Mała lodówka – jaką wybrać? Ranking

Interesuje Cię mała lodówka? Jaką wybrać, aby być zadowolonym z takiego zakupu? Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego modelu nie musi być proste. Urządzanie dużej kuchni to sama przyjemność. Dysponując dużą powierzchnią, można pozwolić sobie na wyspowy okap, lodówkę side-by-side i wiele eleganckich sprzętów AGD w zabudowie. Znacznie większe wyzwanie stanowi urządzenie małej, wąskiej kuchni, szczególnie w kawalerce lub niewielkim mieszkaniu dla pary. Jak zatem szukać małej lodówki, która dobrze wkomponuje się w ograniczoną przestrzeń, a jednocześnie spełni wszystkie swoje funkcje? Zobaczcie poradnik, jak wybrać lodówkę do małej kuchni!


Na co zwrócić uwagę, szukając małej lodówki?


Zanim zobaczymy ranking małych lodówek, warto zastanowić się nad najważniejszymi parametrami, jakie powinien spełniać taki produkt.


Wybierając małą lodówkę, powinno się patrzeć przede wszystkim na:


  • dokładne wymiary – wysokość, szerokość, a także głębokość,
  • pojemność – i w chłodziarce, i w zamrażalniku,
  • zużycie energii, które opisuje klasa energetyczna,
  • poziom hałasu, jaki emituje,
  • liczbę półek, szufla i balkoników, a także wszelkie udogodnienia.


Ranking małych lodówek – przegląd modeli


Mała lodówka jednodrzwiowa do umieszczenia pod blatem – jaką wybrać?


Skoro dysponujemy niewielką kuchnią, umieszczenie dużej i wysokiej chłodziarko-zamrażarki w widocznym miejscu jest raczej poza zasięgiem. W takiej sytuacji można zdecydować się na lodówkę umieszczoną pod blatem. Można więc wybierać spośród różnych modeli o wysokości nie większej niż 85 cm. Jeśli lodówka ma zająć miejsce obok niskich szafek kuchennych, jej szerokość nie powinna natomiast przekroczyć standardowych 60 cm.


Wśród dostępnych propozycji lodówek o niewielkiej pojemności, należy wymienić propozycję od firmy Beko. Chłodziarka BEKO TSE 1283 X. Lodówka ta nie tylko skutecznie chłodzi produkty, ale również chroni przed szkodliwymi bakteriami. Dzięki wprowadzeniu dodatkowej substancji antybakteryjnej do uszczelki nie musimy martwić się obecnością drobnoustrojów. Technologia pozwala nie tylko na ochronę samej uszczelki, ale również tworzy specjalną barierę, która skutecznie zatrzymuje bakterie poza wnętrzem chłodziarki. Dużym atutem jest także możliwość przełożenia drzwi. W łatwy sposób, zmienimy ich położenie i – co za tym idzie – sposób otwierania, dzięki czemu sprzęt można będzie dopasować do innego pomieszczenia, na przykład po przeprowadzce do innego mieszkania.


Inna ciekawa propozycja to lodówka CANDY CHTOS 482W36N. Jest nie tylko niska (85 cm), ale także wąska (47,4 cm). Jej całkowita pojemność wynosi 93 litry, a produkty umieścimy na 3 półkach i w 3 balkonikach w drzwiach. Chłodziarka pracuje cicho (41 dB) i zużywa niewiele energii (110 kWh/rok). W przypadku awarii zasilania, potrafi utrzymać temperaturę przez 10 godzin.


Następny model godny polecenia to lodówka BEKO TSE1234FSN, która ma szerokość 54 cm i 84 cm wysokości. Będzie dobry wyborem dla osób, które nie przepadają za białą obudową, a zamiast tego wolą modny i elegancki kolor Inox. Chłodziarka mieści 101 litrów, a wewnętrzna komora do zamrażania produktów – 13 litrów.


Podobne parametry ma lodówka GORENJE RB491PW. Zmieści się tam 119 litrów produktów, które ułożymy, korzystając z szuflady na warzywa, półek i balkoników. W tym – 105 litrów w chłodziarce, a 14 w zamrażalniku. Maksymalny poziom hałasu to 40 dB, a zużycie energii to 172 kWh rocznie. Dawniej klasę energetyczną oznaczono by jako A+, obecnie, według nowych standardów, klasyfikuje się do kategorii „F”.Bardzo wysoka lodówka do małej kuchni – jaką wybrać?


Czasami dysponujemy niewielką szerokością do wykorzystania, za to mamy wysokie pomieszczenie, które przy meblowaniu kuchni należy wziąć pod uwagę. Co wtedy? Dobieramy sprzęt tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń aż po sufit.


