Lodówki wolnostojące - jaką wybrać do małego mieszkania? Poradnik

W małym mieszkaniu mamy mniej miejsca dla lodówki i pozostałego sprzętu AGD. Jeżeli w niedalekiej przyszłości będziemy planowali przeprowadzkę lub remont, lodówka wolnostojąca będzie lepszym wyborem. Wybór jest szeroki. Lodówki wolnostojące są także dość tanie. Przede wszystkim będą jednak mobilniejsze i praktyczniejsze w użyciu niż lodówki do zabudowy. Które z nich najlepiej sprawdzą się w małych mieszkaniach?


Lodówki wolnostojące w małych kuchniach


Jedną z naważniejszych zalet lodówki wolnostojącej jest to, że można ją postawić w dowolnym miejscu w kuchni. Nie musimy przejmować się kuchenną zabudową. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrana przez nas lodówka była bezpiecznie oddalona od najbliższego źródła ciepła. Jeżeli lodówki wolnostojące będą stały w pobliżu kaloryfera, kuchenki mikrofalowej czy piekarnika, to będą mniej efektywnie chłodziły. Ponadto każda lodówka powinna być oddalona od ściany co najmniej na odległość 10 cm. Dzięki temu możliwa będzie prawidłowa cyrkulacja powietrza, odprowadzanie ciepła oraz łatwe otwieranie drzwi i wyjmowanie półek.Lodówki wolnostojące oraz ich „plusy” i „minusy”


Dlaczego lodówka wolnostojąca to dobry wybór do małego mieszkania? Jak wypada w porównaniu z lodówką do zabudowy? Małe lodówki wolnostojące są zdecydowanie łatwiej dostępne niż lodówki do zabudowy o podobnych wymiarach. Wyboru do naszej kuchni możemy dokonać spośród zdecydowanie większej liczby modeli. Lodówka wolnostojąca jest zazwyczaj tańsza niż podobnej klasy lodówka do zabudowy.

W małych mieszkaniach mieszkają najczęściej studenci, single lub pary w młodym wieku. Młodzi ludzie często zmieniają swoje miejsce zamieszkania. Lubią też wprowadzać zmiany w swoich czterech kątach. Lodówka wolnostojąca jest po prostu praktyczniejsza. Nie jesteśmy ograniczeni przez kuchenną zabudowę. Lodówkę wolnostojącą możemy ustawić i przestawić tam, gdzie chcemy.

Nowoczesna zabudowa kuchenna jest wyjątkowo atrakcyjna wizualnie. Z lodówką wolnostojącą i pozostałym wolnostojącym sprzętem AGD może być trudniej o spójnie zaaranżowaną kuchnię. AGD wolnostojące jest jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem niż AGD do zabudowy. W przypadku pożaru ogień nie będzie mógł się szybko rozprzestrzenic.


Mała lodówka do zabudowy
Mała lodówka wolnostojąca


 • Atrakcyjny wygląd
 • Umożliwia zachowanie spójnej aranżacji kuchni
 • Lodówki do zabudowy są droższe niż lodówki wolnostojące
 • Może być niebezpieczna (w razie pożaru ogień się szybko rozprzestrzenia)


 • Więcej dostępnych modeli
 • Lodówki wolnostojące są tańsze od lodówek do zabudowy podobnej klasy
 • Mobilna, praktyczniejsza w użyciu
 • Mniej atrakcyjna wizualnie


7 detali, na które warto zwrócić uwagę


 • Szerokość i wysokość – wymiary lodówki mają szczególne znaczenie, jeśli wybieramy ją do małego mieszkania. Lodówki wolnostojące mają najczęściej szerokość 50-55 lub 55-60 cm. Dostępne są także węższe (50 i mniej cm) lub szersze modele (60-70 lub 70 i więcej cm). Lodówka wolnostojąca ma najczęściej 180-190 lub 190 i więcej cm wysokości. Dostępne są także mniejsze modele o wysokości 170-180, 160-170, 150-160, 140-150 lub 140 i mniej cm.


 • Liczba drzwilodówki jednodrzwiowe wydają się być najlepszym rozwiązaniem dla małego mieszkania. Chociaż zajmują niewiele miejsca w kuchni, mają niestety ograniczoną pojemność. Często mają tylko niewielki, wbudowany wewnętrzny zamrażalnik lub nie mają go w ogóle. Dużo praktyczniejsze są lodówki dwudrzwiowe, które mają oddzielnie chłodziarkę i zamrażalnik oraz dużą pojemność. Niestety zajmują więcej miejsca.


