Dlaczego działa tylko jedna słuchawka bezprzewodowa? Co zrobić w takiej sytuacji?

2023-08-23

Dlaczego działa tylko jedna słuchawka bezprzewodowa?


W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego działa tylko jedna słuchawka bezprzewodowa. Kiedy obie sprawują się prawidłowo, dźwięk rozchodzi się doskonale, i to nie tylko w stereo, bo przetworniki modeli TWS często obsługują kodeki audio 360-stopniowego. Ale co zrobić w sytuacji, w której lewa lub prawa słuchawka prawdopodobnie uległa awarii? Skorzystaj z naszych rad.Czym są słuchawki bezprzewodowe?


Ten typ sprzętu przydaje się nie tylko w domu, ale również w podróży czy podczas treningu. Najpopularniejsze słuchawki bezprzewodowe to modele douszne typu TWS, czyli True Wireless Stereo. Dwie osobne „pchełki”, które wkładasz do ucha. Po sparowaniu słuchawek z tabletem czy smartfonem będą łączyły się także wzajem ze sobą automatycznie, a potem działały na zasadzie ciągłej synchronizacji.Słuchawki lewa i prawa mogą pracować albo równorzędnie w standardzie dual mode Bluetooth, łącząc się bezpośrednio z nadajnikiem, co umożliwia korzystanie z każdej niezależnie (możesz zostawić w etui albo lewą, albo prawą), lub na zasadzie „master and slave”. W tym drugim wypadku jedna pełni funkcję słuchawki głównej i jest połączona z telefonem, i to z nią paruje się ta druga. Słuchawka podrzędna nie może działać samodzielnie, a taka technologia czasem stwarza problemy z łącznością między lewą a prawą.


Do słuchawek zawsze dołączane jest etui powerbank. To rozwiązanie 3 w 1, ponieważ etui zabezpiecza słuchawki przed zgubieniem, przed zniszczeniem, a jednocześnie je ładuje. W naszym sklepie możesz kupić dodatkowe zewnętrzne etui, chroniące przed uszkodzeniem samo etui.Dlaczego działa tylko jedna słuchawka bezprzewodowa? Poznaj możliwe przyczyny i proponowane rozwiązania


Kiedy nie działa jedna słuchawka bezprzewodowa, warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Skorzystaj z naszych podpowiedzi – przedstawiamy najczęstsze problemy ze słuchawkami i proponujemy, jak je rozwiązać.


Nie działa jedna słuchawka bezprzewodowa – sprawdź, czy nie jest rozładowana


Zacznijmy od najczęściej spotykanej trudności, czyli rozładowanych słuchawek (lub jednej ze słuchawek). Zostaw je do ładowania na minimum kilkanaście minut, a później spróbuj włączyć raz jeszcze. Wskazówka: nie zapominaj o regularnym ładowaniu samego etui.


Co zrobić, jak jedna słuchawka nie działa? Sprawdź połączenie ze źródłem dźwięku


Drugim możliwym problemem jest rozłączenie słuchawki ze źródłem dźwięku – smartfonem czy laptopem. Aby połączenie było stabilne:

  • urządzenie źródłowe powinno być kompatybilne ze słuchawkami;
  • urządzenia powinny być niedaleko siebie. 

Jeśli podejrzewasz, że to brak łączności jest problemem, wykonaj następujące kroki:

  1. Włącz i wyłącz lewą oraz prawą słuchawkę, wyjmując i wkładając do etui. 
  2. Włącz i wyłącz Bluetooth w urządzeniu źródłowym.
  3. Przenieś słuchawki niedaleko komputera lub smartfona.
  4. Na koniec na liście dostępnych urządzeń znajdź słuchawki i kliknij „Połącz”. Po chwili sprzęty powinny być już ponownie sparowane! Poznasz to po zapalonej diodzie LED oraz charakterystycznym sygnale dźwiękowym.
Jak naprawić słuchawkę bezprzewodową?


Jak naprawić słuchawkę bezprzewodową? Udaj się do specjalisty


Jeżeli zastosowanie powyższych rad nie przyniosło spodziewanego rezultatu, konieczne może być udanie się do autoryzowanego salonu i oddanie słuchawek w ręce profesjonalisty. Jeśli gwarancja obejmuje tę konkretną usterkę (nie jest to uszkodzenie mechaniczne), pewnie już wkrótce działające słuchawki do Ciebie wrócą. W razie poważnej usterki możesz ubiegać się o wymianę niedziałającego modelu na w pełni sprawny egzemplarz. Okres gwarancyjny się skończył? Poproś serwis o wycenę. Najtańsze słuchawki TWS kosztują ok. 100 zł, może warto kupić nowy model?


Znasz już możliwe powody, dlaczego działa tylko jedna słuchawka bezprzewodowa. Mamy nadzieję, że podane przez nas sprawdzone rozwiązania pomogą Ci pozbyć się tego uciążliwego problemu i już za chwilę będziesz cieszyć się ulubioną muzyką lub podcastem!


Jeśli wciąż poszukujesz dobrych słuchawek, sprawdź, jakie słuchawki bezprzewodowe od Samsunga wybrać.

Powrót