus czy DTS. Przydatna jest także korekcja dźwięku, umożliwiająca ręcznie regulowanie tonów wysokich i niskich. Podobnie jak w przypadku obrazu, w funkcjach dźwięku w wielu telewizorach znajdziemy także predefiniowane ustawienia, w tym te przeznaczone do programów sportowych. Przydaje się także funkcja Clear Audio, która sprawia, że dźwięk jest czystszy i dokładniejszy.

Estetyka i udogodnienia

To, jak telewizor wygląda, także ma niebagatelne znaczenie. Mimo dużego podobieństwa między różnymi modelami, warto jednak zwracać uwagę na szczegóły. Istotną rzeczą jest na przykład wielkość ramek. Podobnie jak w przypadku konstrukcji smartfonów, w telewizorach także są zwężane tak, żeby nie tracić miejsca i skupić się na oglądaniu ekranu, a nie obudowy. Dużym udogodnieniem jest także możliwość schowania wszystkich kabli w podstawie telewizora. Na pewno docenimy to, jeśli korzystamy na przykład z dekodera, konsoli  i odtwarzacza DVD, co sprawia, że przewodów robi się całkiem sporo.

Polecane modele telewizorów

W oparciu o wskazane kryteria, wyselekcjonowaliśmy kilka najlepszych modeli. Z jakiego telewizora będzie zadowolony każdy kibic? Oto nasze propozycje.

Telewizor, który ma wszystko to, czego potrzeba. Do optymalizacji kolorów wykorzystuje nanocząsteczki, korzysta z technologii HDR i zapewnia sterowanie głosowe. W tym telewizorze ma zastosowanie opisana wcześniej technologia ULTRA Luminance.

To następny model 55-calowy w rozsądnej cenie. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj automatyczny korektor jasności, który dostosowuje materiał wideo do oświetlenia otoczenia. Wśród funkcji obrazu jest specjalny tryb sportowy, a wśród ustawień dźwięku - funkcja „stadion”. Jako alternatywę dla sterowania pilotem, mamy tutaj funkcję asystenta głosowego oraz sterowanie poprzez aplikację mobilną.

To model o przekątnej ekranu 60 cali. Telewizor Sharp wyposażony jest w specjalnie zaprojektowane systemy dźwiękowe firmy Harman Kardon. Wbudowany subwoofer i korektor dźwięku zapewniają doskonałe przestrzenne brzmienie. Obraz prezentuje się doskonale, dzięki zastosowaniu technologii HDR i bardzo dobremu kontrastowi.

To propozycja do jeszcze większych pomieszczeń. 65 –calowy wyświetlacz w rozdzielczości 4K zapewnia doskonałą głębię obrazu i płynną akcję niezależnie od jej tempa. Telewizor ma wbudowaną pamięć 16GB, więc można nagrywać materiały także bez używania zewnętrznych nośników. Zarządzanie kablami ułatwia możliwość chowania ich w podstawie telewizora. Do dyspozycji mamy tryb sportowy oraz wyszukiwanie głosowe. Możliwość przewodowego podłączenia innych urządzeń zapewniają aż 4 złącza HDMI i 3 porty USB.

Następny telewizor o nieco większych rozmiarach. Oferuje realistyczne odwzorowanie kolorów dzięki funkcji Dynamic Crystal Color, z powodzeniem wykorzystuje HDR i zapewnia świetny obraz niezależnie od tego pod jakim kątem spoglądamy na ekran. Ma wbudowany subwoofer oraz funkcję multiroom. Przy tym nie zużywa też dużo energii, ponieważ mieści się klasie energetycznej A+. 

Wybierając telewizor, nie należy podejmować przypadkowych decyzji. Różnorodność jest tak duża, że inne modele spodobają się graczom, a inne - kibicom sportowym. Nasze zestawienie powinno pomóc w znalezieniu modelu, który do oglądania meczów będzie idealny.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]