Optymalnym rozwiązaniem może być zatem lodówka Samsung RR39M7565B1/EO o wysokości 185 cm. Taka chłodziarka, mimo skromnej szerokości (60 cm), może pomieścić aż 385 litrów żywności! Warto natomiast w tym miejscu odnotować także jej największy minus – brak zamrażalnika. Wśród przydatnych funkcji na pewno należy odnotować fakt, że posiada funkcję All-Around Cooling, dzięki równomiernie rozprowadza chłodne powietrze w komorze chłodziarki. Duża pojemność chłodziarki, regulowane półki, pojemniki i szuflady dedykowane konkretnym produktom sprawiają, że codzienne użytkowanie chłodziarki jest wyjątkowo komfortowe. Dodatkowo elementy wnętrza zyskały eleganckie i trwałe metalowe wykończenie.


Lodówka niższa niż standardowa – jaką wybrać do małej kuchni?


Dobrym przykładem może być lodówka MPM 244-KB-08/A. Ma standardową szerokość 60 cm, ale wysokość zaledwie 143 cm. Teki model mogą więc wybrać osoby, które potrzebują umieścić chłodziarkę we wnęce o ograniczonych wymiarach albo nad lodówką umieścić jeszcze półkę na wysokości umożliwiającej zdejmowanie stamtąd położonych rzeczy. Lodówka MPM jest bardzo pojemna. Pomieści 163 litry w komorze chłodzenia i 63 litry w położonej na dole zamrażarce z szufladami. Poziom hałasu emitowany podczas działania wynosi maksymalnie 39 dB.


Inny model o niewielkiej wysokości (146 cm) i szerokości (54 cm) to lodówka BEKO RDSA240K30XPN. W chłodziarce mieści się 177 litrów, a w zamrażarce 46 litrów. Ta chłodziarko-zamrażarka może być pierwszym wyborem dla osób lubiących fornt w kolorze Inox oraz umieszczenie zamrażalnika nie na dole, tylko na górze.


Niestandardowe wymiary ma także model GORENJE RF3121PW4. Tutaj również postawiono na umieszczenie zamrażalnika na górze. Wysokość wynosi niecałe 120 cm, a szerokość mniej niż 50 cm. W przypadku braku zasilania lodówka utrzymuje temperaturę do 15 godzin. Ma oświetlenie LED i działa dość cicho (do 40 dB).


Mała lodówka z jedną półką – jaką wybrać?


Na koniec pozostają jeszcze najmniejsze urządzenia o pojemności 40–50 litrów. Taka lodówka zmieści się na każdym blacie i będzie dobrym wyborem dla osób, które prawie nie gotują, a lodówki potrzebują do przechowywania podstawowych produktów i napojów. Takie kompaktowe chłodziarki sprawdzą się także w domku na działce albo w niewielkim, kilkuosobowym biurze.


Ciekawym i niedrogim rozwiązaniem, może być na przykład lodówka MPM 46-CJ-01/H. Alternatywą w tej samej kategorii będzie mała lodówka BEKO BK 7730s. Lodówka jest energooszczędna (klasa A+), a także dosyć pojemna – jak na swoje gabaryty. Oprócz półki na produkty i wewnętrznej komory niskiej temperatury posiada także 2 dodatkowe półki na drzwiach.


To, jaką małą lodówkę wybierzemy, nie jest proste. Im mniejszą mamy kuchnię, tym skromniejsze są możliwości aranżacji wnętrza i doboru odpowiednich sprzętów AGD, i co za tym idzie – wybór konkretnych modeli. Mając do wyboru sprzęty o podobnych gabarytach, najlepiej wybierać te nowocześniejsze, wyposażone w takie technologie, które ułatwią nam życie.


Warto pamiętać, że mała lodówka przyda się nie tylko w domu, gdy mamy niewielką kuchnię. To także przydatny zakup, gdy szukamy chłodziarki na działkę, do domu letniskowego czy dla pracowników w niewielkim biurze czy pokoju socjalnym.


Przeczytaj więcej

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.
Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!
Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać?

Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się na zakupem nowej lodówki no frost? Zobacz jaką wybrać.
Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić?

Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić?

Zastanawiasz się, jaką zamrażarkę kupić? Nasz poradnik na pewno Ci się przyda! 
No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.
Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!
Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna?

Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna?

Jaka jest najlepsza lodówka turystyczna? Jaki model wybrać? Poniżej znajdziesz ranking z polecanymi modelami!
Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? Jeśli nie masz pewności, spieszymy z wyjaśnieniem.
Jaką lodówkę od Samsunga wybrać?

Jaką lodówkę od Samsunga wybrać?

Stając więc przed wyborem modelu lodówki, który ma służyć nam przez lata, zwróćmy uwagę na jakość sprzętu, na którego zakup się zdecydujemy.
Lodówki – ranking niezawodności na 2021 rok

Lodówki – ranking niezawodności na 2021 rok

Kupując lodówkę, chcemy mieć pewność, że będzie niezawodna i z powodzeniem posłuży nam przez wiele lat. Polecane lodówki, które prezentujemy w tym rankingu niezawodności, to dobra inwestycja. Zobacz, jaką wybrać.

powrót