 • Kierunek otwierania drzwi – jest bardzo ważny dla wygodnego i swobodnego dostępu do wnętrza lodówki. Drzwi większości lodówek otwierają się w prawą stronę. Jeśli jednak planujemy przeprowadzkę lub przemeblowanie czy remont kuchni, warto wybrać lodówkę, która umożliwi zmianę kierunku otwierania lodówki.


 • Umiejscowienie zamrażalnika – powyższe cechy lodówki decydują o tym, czy i w którym miejscu będzie znajdował się zamrażalnik. Lodówki z zamrażalnikiem na dole charakteryzują się łatwym dostępem do produktów z chłodziarki oraz większą pojemnością zamrażalnika. Lodówki z zamrażalnikiem na górze mają pojemniejszą chłodziarkę, ale dostęp do niej bywa utrudniony.
 • Klasa energetyczna – dzięki energooszczędnej lodówce zapłacimy mniej za energię elektryczną. Klasa energetyczna informuje o tym, ile dane urządzenie zużywa prądu w danych warunkach. Najbardziej energooszczędne lodówki wolnostojące to te w klasie energetycznej A+++. A++ i A+. Zużywają one nawet o około połowę mniej energii niż lodówki w klasie energetycznej A.


 • Poziom generowanego hałasu – lodówki pracują praktycznie non stop. Dlatego liczy się nie tylko wysoka klasa energetyczna, ale także wysoka kultura pracy. Cicha lodówka powinna generować hałas niewiększy od tego na poziomie 38 decybeli.


 • Agregat i termostat
  • Lodówki wolnostojące mają najczęściej tylko jeden agregat i termostat. W praktyce oznacza to, że chłodziarka i zamrażalnik pracują jednocześnie, a temperaturę reguluje się dla całej lodówki.
  • Nieco lepszym rozwiązaniem jest połączenie jednego agregatu i dwóch termostatów. Oddzielny termostat umożliwia regulację temperatury w zamrażarce niezależnie od chłodziarki.
  • Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dwóch agregatów i dwóch termostatów. Dzięki temu chłodziarka i zamrażarka pracują niezależnie od siebie. Sama zamrażarka może zostać nawet tymczasowo wyłączona, a temperaturę reguluje się oddzielnie dla chłodziarki i zamrażarki.


Lodówka wolnostojąca w małym mieszkaniu to niedrogie i praktyczne rozwiązanie. Można ją dowolnie ustawić i przestawić. Możemy ją wybrać spośród wielu dostępnych modeli i dopasować do naszych potrzeb i oczekiwań. Zróżnicowane wymiary pozwolą ją bez problemu dopasować do wnętrza każdej, nawet najmniejszej kuchni. Małe, duże, mniej lub bardziej funkcjonalne – lodówki wolnostojące są zdecydowanie godne polecenia do małych mieszkań.


Zobacz więcej

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.
Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!
Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna?

Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna?

Jaka jest najlepsza lodówka turystyczna? Jaki model wybrać? Poniżej znajdziesz ranking z polecanymi modelami!
Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? Jeśli nie masz pewności, spieszymy z wyjaśnieniem.
Jaką lodówkę od Samsunga wybrać?

Jaką lodówkę od Samsunga wybrać?

Stając więc przed wyborem modelu lodówki, który ma służyć nam przez lata, zwróćmy uwagę na jakość sprzętu, na którego zakup się zdecydujemy.
Lodówki – ranking niezawodności na 2021 rok

Lodówki – ranking niezawodności na 2021 rok

Kupując lodówkę, chcemy mieć pewność, że będzie niezawodna i z powodzeniem posłuży nam przez wiele lat. Polecane lodówki, które prezentujemy w tym rankingu niezawodności, to dobra inwestycja. Zobacz, jaką wybrać.
Temperatura w lodówce – jaka powinna być optymalna?

Temperatura w lodówce – jaka powinna być optymalna?

Odpowiednia temperatura w lodówce jest ważnym czynnikiem, który wpływa na przydatność do spożycia przechowywanych tam produktów. Jaka powinna być optymalna temperatura w lodówce? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.
Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!
Jak poprawnie przechowywać żywność?

Jak poprawnie przechowywać żywność?

Jak magazynować produkty spożywcze, aby szybko się nie popsuły? Mamy dla Was  kilka dobrych rad.
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!